Strefa dzienna w projekcie domu – najlepsze rozwiązania architektoniczne

Strefa dzienna

fot. Strefa dzienna

Architekci starają się sprostać oczekiwaniom klientów, realizować ich pomysły przy jednoczesnym postępowaniu zgodnie z podstawowymi zasadami. Jedną z nich jest podział przestrzeni na strefy: dzienną, nocną, zabawy i pracy. Jak wygodnie zorganizować dom i zapewnić sobie spokój?

Dobrze urządzona strefa dzienna jest po to, by wspólne posiłki, gry, a nawet oglądanie telewizji sprawiały podwójną przyjemność. Dzięki wyznaczeniu miejsca reprezentacyjnego zyskujesz dużo prywatności. Pracownia Dobre Domy w swoich projektach kieruje się funkcjonalnością połączoną z trendami, a efektowna strefa dzienna jest jednym z nich.

Czym jest strefa dzienna?
Nazywa się tak tę część domu lub mieszkania, w skład której wchodzą hol, salon oraz coraz popularniejsza otwarta kuchnia. Istotne jest tu wypracowanie spójnej całości. Aby dobrze podkreślić charakter miejsca niezbędne jest światło, dlatego salon warto podkreślić dużymi przeszkleniami. Dzięki temu całe wnętrze nabiera eleganckiego i nowoczesnego wyglądu. Pamiętaj, układ stref powinien być widoczny i zaplanowany. Warto zatem pomyśleć o funkcjonalnych rozwiązaniach..

Strefa dzienna – w zależności od warunków architektonicznych – może przybrać trzy formy:
Jednoprzestrzenną, mającą regularny kształt. Dziś jest to jeden z najpopularniejszych sposobów urządzania tego miejsca. Kluczem do sukcesu jest takie zorganizowanie całości, by domownicy, wykonując różne czynności, sobie nie przeszkadzali.
Amfiladową, nieregularną i podzieloną na części przy pomocy ścianek działowych lub podobnych elementów architektonicznych. Jest to sposób na pogodzenie ze sobą intymności z otwartością oraz kameralności ze swobodą.
Zamkniętą, sztywną, składającą się z niezależnych pomieszczeń. Zaleta jest taka, że uzyskujemy dużo prywatności i spokoju.

W zależności od preferencji układy te mogą się przenikać. Możliwe jest na przykład stworzenie samodzielnej kuchni i połączenie salonu z jadalnią.

Otwarcie na przestrzeń
Kiedyś oddzielało się pomieszczenia ze względu na funkcje, stąd mamy bibliotekę, salon, gabinet czy jadalnię. Dziś to wszystko może stanowić jedną, spójną całość. Sprawdza się to zarówno w dużych domach, jak i małych mieszkaniach.

Odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni jest sporym wyzwaniem, ponieważ ważne jest, aby każdy z domowników mógł przebywać we wspólnej przestrzeni i pracować, nie przeszkadzając przy tym innym. Profity płynące z tego rozwiązania są jednak warte poświęceń: integracja rodziny, przestrzenność, miejsce do przyjmowana gości i wspólnego spożywania posiłków.

Przykładem nowoczesnej architektury jest projekt Telimena, który, choć opiera się na prostej bryle, zachwyca nietypowym wykończeniem, dużymi przeszkleniami i przestronną strefą dzienną. Idealny dom dla 4-osobowej rodziny. Na parterze znajdziesz salon połączony z częścią jadalną oraz kuchnią, wszystkie trzy pomieszczenia przenikają się tu wzajemnie, tworząc oryginalne wnętrze.

Kuchnia – otwarta czy zamknięta?
Warto zadać sobie to pytanie i przemyśleć wszystkie argumenty za i przeciw. Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Otwarcie na salon daje wiele możliwości. Główną zaletą jest uczestniczenie w życiu codziennym, nie trzeba już izolować zaparowanego, ale i kusząco pachnącego pokoju o przeznaczeniu kulinarnym. Ważne jest jednak, by w takiej sytuacji pomieszczenia nawiązywały do siebie wystrojem. Oddzielna kuchnia i salon połączony z jadalnią, to pomysł dla osób przywiązanych do tradycji.

Choć kuchnia otwarta na salon nie jest rozwiązaniem pozbawionym wad, to wystarczy kilka sztuczek architektonicznych, by optycznie oddzielić kuchenne przygotowania od salonowej zabawy. Podwyższony barek lub przesuwane drzwi, które w razie potrzeby ochronią przed ciekawskimi spojrzeniami gości. Doskonale w tej roli sprawdzą się także ażurowe ścianki i parawany stanowiące piękną dekorację zarówno dla oczu tych, którzy znajdują się w kuchni, jak i tych przebywających w salonie.

Dom Patrycjusz to pomysł dla osób preferujących prostsze bryły. Dość klasyczna forma domu parterowego została przełamana efektownymi oknami dającymi dużo światła. Jasne kolory ścian i drewna sprawiają, że cała strefa dzienna wygląda elegancko i przestronnie. Dodatkowo zamknięte fronty szaf i szuflad dają wrażenie uporządkowania. Kuchnię od salony oddziela oczywiście stół jadalny – idealny sposób na nieinwazyjne połączenie przestrzeni.

Razem czy jednak osobno?
Podjęcie decyzji wydaje się niemożliwe, ale to tylko złudzenie. Dobra analiza potrzeb i krótka obserwacja domowych zwyczajów pozwoli wyodrębnić projekt spełniający wymagania wszystkich domowników. Przestronne przeszklenia prowadzące wprost o ogrodu to źródło naturalnego światła i pięknych widoków. Przesuwane drzwi, podwyższony barek lub murek dadzą poczucie bezpieczeństwa, nie zamykając jednocześnie przestrzeni. A dobrze ustawione meble to sposób na praktyczne i funkcjonalne wyodrębnienie poszczególnych stref.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)