Sposoby na piękną działkę

ścieżka

fot. ścieżka

Początek wiosny to znakomity czas na zagospodarowanie działki. Jakie elementy należy wziąć pod uwagę w projekcie, aby przeistoczyć ją w oazę, w której po ciężkim dniu pracy można się zrelaksować.

Zobacz również: Juka Jozuego

Po pierwsze: altanka!
Przed rozpoczęciem pierwszych prac, należy wybrać miejsce, w którym chcemy postawić altanę oraz sprecyzować jej wielkość. Według prawa budowlanego altany o powierzchni do 25 metrów kwadratowych nie wymagają uzyskania pozwolenia. Natomiast konieczne jest zgłoszenie budowy do lokalnych władz – starostwa powiatowego lub urzędu miasta na prawach powiatu. Z kolei większe konstrukcje wymagają już pozwolenia na budowę.

altana

Przeczytaj również: Różne rodzaje tui

fot. altana

Altana może mieć dowolny kształt – kwadratu, sześciokąta czy okręgu. Jej konstrukcja jest przeważnie wykonana z drewna, prostych bali lub ażurowych ścian. Dach może być wykonany z różnych materiałów – na przykład z ekologicznej dachówki bitumicznej. Dachówka bitumiczna stanowi trwałe pokrycie dachowe, a ponadto jest lekka i prosta w montażu. Takie rozwiązanie jest nie tylko przyjazne środowisku, ale także nadaje zupełnie nowy, estetyczny charakter ogrodowej altanie. Ponadto jest solidne, trwałe i skutecznie chroni przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi.

Domek letniskowy, czyli działkowe must-have
Zanim zdecydujemy się na budowę, należy zadbać o kwestie formalne. Bez względu na to czy budujemy dom sezonowy, czy całoroczny, wymaga on uzyskania pozwolenia na budowę od władz lokalnych, zgodnie z przyjętą procedurą.

Domek letniskowy powinien być przede wszystkim wielofunkcyjny i praktyczny. Spełnia bowiem różne zadania – zapewnia nocleg, jest miejscem wypoczynku i służy jako pomieszczenie gospodarcze. Nawet jeżeli aktualnie wykorzystywana jest część z tych funkcji, należy spojrzeć na inwestycję długofalowo i zadbać o uwzględnienie w projekcie każdego z powyższych aspektów.

różowe kwiaty

fot. różowe kwiaty

Budowa domku rekreacyjnego na lato jest mniej wymagająca niż domu całorocznego. Pokoje w domku letniskowym powinny mieć wysokość minimum 2.2 m, a działka nie musi być w pełni uzbrojona. Podczas wyboru materiałów budowlanych warto kierować się nie tylko ceną, ale także trwałością. Trzeba także zwrócić uwagę czy wybrane materiały są przyjazne środowisku. W trosce o zdrowie swoje i bliskich, dobrze jest wybrać produkty nie zawierające żadnych składników niebezpiecznych dla zdrowego organizmu np. dachówki Onduline.

Relaksująca zieleń, czyli natura na wyciągnięcie ręki
Kwiaty, drzewa i krzewy to niezbędny element każdej działki. Rośliny wymagają stałej pielęgnacji. Jeżeli planujemy być na działce co kilka tygodni, warto zdecydować się na te gatunki, które nie wymagają dużego nakładu pracy. Kwiaty proste w pielęgnacji to m.in. pelargonie i begonie. Są niezwykle kolorowe i z pewnością będą pasowały do aranżacji każdego ogrodu. Można także pomyśleć o małym ogródku warzywnym. Ograniczenia w ich uprawie istnieją tylko na działce leśnej, ale nawet w takich warunkach można posadzić chrzan cy rabarbar.

Oczko wodne lub wodospad na wyłączność

oczko wodne

fot. oczko wodne

Bajeczny staw z pomostem? Strumień na działce? Czemu nie! Istnieje wiele sposobów na utworzenie oczka wodnego na działce. Warto zastanowić się nad najlepszą lokalizacją i optymalną wielkością. Naturalnie pofałdowany teren to idealny podkład dla kaskady wodnej, małego wodospadu lub „górskiego strumienia”. Efektowna kompozycja wody i zieleni cieszy oko i działa relaksacyjnie.

Bajeczne alejki dla końcowego efektu
Zawiłe alejki z kostki, drobnych kamyczków czy podkładów kolejowych są efektownym wykończeniem działki. Jednym z najbardziej praktycznych rozwiązań jest żwir – tak usypane ogrodowe alejki pozostają nietknięte nawet przez kilka lat. Jeżeli zdecydujemy się na wysypanie ścieżek korą, warto zdecydować się na wersje o grubych kawałkach, ponieważ te mocno rozdrobnione, zostaną szybko zdmuchnięte przez wiatr. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)