Specjalistyczne masy szpachlowe KNAUF

Masa szpachlowa

fot. Masa szpachlowa

Nowo wybudowane domy nie od razu zdradzają swoje braki. Usterki – czasami błędy wykonawcze, ale też skutek niewłaściwie dobranych materiałów budowlanych – pojawiają się zazwyczaj już w trakcie użytkowania, irytując za każdym razem inwestora, który inwestując środki w nowy dom oczekiwał estetycznego i przede wszystkim długotrwałego efektu.

Problem dotyczy także wykańczania wnętrz, ścian i sufitów podwieszanych, wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych. Najbardziej newralgiczne miejsca to styki płyt, wypełniane masą szpachlową. Od wyboru odpowiedniej masy oraz właściwego poprawnego wykonawstwa zależy, czy unikniemy w przyszłości nieestetycznych pęknięć i rys.

Generalnie masy szpachlowe do łączenia płyt gipsowo-kartonowych dzielą się na: zawierające gips (twardnienie związane z uwodnieniem gipsu – rehydracją) oraz zawierające dyspersje tworzyw sztucznych (twardnienie przez naturalne wysychanie). Przykład z pierwszej grupy to FUGENFÜLLER, natomiast do drugiej grupy należy gotowa masa szpachlowa KNAUF F1. Dużą wytrzymałość na zarysowania i pęknięcia posiadają masy szpachlowe na bazie specjalnego gipsu ALFA. Do nich zaliczają się UNIFLOTT i UNIFLOTT impregnowany. Zawierają one dodatki modyfikujące, związki tworzyw sztucznych, środki spowalniające szybkie wysychanie (co zapobiega odparzaniu ułożonej masy) oraz substancje poprawiające elastyczność i łatwość obróbki.

masa szpachlowa

fot. masa szpachlowa

Zwykle masy szpachlowe, zarówno gipsowe jak i zawierające tworzywa sztuczne wymagają stosowania taśm wzmacniających. Najlepsze efekty osiąga się, stosując taśmy papierowe. Taśma z włókna szklanego charakteryzuje się niższą wytrzymałością na zarysowania, ale przy pokrywaniu styku płyt środkiem gruntującym albo farbą z zawartością wody daje gwarancję, że po zawilgoceniu nie ulegnie deformacji.
Zarysowania i pęknięcia konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych mogą wystąpić w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną przy dużej wilgotności powietrza i niskich temperaturach zewnętrznych, ale także w połączeniach z masywnymi elementami budynku i podczas wykańczania poddaszy. Na powstawanie rys narażone są szczególnie styki płyt ciętych na budowie, które przed szpachlowaniem należy bezwzględnie odpylić i zagruntować. Dodatkową przyczyną pęknięć może być brak przerw dylatacyjnych. Dlatego przy połączeniach z masywnymi elementami budynku konieczne jest wykonanie połączeń z tzw. Rysą kontrolowaną i użyciem odpowiedniej taśmy dylatacyjnej.

Aby uniknąć powstawania pęknięć i rys w każdym przypadku należy pamiętać, aby:
przystępować do szpachlowania dopiero wtedy, kiedy istnieje pewność, że nie wystąpią później zmiany wymiarów płyt na skutek zmian temperatury i wilgotności
nie ogrzewać gwałtownie pomieszczeń bezpośrednio po szpachlowaniu (szok termiczny) temperatura powietrza i płyt nie była niższa niż 5oC przez dwa dni przed i po szpachlowaniu.

Na uwagę zasługuje również możliwość wykańczanie konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych nie tylko poprzez szpachlowanie styków płyt, ale całych powierzchni, dzięki czemu uzyskać można efekt białego tynku, który w przyszłości można wielokrotnie pokrywać farbą. Spośród wymienionych wyżej mas szpachlowych najlepiej nadaje się do tego celu gotowa masa szpachlowa KNAUF F1. Wyjątkowo wysoka przyczepność masy F1 sprawia ponadto, że trzyma się ona nawet gładkiej powierzchni lamperii, co ma niebagatelne znaczenie, kiedy trzeba odświeżyć stare ściany. Nie trzeba zrywać lamperii. Wystarczy ją zagruntować środkiem o nazwie Knauf Emulsja przyczepna w rozcieńczeniu 1:2 lub 1:3 i można przystąpić do nakładania F1. Na uwagę zasługuje także możliwość osiągnięcia wręcz odwrotnego efektu: nie idealnie gładkiej powierzchni ale faktury. Wystarczy nałożyć nieco grubszą warstwę Knauf F1 i sięgnąć po wałek strukturalny o dowolnym wzorze, co może dać bardzo ciekawy efekt wykończenia wnętrza. F1 nie ogranicza inwencji inwestora także pod względem koloru. Wprawdzie w standardzie daje efekt śnieżnej bieli, ale dzięki zastosowaniu jednego z 10 podstawowych pigmentów z niezliczoną ilością wariacji można osiągnąć dowolne zabarwienie.
Zaprawki malarskie, wykonane z F1 i położone na ścianę przed jej pomalowaniem, tak jak make-up ukryją niedoskonałości ściany. Po nałożeniu i wyschnięciu farby wyrównujący podkład jest całkowicie niewidoczny.
Przekonuje także wysoka wydajność Knauf F1, która dla fugowania płyt wynosi 0,15 kg/mb oraz 1,5 – 1,6 kg/m2/mm w przypadku szpachlowania całych powierzchni.

Możliwości wykorzystania mas szpachlowych są jak widać dość szerokie. Chcąc osiągnąć trwały i estetyczny efekt wykończenia ścian i sufitów, pamiętać należy o wyborze właściwego produktu oraz przestrzegać rygorów wykonawczych. Rozwiązaniem pozostaje również zlecenie wykonania prac specjalistycznym ekipom wykonawczym. Więcej informacji na temat mas szpachlowych i ich zastosowań można znaleźć na www.knauf.pl.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)