Stawiamy dom na wąskiej działce

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Budowa domu na wąskiej działce to nie lada wyzwanie. Bardzo często jest zmorą wielu inwestorów budowlanych. I choć postawienie domu jednorodzinnego w wymarzony sposób jest trudne, nie jest niemożliwe.

Wąskie działki, głównie ze względu na mniejszy koszt zakupu, zyskują na coraz większej popularności. Architekci i inwestorzy muszą się jednak sporo nagłowić, aby zagospodarować przestrzeń zarówno pod względem gabarytowym, jak i komfortu mieszkania. Kształt działki, do którego należy dostosować koncept domu, niejednokrotnie ogranicza pole działania. Z kolei projekt musi być dostosowany do potrzeb mieszkańców oraz spełniać wymogi planu zagospodarowania przestrzennego. Ci ciekawe, na rynku są oferty, w ramach których jego wykonanie zawarte jest w cenie budowy. – Rzadko kiedy gotowe projekty odpowiadają w 100 proc. wymaganiom inwestorów, dlatego naszym klientom oferujemy darmową pomoc architektów. Nad konceptem pracują wg wcześniej ustalonych wymagań i podanych wskazówek. Tym bardziej, jeśli musimy dostosować dom do wymiarów konkretnej działki – mówi René-Xavier Gerard, prezes zarządu spółki Domy Gerard, zajmującej się profesjonalną budową domów jednorodzinnych dla inwestorów prywatnych. – Model działania naszej firmy zakłada profesjonalną budowę domów od planowania po wykończenie. Już na etapie projektowania dostosowujemy całość do zakładanego wcześniej budżetu i nie przekraczamy go ani o złotówkę, wykańczając dom z wysokiej jakości materiałów „pod klucz” – dodaje.

Co mówią przepisy

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Przepisy rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. (Dz. U. nr 56, poz. 461) określają dopuszczalne odległości położenia budynku względem sąsiedniej działki, ułatwiając tym samym dostosowanie projektu domu do wielkości parceli. Według tych ustaleń ściana bez otworów okiennych i drzwiowych może znajdować się nawet przy samej granicy działki budowlanej (jeżeli działka ma mniej niż 16 m szerokości). Jeśli jednak ma ona więcej niż 16 m, wtedy odległość od granicy działki może wynosić 3 m (przy ścianie bez otworów). Inaczej wygląda sprawa wybudowania garażu lub budynku gospodarczego. W tym wypadku mogą być one ustawione co najmniej 1,5 m od granicy działki tylko wówczas, gdy ich wymiary nie przekraczają 5,5 m długości i 3 m szerokości oraz gdy w ścianie nie ma żadnych otworów. Zgodnie z tymi ustaleniami ściana bez otworów okiennych i drzwiowych może znajdować się nawet przy samej granicy działki budowlanej (jeżeli działka ma mniej niż 16 m szerokości). Jeśli jednak ma ona więcej niż 16 m, wtedy odległość od granicy działki może wynosić 3 m (przy ścianie bez otworów). Inaczej wygląda kwestia wybudowania garażu lub budynku gospodarczego. W tym wypadku mogą być one wstawione co najmniej 1,5 m od granicy działki tylko wówczas, gdy ich wymiary nie przekraczają 5,5 m długości i 3 m szerokości oraz gdy w ścianie nie ma żadnych otworów. Istnieją dwa podstawowe rozwiązania, jakie należy uwzględnić podczas projektowania takiej zabudowy. W pierwszej wersji garaż umieszczamy pomiędzy ulicą i domem a wejściem na krótszej ścianie. Plusem takiego rozwiązania jest mała odległość pomiędzy garażem, furtką i drzwiami frontowymi. Druga wersja, nieco bardziej skomplikowana, zakłada umieszczenie garażu za domem a drzwi wejściowe na dłuższej ścianie budynku.

Minusem takiego rozwiązania jest jednak konieczność wydzielenia dodatkowych kilku metrów na dojazd do garażu. – Wszystko zależy od pomysłu projektanta. Bywa i tak, że wąska działka daje nam szereg możliwości, jakich nie mamy przy działce o regularnych kształtach. Rezygnujemy tu ze schematu i stawiamy na pomysłowe rozwiązania – zaznacza René-Xavier Gerard ze spółki Domy Gerard. Okazuje się, że czasem warto wybrać mniejszą parcelę. Zaoszczędzimy przy tym więcej niż przy budowie na dużej powierzchni, a architekt może dostosować projekt domu do naszych oczekiwań. REKLAMAPK

Przeczytaj również: O stylu nowoczesnym we wnętrzu
Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)