Street-artowe muralia na klatkach schodowych

klatka schodowa

fot. klatka schodowa

Myśląc o najbliższej przestrzeni coraz częściej myślami wykraczamy poza mury mieszkań i domów do części wspólnych nieruchomości, które dzielimy z sąsiadami. Poprzez odpowiednie zagospodarowanie stają się modne, stylowe i zyskują indywidualność, która oddaje charakter lokalnej wspólnoty. To bardzo pozytywne i niestety wciąż rzadkie zjawisko w Polsce. Dzięki takiemu podejściu przestrzeń wspólna, pojmowana często jako niczyja staje się zadbana i przyjazna.

Tuż za progiem mieszkania znajduje się przestrzeń wspólna – korytarz, hol windowy, klatka schodowa patio czy ogródek, użytkowane wspólnie przez mieszkańców. Od niedawna zauważyć można, że przestają być miejscami niczyimi i bezbarwnymi. Ponadto stają się elementami definiującymi specyfikę miejsca, a ich stylistyka nie musi być szablonowa – ważne, żeby dobrze współgrała z charakterem inwestycji i całego otoczenia.

Dobry przykład nieszablonowego podejścia do aranżacji części wspólnych nieruchomości daje loftowy kompleks Woronicza Qbik w Warszawie. Ściany we wnętrzach klatek schodowych zostały udekorowane niezwykle efektownymi street-artowymi muraliami przez pracownię Muralist.

Część wspólna mieszkań w kompleksie Woronicza Qbik stała się przestrzenią dla miejskiej sztuki. Seria oryginalnych murali została zaprojektowana przez zespół muralistów pod kierunkiem Michała Stachyry. Inspiracją były przestrzenie samego Qbika – surowa prostota i duch twórczej wolności, kojarzony z pierwszymi nowojorskimi loftami z lat ’60 ubiegłego wieku, które powstawały w opuszczonych budynkach postindustrialnych właśnie jako przestrzenie do mieszkania i sztuki.

Skala przedsięwzięcia była olbrzymia. W sumie pomalowano 350 ścian w o łącznej powierzchni około 3000 m2. Powstałe murale stanowią dopełnienie loftowego genius loci Woronicza Qbik. Ponadto każda z 11 klatek została opracowana według indywidualnego tematu przewodniego.

klatka schodowa

fot. klatka schodowa

Na surowych, betonowych ścianach 2 klatek schodowych i holi windowych Qbika znajdziemy inspirowane amerykańskim pop-artem motywy bliskie malarstwu Roya Lichtensteina, które tworzą rozpięty na 14 pięter komiks. Na innych ścianach powstały zestawienia prostych form i podstawowych barw w stylu Pieta Mondriana, a w jednej z klatek – malunki inspirowane abstrakcyjną twórczością Joana Miró kojarząca się z dziecięcymi rysunkami.

Trzy klatki schodowe prezentują typowo street-artowe murale z motywami industrialnymi. Grafiki przedstawiają tryby i maszyny wymalowane w technice graffiti, które świetnie współgrają z klimatem Qbika. W malunki doskonale wtopiono oznaczenia pięter z ciekawym krojem czcionek współgrającym z ich stylem. W innym miejscu, na zasadzie kontrastu malunki przedstawiają subtelne motywy brzóz i wzlatujących ptaków.

klatka schodowa

fot. klatka schodowa

Poza klatkami schodowymi na uwagę zasługują także inne przestrzenie wspólne w kompleksie Woronicza Qbik, np. wewnętrzne, zielone patio z placem zabaw dla dzieci i klubem fitness, które tworzy dla wspólnoty mieszkańców kameralną, bezpieczną i atrakcyjną własną przestrzeń, w której aktywnie mogą spędzać wolny czas.

Woronicza Qbik jest pierwszym warszawskim kompleksem mieszkaniowym stworzonym w koncepcji loftów, który został wybudowany od podstaw. Powstał z myślą o wszystkich tych, którzy poszukują niepowtarzalnej przestrzeni do twórczego życia i cenią sobie niekonwencjonalne rozwiązania.

Architektura kompleksu charakteryzuje się otwartymi przestrzeniami o wysokich sufitach, antresolach, dużych, nawet 6-metrowych oknach, prostych formach i industrialnym charakterze detali. Ciekawą inspirację dla przyszłych mieszkańców kompleksu stanowią 4 atrakcyjne apartamenty pokazowe zaprojektowane przez Macieja Zienia – w stylach Manhattan i Oslo oraz Justynę Smolec – w stylach Industrial i Orient.

klatka schodowa

fot. klatka schodowa

klatka schodowa

fot. klatka schodowa

klatka schodowa

fot. klatka schodowa

REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)