Storczykowiec purpurowy

Storczykowiec purpurowy

fot. Storczykowiec purpurowy

Rodzina: Leguminosae (Fabaceae)
Pochodzenie: Azja południowo-wschodnia.

Przeczytaj: Krzew pieprzowy

Opis: Jeden z najwcześniej kwitnących storczykowców, storczykowiec purpurowy (Bauhinia purpurea), bardzo często kwitnie już wczesną wiosną, jeszcze przed rozwojem liści. Kwiaty bardzo duże, intensywnie purpurowe, podobne do storczyków. Bardzo ciekawe są również liście o niespotykanym kształcie przypominającym motyle. Zarówno kwiaty, jak i liście wprowadzają atmosferę prawdziwej egzotyki. Bardzo dobrze czuje się w ogrodzie zimowym, na tarasie, w szklarni. Może dorastać do wysokości 3m, jednak dzięki regularnemu cięciu możemy ją formować jednocześnie ograniczając jej wzrost.

Rozmnażanie: Nasiona/sadzonki

Przeczytaj również: Sukulenty doniczkowe

Wysiew: Bauchinię stosunkowo łatwo możemy rozmnażać z nasion. Przed wysiewem zalecane jest skaryfikowanie ich (np. papierem ściernym), jednak nie jest ono bezwzględnie wymagane. Bardzo pomaga natomiast moczenie nasion 24 h w ciepłej wodzie. Po tym czasie umieszczamy w podłożu do wysiewu nasion na głębokości 1 cm i umieszczamy w jasnym, ciepłym miejscu (temperatura ok. 25°C). Utrzymujemy stałą, ale nie za wysoką wilgotność podłoża. Czas wysiewu – możliwy całoroczny – szczególnie polecany wiosną.

Pielęgnacja: Latem powinna stać w jasnym, półcienistym do słonecznego miejscu, zimą musimy zapewnić jej pomieszczenie jasne, o temp. 10-15°C. W czasie upałów ma bardzo duże zapotrzebowanie na wodę, dlatego wymaga regularnego, obfitego podlewania – należy jednak zwracać uwagę aby jej nie przelać. Stojąca woda jest niedopuszczalna. Zimą podlewamy tylko tyle, aby podłoże całkiem nie przeschło. Powinno być ono żyzne, dobrze przepuszczalne, z dodatkiem piasku lub perlitu.
Nawozimy co miesiąc dobrym nawozem wieloskładnikowym lub wiosną – zaraz po rozpoczęciu wegetacji – mieszamy podłoże z nawozem o długotrwałym działaniu (6 miesięcy).

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)