Strelicja królewska

Strelicja królewska

fot. Strelicja królewska

Strelicja królewska (Strelitzia reginae) pochodzi z Afryki Południowej, ma niezwykły, grzbiecisty pomarańczowo-niebieski kwiatostan i na całym świecie nazywana jest rajskim ptakiem. Swą botaniczna nazwę otrzymała na cześć Charlotte of Mecklenberg – Strelitz, żony króla Anglii Jerzego III. Warto wiedzieć, że ta królowa wśród roślin egzotycznych jest bliską krewną banana jadalnego często mylonego z dużymi okazami strelicji białej. Należą do tej samej rodziny Musaceae.

W krajach o ciepłym klimacie (tj. wyspy kanaryjskie) od dawna używa się strelicji do dekoracji nie tylko ogrodów, ale również poboczy dróg, rond, skwerów. W naszym klimacie można ją uprawiać wyłącznie jako roślinę doniczkową. Oprócz kwiatów ozdobą strelicji są piękne stalowo-szare liście wyrastające prosto z kłącza, na długich, grubych ogonkach. Niektóre odmiany mają na nich ładne wyraźne żyłkowania. Rośliny te kwitną od lutego do końca wiosny, w sprzyjających warunkach od września do końca kwietnia.

Do uprawy strelicji należy przygotować ciężkie, żyzne i gliniaste podłoże, składające się również w równych proporcjach z ziemi darniowej, piasku i gliniastej ziemi ogrodowej. Doniczka, w której chcemy uprawiać strelicję powinna mieć dużo otworów w dnie i dość dobry drenaż chroniący kłącze i korzenie przed wilgocią. Może to być keramzyt sprzedawany w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych. Nasiona strelicji przed siewem należy delikatnie potrzeć papierem ściernym oraz z uwagi na choroby grzybowe najlepiej usunąć delikatnie pomarańczowe włoski. Następnie tak przygotowane nasiona moczymy około 24-28 godzin w ciepłej wodzie. Możemy je wysiewać cały rok. Kiełkowanie będzie najefektywniejsze w temp.25°C. Niestety nasiona strelicji kiełkują nieregularnie. Pierwsze siewki powinny ukazać się w terminie od 5-16 tygodni.

Strelicje mają bardzo obszerny system korzeniowy i tworzą wiele odrostów, dlatego do ich uprawy najlepiej wybrać duże pojemniki, donice. Najlepiej czują się w miejscach widnych, przewiewnych, na tarasach, balkonach. Lubią słońce, ale w czasie upałów należy je codziennie spryskiwać i dość obficie podlewać. Należy tylko pamiętać, aby roślina nie stała w wodzie. Od października ograniczamy podlewanie (tak, aby wierzchnia warstwa gleby była tylko lekko wilgotna), w tym czasie roślina przechodzi okres spoczynku. Pominięcie tego okresu sprawi, że strelicja będzie kwitła mniej obficie na wiosnę. W naturalnych warunkach w tym okresie liście zasychają i dopiero po obfitych wiosennych opadach roślina odżywa i zaczyna rosnąć. Są to rośliny ciepłolubne i temperatura w pomieszczeniu gdzie zimujemy strelicję nie powinna spaść poniżej 10°C. Optymalne temperatury dla naszej królowej to: 20-25°C w okresie wegetacji, a zimą w kresie spoczynku około 18°C.W lutym zwiększamy podlewanie, gdyż wtedy roślina zakwita. Trzeba również zwrócić uwagę, aby liście strelicji nie dotykały sąsiednich roślin gdyż podobnie jak bananowce ich liście mogą się strzępić. Strelicje są bardzo żarłoczne w okresie wzrostu powinno się je nawozić, co 2 tygodnie, nawozami o małej zawartości azotu i zawierającymi dużo mikroelementów. Nie należy stosować nawozów organicznych (tj. gnojowica) może to wywołać choroby grzybowe.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)