Sprawdź jak ważne jest właściwe usytuowanie domu na działce

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Jedną z najistotniejszych decyzji, którą trzeba podjąć przed rozpoczęciem budowy domu, jest właściwe usytuowanie budynku względem stron świata. Ważne jest takie zlokalizowanie strefy dziennej domu, aby jak najdłużej cieszyć się słońcem.

Najbardziej efektywne wykorzystanie naturalnej energii słonecznej uzyskamy sytuując salon i jadalnię od południa lub zachodu. Dobrego doświetlenia nie wymagają natomiast takie pomieszczenia jak klatki schodowe, pomieszczenia gospodarcze, kuchnie, łazienki i garaże, więc mogą być zlokalizowane od strony północnej lub wschodniej radzi arch. Monika Lisowska-Łętocha z Biura Projektów ARCHON+. Dodatkowo zamontowanie dużych okien na nasłonecznionej elewacji pozwoli wykorzystać naturalną energię słoneczną do podniesienia komfortu cieplnego w budynku. Taka lokalizacja strefy dziennej domu pozwoli również na zwiększenie efektywności energetycznej domu – w konsekwencji będzie można zaoszczędzić na ogrzewaniu domu – dodaje arch. Monika Lisowska – Łętocha z Biura Projektów ARCHON+.

Jeżeli jesteśmy na etapie wyboru działki, najkorzystniejsza jest ta z dojazdem od strony północnej. Na takiej działce wejście do domu lokalizujemy właśnie od strony północnej. Wszystkie pomieszczenia gospodarcze i kuchnia znajdą się wtedy w zacienionej części budynku, a strefa dzienna i ogród będą po stronie południowej, nasłonecznionej i odizolowanej od ulicznego hałasu. W ofercie naszego biura jest kilkaset gotowych projektów domów o różnej wielkości i stylistyce, dostosowanych do realizacji na różnych działkach, by każdy mógł optymalnie wykorzystać walory terenu na którym buduje – podkreśla arch. Monika Lisowska – Łętocha z Biura Projektów ARCHON+.

Przeczytaj: Urbanistyka

Jeżeli przedstawią Państwo swoje wymagania dotyczące przyszłego domu i uwarunkowania działki doradcy projektowi ARCHON+ zaproponują projekty domów z oferty ARCHON+ ściśle dopasowane do Państwa potrzeb.

Czytaj też: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)