Storczykowiec chiński

roślina egzotyczna

fot. roślina egzotyczna

Rodzina: Caesalpiniacae
Pochodzenie: Azja

Opis: Storczykowiec chiński (Bauhinia variegata) zaczyna kwitnąć stosunkowo późno – w wieku 3-4 lat, ale kwitnie naprawdę obficie. Często jeszcze przed rozwojem liści – pod koniec zimy lub na początku wiosny. Kwiaty kształtem przypominają storczyki barwy różowo-czerwonej. Również liście tego krzewu są niezwykłe – dwa połączone owale z wcięciem pomiędzy nimi. Rośnie umiarkowanie szybko, w naszych warunkach możemy prowadzić go jako krzew o wysokości do 3m.

Rozmnażanie:
Nasiona

Wysiew: Nasiona przed siewem powinny być płukane przez 24-48h w ciepłej wodzie. Umieszczamy je na głębokości 1 cm w przygotowanym wcześniej podłożu. Zapewniamy miejsce jasne i ciepłe, o temp. 25°C. Podłoże utrzymujemy w stanie lekko wilgotnym, ale nie mokrym. Kiełkują najczęściej po kilku tygodniach.

Czas wysiewu:
cały rok

Pielęgnacja:
Latem powinna stać w jasnym, półcienistym do słonecznego miejscu, zimą musimy zapewnić jej pomieszczenie jasne, o temp. 10-15°C. W czasie upałów ma bardzo duże zapotrzebowanie na wodę, dlatego wymaga regularnego, obfitego podlewania – należy jednak zwracać uwagę aby jej nie przelać. Stojąca woda jest niedopuszczalna. Zimą podlewamy tylko tyle, aby podłoże całkiem nie przeschło. Powinno być ono żyzne, dobrze przepuszczalne, z dodatkiem piasku lub perlitu.
Nawozimy co miesiąc dobrym nawozem wieloskładnikowym lub wiosną – zaraz po rozpoczęciu wegetacji – mieszamy podłoże z nawozem o długotrwałym działaniu (6 miesięcy).

Zobacz również: Wodny ogród
Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)