Stolarka okienna

Stolarka okienna

fot. Stolarka okienna

Rynek stolarki otworowej jest bogaty. Wybierając okna do naszego domu powinniśmy wziąć pod uwagę podstawowe parametry. Dobrą izolacyjność cieplna i akustyczną, szczelność i funkcjonalność to cechy pierwszorzędne. Nie bez znaczenia jest więc wybór materiału z którego zostały one wykonane.

Ze względu na surowiec z jakiego zostały wyprodukowane, okna dzieli się na:

Przeczytaj również: Cement jako spoiwo budowlane
– metalowe(dawniej stalowe,dziś aluminiowe);
– drewniane;
– plastikowe (PCW).

Aluminium
Stolarka aluminiowa rzadko jest stosowane w domach prywatnych. Aluminium to materiał zimny. Ze względu na estetykę i dużą wytrzymałość z powodzeniem sprawdza się w budynkach użyteczności publicznej. Najczęściej wykonywane są na indywidualne zamówienie, w związku z czym charakteryzują się wysoką ceną. Pomimo dużej trwałości, podstawową wadą profili aluminiowych jest brak możliwości ich odnowienia. Powierzchnie ram łatwo jest zarysować, a powstałe w ten sposób uszkodzenia szybko korodują w kontakcie z wapnem i zaprawą cementową. Styczność powłoki aluminiowej z innymi metalami (miedź, mosiądz, stal) może przyczynić się do powstania tzw. korozji kontaktowej. W związku z tym pod oknami aluminiowymi nie powinno się stosować parapetów stalowych. Aluminium nie jest też dobrym izolatorem cieplnym. Przy stosowaniu profili metalowych trudno jest uzyskać korzystny współczynnik przenikania ciepła. Wysoki współczynnik rozszerzalności cieplnej tego materiału wpływa na deformacje ram, dlatego szczególnie należy zwrócić uwagę na prawidłowy montaż.

Drewno
Wśród okien drewnianych wyróżniamy trzy podstawowe typy: okna krosnowe, ościeżnicowe i skrzynkowe.

Rama okienna w oknach typu krosnowego na całym swym obwodzie składa się z jednego elementu o przekroju prostokątnym. Okna te szklone są przeważnie pojedynczo. Ze względu na niską izolacyjność cieplną, stosowane są jedynie do poddaszy i piwnic.

Okna ościeżnicowe to okna o tradycyjnej konstrukcji. Zbudowane z ościeżnicy z mocowanymi do niej podwójnymi skrzydłami. Jedno skrzydło otwierane na zewnątrz, drugie do środka. Stosowane były na najniższych kondygnacjach budynków.

W oknach skrzynkowych rama okienna zbudowana jest z ościeżnicy i krosna. Do ościeżnicy mocowane są skrzydła otwierane do środka. Skrzydła zewnętrzne z reguły mają nieco większy wymiar niż skrzydła wewnętrzne. Wśród okien skrzynkowych wyróżniamy podtypy:

– okna półskrzynkowe, w których rama złożona jest z ościeżnicy i krośniaków (poziomych elementów krosna);
– okna zespolone (szwedzkie) posiadające podwójne skrzydła łączone ze sobą za pomocą śrub;
– okna jednoramowe składające się z ramy i pojedynczych skrzydeł wykonanych z trzech klejonych ze sobą warstw drewna.

Nowoczesne Okna drewniane stanowią 15% rynku stolarki okiennej. Są postrzegane jako towar luksusowy ze względu dość wysoką cenę. Są szczelne. Charakteryzują się dobrą izolacyjnością termiczną i akustyczną. Poza tym oddychają, zmniejszając ryzyko powstania pleśni czy grzyba w budynku. Zależnie od powłok kryjących wymagają konserwacji co kilka lat, a w przypadku wilgotnych pomieszczeń dodatkowego zabezpieczenia. Produkowane są w różnych rozmiarach i kształtach, zarówno jako ścienne, jak i dachowe.

PCW
Najczęściej stosowane są okna plastikowe. W nazewnictwie międzynarodowym stosuje się skrót PVC (poly(vinyl chloride)). W nazewnictwie krajowym często używamy się błędnego skrótu PCV. Poprawna polska nazwa to PCW. Materiał powstały w wyniku polimeryzacji monomeru chlorku winylu charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną i ma dobre właściwości termoplastyczne. Jest też odporny na działanie wody i wielu rozpuszczalników.

Okna z PCW cieszą się dużą popularnością. Dominują na rynku stolarki otworowej stanowiąc 38% rynku. Dużą zaletą stolarki PCW jest niska cena. Nie wymagają konserwacji przez co najmniej 30 lat a pielęgnacja ogranicza się jedynie do mycia ram. Specjalna komorowa budowa profili wpływa na mała wagę a także zapewnia stabilność okien. Z PCW wykonuje się okna w dowolnym kształcie. Nie są jednak pozbawione wad. Podstawowym defektem profili pcw jest tak jak to miało miejsce przy stolarce aluminiowej, brak możliwości naprawy w przypadku uszkodzenia.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)