Stare meble – druga młodość

komoda

fot. komoda

Praktycznie każdy z nas ma w swoim domu stary, wysłużony i zniszczony mebel, który przestał nam się podobać. Często są to okazyjnie kupione pod wpływem chwili sprzęty, które po wstawieniu do domu przestały budzić nasz zachwyt.. W takim wypadku wyjścia mamy dwa.. Albo mebla pozbywamy się, albo wyczarowujemy za pomocą paru narzędzi, naszych rąk i oczywiście fantazji prawdziwe cudeńko, które zachwycać nas będzie przez kilka następnych lat.

Wyjście nr 1 – pozbywamy się starocia
To, że stara szafa czy biurko nie jest już nam potrzebne, nie znaczy, że komuś jeszcze nie posłuży przez parę następnych lat. Najprostszym wyjściem jest zamieszczenie w gazecie ogłoszenia, że za symboliczną złotówkę oddamy stary sprzęt – trzeba tylko po niego przyjechać i zabrać nam go z domu. My pozbywamy się kłopotu, a ktoś zyskuje za grosze całkiem sprawny sprzęt.
Ogłoszenie można umieścić także w sieci, np. na portalu aukcyjnym. Jest wtedy szansa, że jeśli mebel przypadnie do gustu kilku osobom, kwota z licytacji przerośnie nasze początkowe oczekiwania.
Jeśli nie chcemy, albo nie mamy czasu na zabawę z ogłoszeniami, oddajmy nasze graty do komisu. Ten odciąży nas od poszukiwania kupca, a przy okazji troszkę na tym zarobi. Niestety pieniążków z góry nie dostaniemy, dopiero w momencie gdy ktoś zakupi naszą rzecz. Problem może pojawić się w momencie, gdy po określonym przez komis czasie, mebel nie sprzeda się i będziemy musieli go zabrać z powrotem. Aby tak się nie stało, lepiej dać ciut niższą cenę, a pozbyć się jak najszybciej kłopotu z głowy.

Wyjście nr 2 – wskrzeszamy do życia

renowacja

fot. renowacja

Prawie w każdym starym meblu siedzi potencjał – trzeba go tylko umieć (i przede wszystkim chcieć) wydobyć. Jeśli troszkę poszukamy, bez problemu znajdziemy garść porad, czy wręcz przewodników jak krok po kroku z naszych staroci wyczarować prawdziwe dzieła sztuki.
Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych rad na odnowienie mebli:

– Pomalujmy mebel farbą akrylową do drewna lub bejcą na jakiś nowy wyrazisty kolor. Pamiętajmy, że trzeba taki mebel do malowania odpowiednio przygotować.. Dużo pracy, ale efekt uzyskany na koniec na pewno wzbudzi naszą radość i ożywi wnętrze, w którym mebel będzie stać.
– Découpage dobre na wszystko, również na meble. Po wybraniu wzoru jaki chcemy umieścić na komodzie, wycinamy i przyklejamy go do pomalowanej farbą akrylową powierzchni. Na koniec wielokrotnie pokrywamy wodoodpornym lakierem (zamiast zwykłego możemy użyć tego pękającego – uzyskamy ciekawy efekt postarzenia).
– Jeśli szafka, którą przerabiamy będzie stała w pokoju dziecka pobawmy się szablonami. Kupując farbę do ich malowania, pamiętajmy, że musi być ona bardzo gęsta (unikniemy zacieków), natomiast malować należy specjalnym pędzlem do tapetowania lub gąbeczką.
– Dobrym pomysłem na ozdobienie dopiero co pomalowanych mebli są naklejki. Turkusowa szafka będzie pięknie wyglądać w parze z brązowym motywem kwiatowym.

Pamiętajmy, że kupić coś nowego jest najprościej, ale chcąc uzyskać coś oryginalnego i wyjątkowego zróbmy to sami. Jeśli jednak majsterkowanie nie jest nasza pasją, w sklepie ArtDecor24 możemy znaleźć nowe meble, które doskonale będą imitować te zrobione przez nas stylem Découpage.

Przeczytaj również: Nowoczesny minimalizm w łazience
Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)