Styl rustykalny, czyli tęsknota za sielanką

Drewniana chata za lasem. Z komina unosi się cienka smużka wonnego dymu. Wokół cisza, złote liście spadają z drzew, po łące sennie snuje się mgła. Gdyby ktoś zajrzał teraz przez okno jego oczom ukazałoby się przestronne wnętrze z kominkiem, w którym wesoło trzaska ogień, w kuchni pod powałą suszą się zioła. Na przykrytym szydełkową serwetą stoliku stoi kubek z parującą herbatą, a zanurzona w miękkich poduchach postać głaszcze leżącego jej na kolanach kota… Oto sielanka idealna.

Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.

Zobacz również: Zabudowa kuchni

“Rustic” czyli swojski

Sam styl jest wyjątkowo wdzięczny, ale też wymagający. Niezaprzeczalnie zapewnia wnętrzom sielski klimat, oryginalny wygląd i przytulny charakter, jednocześnie jednak wymaga umiejętnego komponowania poszczególnych elementów. Jego nieograniczone możliwości aranżacyjne pozostawiają duże pole do popisu dla tych, którzy lubią eksperymentować z ludowymi wzorami, folkowymi dodatkami, a nawet z innymi trendami. Tkwi w tym jednak niewielki haczyk – styl rustykalny, czerpiąc inspiracje z rodzimych wzorców, ma tyle odmian, ile krajów. Ba! nawet regionów. Inaczej rustykalne wnętrze wyglądać będzie w Polsce, inaczej w Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii, inaczej na Warmii, Kaszubach czy w Małopolsce. Mimo tych subtelnych detali, odróżniających je od siebie, mają jednak wspólne cechy, wyrastające z tych samych stylistycznych korzeni.

Przeczytaj: Wybieramy umywalkę
styl rustykalny 1

fot. styl rustykalny 1

Czar litego drewna

Styl rustykalny kocha drewno. Być może jest to truizm, ale warto o tym pamiętać urządzając swoje wymarzone wnętrze. Szczęśliwi posiadacze 'domów z historią', gdzie uzyskanie efektu rustykalnego jest najprostsze, potwierdzą, że najbardziej stylowo prezentują się drewniane belki stropowe, wykorzystane nie tylko jako element konstrukcyjny, ale również, a nawet przede wszystkim, dekoracyjny.

Przeczytaj: Gadżety w kuchni

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy urządzamy mieszkanie, gdzie belek nie było i nie ma, i, choć można by zastosować 'atrapy', to jednak na ich ekspozycję nie mamy wystarczającej przestrzeni?
Czy rustykalny styl jest dla nas nieosiągalny?
Skądże znowu!

styl rustykalny 2

fot. styl rustykalny 2

Drewniane meble, dodatki, deski podłogowe – to elementy, po które powinniśmy sięgać śmiało i bez ograniczeń. Drewno przy tym powinno wyglądać staro, a nawet nieco siermiężnie. Wszelkie wady drewna – sęki, nierówności, przebarwienia i przetarcia są mile widziane.
Należy pamiętać jednakże, że styl rustykalny nie toleruje zbyt fantazyjnych kształtów mebli – tu im prościej tym lepiej, mamy przecież jeszcze dodatki do wyeksponowania.

Podłogi – jeśli nie drewno to co?

Naprzeciw osób, gustujących w podłogach z naturalnego drewna, ale obawiających się uciążliwej konserwacji, pielęgnacji i wszelkich utrudnień z jej użytkowania płynących, producenci płytek wychodzą z coraz większą paletą produktów, idealnie imitujących drewniane powierzchnie. Dzięki nowoczesnym technologiom wypieku i zdobienia coraz bardziej staje się realny rysunek słojów, przetarcia, postarzenia, tonacja i kolorystyka płytek drewnopodobnych. Dzięki tym zabiegom płytki łączą zalety i techniczne właściwości gresu (mrozoodporność, trwałość, antypoślizgowość) z pięknym charakterem naturalnego drewna. Rustykalna podłoga, poza drewnem lub płytkami drewnopodobnymi, to także kamień lub płytki o nierównych brzegach (np. włoskie cotto) i cieniowanych kolorach w tonacji brązu i beżu.

styl rustykalny 3

fot. styl rustykalny 3

Dom w stylu rustykalnym – co na ściany?

Styl rustykalny to przede wszystkim kolory ziemi – na ścianach doskonale zaprezentują się więc delikatne brązy i odcienie beżu. Oprócz nich często spotykana jest także pastelowa tonacja, jednak najczęściej eksponowana jest czysta lub 'złamana' biel, szczególnie ta z efektem przetarć – rustykalny styl lubi nierówne, chropowate powierzchnie. Ściany zdecydowanie powinny być jasne, aby nie przytłaczały wnętrza i tworzyły ciekawy kontrast z drewnianymi meblami. Mile widziane są pojedyncze ściany wykładane kamieniem czy cegłą. Producenci płytek ściennych i tu nie zawodzą: coraz więcej kolekcji odpowiada na tę żywotną potrzebę estetyczną i z doskonałością imitują cegłę czy to rozbiórkową czy pobielaną, z całym, przypisanym cegłom, urokiem, nierównościami, przebarwieniami i charakterem.

styl rustykalny 4

fot. styl rustykalny 4

No i patchworki! Detal w kuchni czy łazience, ułożony z pięknych płytek o geometrycznych wzorach, jest mile widziany. Choć tu należy być ostrożnym, żeby płytki z wzornictwem prosto z Maroka nie znalazły się w sercu Warmii i Mazur (https://sklep.max-fliz.com.pl/produkty/plytki,2,76476). Chociaż w sumie – kto może nam zabronić? Styl rustykalny kocha przecież eklektyzm – łączenie nowego ze starym, prostego ze zdobnym, dlaczego więc nie Maroko na Mazurach?

Łazienka rustykalna – natura i dodatki

Jeden z polskich aforyzmów głosi, że powrót do korzeni jest jak powrót do przeznaczenia. Osobom, którym styl sielski jest bliski, z pewnością zgodzą się z tym, że dom rustykalny bywa jak melancholijne spojrzenie w przeszłość, w której odnaleźć można dużą dozę przytulności i spokoju. A gdzie indziej ta przytulność mogłaby być bardziej odczuwalna, a spokój potrzebny, niż w oazie domowego komfortu – w łazience.

Zastosowanie w łazience, tak charakterystycznego dla rustykalnego stylu, drewna może być uciążliwe ze względu na wspomnianą już konieczność konserwacji, impregnacji, nasiąkliwości materiału etc.

styl rustykalny 5

fot. styl rustykalny 5

Rozwiązaniem idealnym jest zastosowanie płytek drewnopodobnych, bo zachowując spójną stylistykę zresztą wnętrz, są wyjątkowo trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości.
Z powodzeniem stosować można również kamień naturalny lub płytki dobrze go imitujące. Ale rustykalność nie kończy się na ozdobieniu ścian takim czy innym materiałem. Tkaniny, komody, szafeczki, dodatki i drobiazgi to także integralna część stylu rustykalnego, i właśnie w łazience możemy dzięki nim, w pełni rozwinąć swoje aranżacyjne skrzydła.

Nie musimy koniecznie stosować ceramiki stylizowanej, czy rezygnować z wygodnego prysznica bezbrodzikowego z odpływem liniowym, lub podwieszanej muszli – rustykalność do łazienki możemy bez obaw wprowadzić w inny sposób.
Oczywiście – wanna wolno stojąca czy ceramika łazienkowa o łagodnej nieskazitelnej linii, podkreślą atrybuty kreowanej przestrzeni, ale nie są to elementy nieodzowne.

Sielski klimat nadadzą łazience z powodzeniem koronkowe firanki, wiklinowe koszyczki na bibeloty, tkane chodniki, lustro w drewnianej grubej ramie czy lampa stylizowana na naftową. Jeśli łazienka nie należy do najmniejszych, możemy pokusić się o wstawienie drewnianego kredensu, który przyozdobić możemy szydełkową serwetą, a na nim eksponować ulubione perfumy zamknięte w kryształowych flakonikach. Jeśli nie dysponujemy aż tak przestronnym wnętrzem, możemy pod wiszącą umywalką zamontować drewnianą szafkę i wzbogacić ją o porcelanowe uchwyty. Do rustykalnej łazienki idealnie pasuje również kominek w obudowie z kamienia lub grzejnik stylizowany na tradycyjną kozę.

styl rustykalny 6

fot. styl rustykalny 6

Warto postarać się, aby nasza wymarzona łazienka stworzyła, dla tych wszystkich, obdarzonych duszą przedmiotów, neutralne tło. Biel i pokrewne jej odcienie wprowadzają nastrój łagodności. Dzięki kolorystycznej dyscyplinie wnętrza pełne detali nie wydają się „przeładowane”.
Stawiając akcent na stylowe dodatki zrezygnujmy z wzorzystych płytek, pozostawmy łazienkę w tonacji neutralnej i spokojnej a uzyskamy 100% stylu rustykalnego, dającego poczucie ciepła, przytulności i bezpieczeństwa.

Styl rustykalny – meble i akcesoria

Wielu projektantów i designerów czerpie z nurtu rustykalnego masę inspiracji. Wszyscy jednakowo są zgodni, że meble do wnętrz rustykalnych – czy to salonów, czy sypialni – powinny być proste, rzeklibyśmy neutralne. Styl rustykalny to bowiem królestwo detali i dodatków – kolorowych poduszek, tkanych dywanów, ludowych ozdób i szydełkowych narzut.

Meble wypoczynkowe, jak wygodne i dające komfort użytkowania tło dla mnogości dodatków, nie mogą dominować wnętrza. Len, bawełna, wełna – wszystkie naturalne tkaniny, to motyw przewodni dla sielskich wnętrz stylu rustykalnego. Połączenie ich surowych powierzchni z naturalnym pięknem tworzy bowiem ten, jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny klimat.

Drewniane komody, kredensy czy szafy ubraniowe również powinny być proste, a przede wszystkim zachowywać naturalną barwę drewna, lub chociaż rysunek z widocznymi słojami.

styl rustykalny 7

fot. styl rustykalny 7

Sielska kuchnia – serce domu

Kuchnia – nie ma drugiego takiego miejsca w domu, które byłoby równie magiczne. W żadnym innym miejscu poczucie bliskości domowników nie jest tak oczywiste. Nawet jeśli cały dom nie skłania się ku rustykalnemu stylowi, nic nie stoi na przeszkodzie, by to kuchnia stanowiła stylistyczny wyjątek i enklawę sielskości. Nigdzie styl rustykalny nie jest tak łatwy do osiągnięcia jak w kuchni właśnie. Meble powinny być rzecz jasna proste i drewniane, podłoga kamienna lub z płytek o nierównych brzegach lub stylizowanych na postarzane deski. Tak może wyglądać każda kuchnia, nie tylko rustykalna.
Tak jak w przypadku innych wnętrz, także i w kuchni o stylu rustykalnym, decydują dodatki – ceramiczne naczynia na półkach, kraciaste zasłony w oknach, cegła lub płytki ją imitujące (https://sklep.max-fliz.com.pl/produkty/plytki/plytki-gresowe,2,76541) pomiędzy drewnianym blatem a szafkami, udekorowane słoiki z przetworami czy haftowany obrus na stole.

styl rustykalny 8

fot. styl rustykalny 8

Warto w przypadku kuchni pokusić się o eksperyment – fuzję stylu rustykalnego z angielskim. Klasyczna elegancja elementów angielskich sprawi, że kuchnia będzie mniej swojska a bardziej szykowna. Drewniane meble mogą tu być białe, blat kuchenny i podłoga dębowe, można wykorzystać też duży drewniany stół o postarzanym blacie, który wprowadzi do wnętrza rodzinny nastrój¬. Kuchenne wnętrze można też urozmaicić bardziej ludowym elementem np. kredensem, na którego półkach malowniczo prezentować się będą gliniane naczynia czy ozdobne szklane butelki.

Z czym łączyć styl rustykalny?

Styl rustykalny to przede wszystkim natura. A natura ma tę cudowną właściwość, że ze wszystkim jej do twarzy. Nie trzeba więc iść, ba! nawet nie powinno się iść utartą ścieżką i tworzyć wnętrz 'podręcznikowych'. Cechą szczególną wnętrz w stylu rustykalnym jest pewien eklektyzm, czyli umiejętne łączenie elementów reprezentujących różne style. Starego z nowym, nowoczesnego z tradycyjnym. Na tle ścian w surowych płytkach można eksponować piękne wanny, ceramikę sanitarną o designerskiej formie czy nowoczesną armaturę. Styl rustykalny z powodzeniem można łączyć z shabby chic, stylem angielskim czy prowansalskim, a nawet loftowym. Bo nie od razu, wybierając styl rustykalny, skazani jesteśmy na 'babcine wnętrze'.

Wprowadzając, do stylizowanych wnętrz z historią, nowoczesne elementy wydobędziemy ich swoisty urok i niepowtarzalny klimat.
Nasza sielanka, nasz wybór.
Śmiało – bądźmy rustykalni!

Najnowsze kolekcje płytek pasujących do stylu rustykalnego dostępne na stronie: sklep.max-fliz.com.pl/.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)