Styl vintage – czy wciąż jest modny?

Mimo że aranżacja przestrzeni w stylu retro czy vintage bazuje na pozornie wyeksploatowanych i wciąż powielanych schematach, to ze światem w kolorach sepii spotykamy się dzisiaj właściwie na każdym kroku. Tęsknota za czymś, co stanie się chociaż w minimalnym stopniu symbolem minionej epoki stała się udziałem wielu odbiorców poszukujących wyrazistego stylu.

nawierzchnie, kostka brukowa

fot. nawierzchnie, kostka brukowa

Oczywiście można stylu retro nie lubić – dla wielu krytyków jego symbolem są porcelanowe figurki pastuszka i pastereczki. Ale nic nie zmieni faktu, iż szeroko pojmowany vintage style ma się dobrze i pogłoski o jego śmierci są przedwczesne. Jak mawiali najwięksi z filozofów wszystko już było i znowu się powtórzy, czy jest więc o co kruszyć kopie?

Czym jest właściwie vintage?
Pod pojęciem tym kryje się trend obecny w kulturze i sztuce XIX w. preferujący łącznie stylów pochodzących z różnych epok lub stosowanie odpowiednio wystylizowanych przedmiotów użytkowych. Współcześnie, mianem tym określa się właściwie wszystko to, co odnosi się do przeszłości. W stylu vintage mogą być zatem odpowiednio zaaranżowane wnętrza, zaprojektowane meble czy urządzone ogrody. To, co decyduje o niepowtarzalnym charakterze vintage, to brak spójności i pewna niejednoznaczność – w vintage może być zarówno krzesło pochodzące z lat 60 ubiegłego wieku, jak i współcześnie zaprojektowane, a nawiązujące formą do eksplorowanych przez projektantów ,,ludwików". Z trendem tym łączy się jeszcze jedna, istotna cecha. Jest on definiowany przez produkty wykonane zazwyczaj z materiałów najwyższej jakości.

nawierzchnia,kostka brukowa

fot. nawierzchnia,kostka brukowa

Vintage minimalistyczny
W odkrywaniu inspiracji na aranżację posesji wokół domu warto zauważyć, że vintage idealnie koresponduje ze stylem minimalistycznym. To, co w przypadku łączenia innych trendów ociera się wręcz o designerską pomstę do nieba, tu zachwyca wyrazistością i tak bardzo poszukiwaną dzisiaj indywidualnością. Nawierzchnia z obijanej kostki brukowej okalająca bryłę domu ociepli jej minimalistyczny chłód i przełamie kanciaste formy. W kreacji tej idealnie znajduje się kostka Decco Antico Romano w barwie torfowy brąz. Drobne elementy o postarzanej fakturze wypełnią przestrzeń kolorem, a niebanalna forma (kostka ma kształt trapezu i występuje w pięciu różnych rozmiarach) umożliwia projektantom tworzenie oryginalnych kompozycji opartych na łukach, kołach i okręgach.

W historycznym odniesieniu
Dla kostki Romano znajdzie się również miejsce w w stylizacji historycznej, podobnie zresztą jak dla kostki Decco Antico Natulit o barwie piaskowo-beżowej oraz występującej również w kolorze torfowy brąz. Urok architektury nawiązującej stylem do dawnych dworków wciąż ma grono gorących zwolenników, a Natulit idealnie wypełnia przestrzeń, w której echem odbijać się będą dawne dzieje. Zaletą kostki Natulit jest jej grubość, co czyni z niej idealny materiał nie tylko na przydomowe czy ogrodowe ścieżki, ale również tarasy i podjazdy. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)