Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.

W kultowym filmie „Forrest Gump” pada cytat mówiący, że życie jest jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiesz, co ci się trafi. Bogactwo stylów dekoracyjnych z pewnością dorównuje dużej bombonierce pełnej najprzeróżniejszych pralinek, jednak w tym wypadku mamy wpływ na to, po co sięgniemy. Styl, który wprowadzimy do naszego domu czy mieszkania, nie może być dziełem przypadku. Wybrana estetyka powinna być nie tylko efektowna, ale przede wszystkim dopasowana do naszej osobowości. Wówczas stworzymy stylizację, która będzie nas cieszyć przez lata. Zobaczmy więc, co znajduje się w tej bombonierce!

Chłodny styl skandynawski

Styl skandynawski to jedna z najchętniej wybieranych estetyk, ponieważ odznacza się funkcjonalnością i prostotą. Za sprawą jasnej kolorystyki, ograniczonej do bieli, pasteli i szarości, a także minimalizmowi, który zakłada wprowadzanie do przestrzeni tylko najpotrzebniejszych mebli i sprzętów, to wprost idealny styl do kameralnych wnętrz, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy. Stonowany wystrój nabiera charakteru dzięki efektownym, ale oszczędnym w wyrazie dodatkom. Doskonale prezentują się zawieszone na ścianach typograficzne plakaty, a także nowoczesne obrazy, które nie potrzebują żadnych ram. Styl ten kocha naturalne surowce: jasne drewno, wiklinę, len i bawełnę, a także szkło i metal, które świetnie kontrastują z miłymi w dotyku materiałami. Całość możemy ocieplić wzorzystym kilimem w geometryczne wzory lub pluszowym dywanem imitującym futro.

Efektowny styl nowoczesny

mylo skyscraper style 2

fot. mylo skyscraper style 2

Styl nowoczesny to połączenie minimalizmu i efektowności. Podobnie jak w skandynawskiej estetyce, stawiamy tutaj na prostotę i oszczędne w wyrazie, funkcjonalne rozwiązania, a główną rolę pozwalamy grać przestrzeni. Zasadniczą różnicą jest jednak o wiele szersza paleta barw – dopuszczamy wszystkie kolory, jakie tylko przyjdą nam do głowy, zachowując jednak umiar, by nie stworzyć chaosu. Proste kształty mebli o ponadczasowym i uniwersalnym charakterze oraz brak bibelotów na ścianach i półkach przełamany jest jednym, przykuwającym oko akcentem. Może to być designerska lampa, wzorzysty dywan na podłodze lub abstrakcyjny obraz, którego ekspresja nadaje zupełnie nowy charakter przestrzeni. Złota zasada brzmi: mniej znaczy więcej. Teraz może pojawić się w naszej głowie pytanie, czym więc różni się styl nowoczesny od minimalistycznego. W tym drugim nie mamy do czynienia z rzucającym się w oczy elementem, a zamiast wielu kolorów stawiamy na biele, szarości lub beże.

Słodki styl romantyczny

mylo skyscraper style 3

fot. mylo skyscraper style 3

Wokół tego stylu narosło wiele mylnych opinii. Zacznijmy od tego, że styl romantyczny nie ma w sobie nic z kiczu ani jarmarczności. Choć wnętrza są nastrojowe i przytulne, panuje w nich umiar, harmonia i spokój. Nie znajdziemy tutaj intensywnego różu, lecz pastelowe, pudrowe odcienie, które doskonale komponują się ze złamaną bielą, szarością i beżem. Choć styl ten nie funkcjonuje bez dodatków i bibelotów, dobieramy je z rozwagą, by nasz pokój nie zamienił się w sklepową ekspozycję. Ozdobne poduszki na sofie, latarenka na parapecie, parawan pokojowy i wzorzyste abażury na lampach to świetny wybór. Floralne tapety na ścianę sprawdzą się w przestronnym wnętrzu, które chcemy wizualnie ocieplić i sprawić, by wydawało się bardziej przytulne. Styl romantyczny utożsamia się czasem ze stylem shabby chic, ten jednak odznacza się o wiele większą dekoracyjnością. Znajdziemy w nim więcej dodatków i ozdób, a róż i kwiatowe ornamenty pojawiają się na każdym kroku.

Naturalny styl rustykalny

mylo skyscraper style 4

fot. mylo skyscraper style 4

Styl rustykalny to ukłon w stronę przytulnych i przyjemnych dla oka wnętrz. Zrywamy tutaj z nowoczesnymi i minimalistycznymi aranżacjami, kładąc nacisk na ciepłą paletę barw, przede wszystkim kolory ziemi, a także naturalne materiały i tkaniny. Inspiracją może być wiejska chata, wówczas sprzęty będą nosić ślady użytkowania (postarzane, przecierane meble cieszą się dużą popularnością) lub staropolski dworek – w takiej sytuacji potrzebne nam będą eleganckie, zabytkowe lub stylizowane na zabytkowe, meble nawiązujące do estetyki XIX wieku. Taka aranżacja, wywodząca się z kultury naszego kraju, może się okazać lepszym rozwiązaniem niż rustykalny styl prowansalski, który będzie odstawał od naszego klimatu. Doskonałym zwieńczeniem stylizacji są olejne obrazy z malowniczym pejzażem lub historyczną sceną.

Różnorodny styl eklektyczny

mylo skyscraper style 5

fot. mylo skyscraper style 5

Eklektyzm to styl dla wszystkich niezdecydowanych. Bezkarnie możemy tutaj łączyć najprzeróżniejsze, z pozoru niepasujące do siebie estetyki, tworząc unikalną przestrzeń. W jednym pokoju znajdziemy nowoczesne, kolonialne i antyczne meble, geometryczne i kwiatowe tkaniny, naturalne materiały i sztuczne surowce, tapety i klasyczne martwe natury. Co więc sprawia, że taka stylizacja tak dobrze się prezentuje? Elementem spajającym jest nasz osobisty gust, a kluczem do aranżacyjnego sukcesu swego rodzaju umiar. Wnętrze musi być funkcjonalne i praktyczne, dlatego nie może przypominać składzika, w którym trudno się swobodnie poruszać. Wbrew temu, co może się wydawać, każdy element, który wprowadzamy do pokoju, powinien być przemyślany. Nic nie dzieje się tutaj przypadkiem, a wystrój, choć sprawia wrażenie miszmaszu, jest dokładnie zaplanowany.

Królewski styl glamour

mylo skyscraper style 6

fot. mylo skyscraper style 6

W trzech słowach styl glamour to przepych, bogactwo i dekoracyjność. Jeśli chcemy poczuć się jak król lub królowa, to jest najlepsze rozwiązanie. Glamour to niezwykle efektowny mariaż baroku i nowoczesności, zdobnictwa i funkcjonalności. W jaki sposób połączyć tak odległe światy? Zacznijmy od wygodnych i praktycznych mebli. Kanapa i stół w salonie mogą się odznaczać współczesnym charakterem, ale gdy przełamiemy je fotelem w stylu Ludwika XVI, efekt będzie spektakularny. Z kolei eleganckiemu, ale klasycznemu łóżku w sypialni może towarzyszyć pikowany szezlong na giętych nóżkach. Takie kontrasty nie tylko zdynamizują przestrzeń, ale dadzą bardzo ciekawy efekt. Przepych będzie natomiast widoczny w dodatkach – połyskujące tapety ścienne w wiktoriańskie lub secesyjne wzory, złocone ramy i lustra, a także kryształowe żyrandole i kinkiety to must have. W stylu glamour świetnie prezentują się także imitacje drogocennych materiałów.

Wytrawny styl industrialny

mylo skyscraper style 7

fot. mylo skyscraper style 7

Początki stylu industrialnego wiążą się z próbą praktycznego zagospodarowania loftowych, pofabrycznych przestrzeni, które w wyniku załamania gospodarki Stanów Zjednoczonych podczas wielkiego kryzysu przestały pełnić swoją pierwotną rolę. Wielkie pomieszczenia o surowym, niewykończonym charakterze, gdzie królował beton i cegła, a wszędzie widoczne były kable z instalacji, zaczęli przejmować artyści, tworząc tam swoje pracownie. Dzisiaj estetyka ta kojarzy się z luksusem, a industrialne dodatki mogą osiągać zawrotne ceny. Taki wystrój przypadnie do gustu miłośnikom oryginalnych i ekstrawaganckich stylizacji. Jak go osiągnąć, gdy nie mamy do dyspozycji loftu? Beton lub cegłę zastąpi nam fototapeta, fabryczny charakter zyskamy wybierając duże, metalowe lampy, a wrażenie przestronności zyskamy, decydując się na ograniczoną do minimum ilość mebli i sprzętów.

Każdy z wymienionych tutaj stylów otwiera przed nami wrota do zupełnie innego świata. Każdy jest równie piękny, efektowny i elegancki, ale nie każdemu przypadnie do gustu w takim samym stopniu. Kluczem do udanej aranżacji jest więc znalezienie takiej estetyki, która będzie współgrać z naszą osobowością. Eksperymentujmy ze smakami czekoladek, ale w kwestii wystroju pozostańmy wierni naszym sprawdzonym gustom.

Tekst powstał we współpracy ze sklepem Myloview.pl.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)