Stropy w systemie Porotherm

stropy

fot. stropy

Jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych domu jednorodzinnego są stropy. Ich zadaniem jest przeniesienie obciążeń na ściany, a także zapewnienie odpowiednich warunków termicznych i akustycznych we wnętrzu domu.

System Porotherm oferuje system stropowy, który jest w pełni kompatybilny z elementami ściennymi. Dzięki temu przygotowanie stropów jest szybkie i proste, a efekt końcowy stanowi, ciepłą, cichą i solidną płaszczyznę, którą można obciążać ścianami działowymi.

Kompletny system stropowy
W systemie Porotherm elementem nośnym są belki stropowe oparte na ścianach. Belki wykonane są z kształtek ceramicznych wypełnionych betonem i dodatkowo zabezpieczonych stalowym zbrojeniem. Belki dostępne są w modułach o długości 25 cm, a ich maksymalna długość wynosi 8,25 metra. Elementy nośne osadza się na najwyższej warstwie pustaków ściennych, a przestrzeń między belkami wypełnia się pustakami stropowymi. Całość powinna zostać zalana warstwą betonu. Gotowy strop ma grubość od 19 do 29 centymetrów. W praktyce, im grubsza warstwa stropu, tym lepsza jego izolacyjność termiczna oraz akustyczna.

Murowanie ścian działowych
Na ceramicznych pustakach stropowych możemy dowolnie wznosić ściany działowe o masie do 50 kg/m2. W przypadku grubszych ścian konieczne może być dodatkowe wzmocnienie stropu – na przykład wykonania dodatkowych żeber pod ścianki lub ułożenia obok siebie dwóch, trzech belek stropowych.

Z kolei wykonanie ścian nośnych jest możliwe wyłącznie z wykorzystaniem tzw. podciągów – ścian nośnych lub słupów na niższej kondygnacji. Dzięki temu konstrukcja stropu będzie bardziej wytrzymała, a obciążenia przekazywane równomiernie.

Warto pamiętać, że wszelkie zmiany ułożenia ścian działowych w stosunku do pierwotnego projektu budowlanego zawsze należy skonsultować z projektantem.

Ciepłe i ciche stropy
Zaletą stropów ceramicznych są korzystne parametry przenikalności cieplnej. Dzięki temu możliwe jest skuteczne oddzielenie powierzchni użytkowej domu od, na przykład, nieogrzewanego poddasza lub garażu. Ceramiczne pustaki stropowe są też dobrym izolatorem akustycznym pomiędzy dwoma kondygnacjami budynku.

stropy

fot. stropy

Pustaki mają też bardzo wysoką ognioodporność. Dzięki temu w przypadku wystąpienia pożaru ogień nie rozprzestrzeni się na inne kondygnacje, co może znacznie zmniejszyć zagrożenie dla zdrowia mieszkańców, a także ewentualne straty materialne.

Stropy gęstożebrowe charakteryzują się również prostą instalacją. Kluczowe jest odpowiednie wypoziomowanie belek stropowych, a także dokładne pokrycie całej powierzchni warstwą tzw. nadbetonu. Warto również podkreślić, że podczas budowy nie jest niezbędny ciężki sprzęt. Zarówno pustaki, jak i belki stropowe są stosunkowo lekkie i nie ma problemu z przetransportowaniem ich na wyższą kondygnację.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)