Śródziemnomorski styl w szwajcarsko-niemieckim mieście

budynek

fot. budynek

W okresie jesienno-zimowym miasta oraz miejscowości wyglądają zazwyczaj smutno i szaro. Większość zabudowań zlewa się w jedną, ciemną całość z zasnutym chmurami niebem i ulicami. A przecież nie musi tak być…

Jest kilka sposobów walki z jesienno-zimową jednakowością krajobrazu miejskiego. By ożywić elewacje budynków, warto stosować materiały budowlane w intensywnych odcieniach. Ciekawym zabiegiem jest też projektowanie takich brył, które nawet na północy Europy i w najbardziej ponury dzień będą się wyróżniać oryginalnym, śródziemnomorskim stylem.

Pozytywne skojarzenia
Architekturę krajów basenu Morza Śródziemnego charakteryzują przede wszystkim interesujące bryły budynków oraz oryginalne zestawienia kolorystyczne, często w postaci jasnych elewacji i kontrastujących z nimi ciemnych elementów wykończenia, np. ram okiennych. Swoboda stylu stwarza wrażenie harmonii, a jednocześnie zaskakuje dynamiką barw i kształtów. Co więcej, mieszkańcy państw rejonu śródziemnomorskiego zwykle wydają się zrelaksowani i radośni. Z tych powodów architektura o stylistyce śródziemnomorskiej często budzi pozytywne skojarzenia.

Odtworzyć klimat włoskiej piazzy

budynek

fot. budynek

Doskonałym przykładem na to, że wykorzystanie elementów śródziemnomorskich może dodatnio wpłynąć na zagospodarowanie przestrzeni, jest centrum usługowe B15 w Rheinfelden, szwajcarsko-niemieckim mieście granicznym koło Bazylei. Centrum usługowe B15 wyróżnia się przede wszystkim wyjątkowym dziedzińcem wewnętrznym, przypominającym małe place we Włoszech. Włoska piazza łączy mieszkańców i podobnie jest z wewnętrznym dziedzińcem kompleksu B15 – umożliwia on swobodną komunikację wszystkich osób, które znajdują się w budynku. To właśnie dziedziniec wewnętrzny, będący swoistą oazą w krajobrazie miasta, nadaje centrum B15 wyjątkowego, śródziemnomorskiego stylu. Istotną funkcję pełnią także podcienie. – Zadaniem podcieni jest nie tylko zintegrowanie sąsiadujących z dziedzińcem powierzchni, ale także umożliwienie współpracownikom bezpośredniego kontaktu, tak, by jeszcze efektywniej wykorzystać ich synergię, wspólne działanie – opisuje pomysł architekt Rudolf Vogel.

Więcej niż biura
Pozytywna atmosfera w centrum B15 nie jest wyłączną zasługą zalanego światłem dziedzińca. Wnętrze obiektu o powierzchni ponad 8000 m² może pomieścić siedziby nawet 25 firm z najróżniejszych branż. Zastosowano w nim najlepsze współczesne rozwiązania, w tym ułatwiający komunikację nowatorski system zagospodarowania przestrzeni oraz podziemny garaż. Do dyspozycji wszystkich najemców powierzchni biurowych są także pomieszczenia wyposażone w sprzęt multimedialny, przydatne w czasie różnorodnych prezentacji, konferencji i podobnych okazji. Dodatkowo restauracja, centrum fitness, świetlica dla dzieci oraz pomieszczenie socjalne tworzą przyjazną atmosferę i sprawiają, że centrum B15 tętni życiem również po godzinach.

Niepowtarzalny efekt końcowy dzięki kolorystyce
Kolorystyka budynku opiera się na koncepcji stworzonej przez architektów we współpracy z artystą Ettore Antonini. Projekt obejmuje zarówno obszary zewnętrzne, jak i ogólnodostępne pomieszczenia wewnątrz. Wykańczając elewację dziedzińca architekci wykorzystali cementowo-włókniste panele w odcieniu rubinowym. Natomiast fasadę od strony ulicy wykonano z cegły Röben EIFEL w wyjątkowym odcieniu niebieskim cieniowanym. Klinkier i jasne fugi zestawione z dużymi płaszczyznami okien podkreśla elegancję oraz interesujący charakter współczesnej architektury centrum B15. Według twórców niejednolita barwa cegły klinkierowej jest nie tylko artystycznym akcentem, ale też analogią do pełnej koncepcji architektonicznej: „stworzyć harmonijną i przyjazną całość z różnorodnych części”.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)