Suche tynki

remont

fot. remont

Przed rozpoczęciem domowego remontu warto zapoznać się ze stanem ścian, które po wielu latach mogą być zużyte. Podłoże pod tapetowanie lub malowanie powinno być tak przygotowane, aby nowa okładzina była nie tylko trwała, ale także estetyczna. Taki efekt zapewnią dobrze wykonane tynki, które można wykonać nie tylko na mokro, ale także i na sucho. Wyjaśniamy, co to jest suchy tynk i jak go układać.

Suche tynki są alternatywnym rozwiązaniem dla tradycyjnych mieszanek tynkarskich. Jest to dobry sposób na uzyskanie gładkich i równych ścian w krótkim czasie. Ich główną zaletą jest brak wilgoci, jaka zwykle wiąże się z tynkowaniem oraz fakt, że nie trzeba czekać na związanie i wyschniecie tynku. Ponadto niewielka ilość pyłu, jaki powstaje przy zastosowaniu tej metody, znacząco ułatwia sprzątanie po remoncie.

Poddasze

fot. Poddasze

Decydując się na suchy tynk, musimy stanąć przed wyborem właściwej płyty. Możemy użyć płyt gipsowych lub kartonowych, jednak najbardziej popularne i najchętniej wybierane są płyty gipsowo-kartonowe.

Niektóre z nich polecane są do pomieszczeń suchych, inne do wilgotnych. Istnieją także płyty do gięcia na sucho, rozpraszające dźwięk, zespolone z ocieplenie lub takie, które same w sobie są dobrym izolatorem termicznym. Bardzo często zdarza się, że do wykończenia domu jesteśmy zmuszeni kupić kilka ich rodzajów.

Jak wykonać suchy tynk?
Wykonanie suchych tynków polega na przyklejeniu do podłoża płyt gipsowo-kartonowych lub zamontowaniu ich na specjalnych profilach. Drugie rozwiązanie umożliwia włożenie między ścianę a płytę dodatkowej izolacji, a także ukrycie instalacji domowych. Płyty są bardzo łatwe w obróbce – cięciu, piłowaniu, nawiercaniu czy wbijaniu w nie gwoździ, co pozwala na ukrycie instalacji także w przypadku klejenia płyt.

Zobacz również: Domy szkieletowe
kominek

fot. kominek

Podłoże, na którym będziemy kleić płyty, musi być czyste i zagruntowane wcześniej emulsją gruntującą. Przed przyklejeniem wszystkie elementy stalowe, które mają kontakt z klejem, należy zabezpieczyć przed korozją, ponieważ w innym razie po wykończeniu ściany na jej powierzchni mogą pojawić się plamy.

Klej, który musi być wykorzystany w ciągu 30 minut od przygotowania, nakłada się na płyty punktowo, w postaci placków o rozstawie 30-40 cm zarówno w pionie, jak i w poziomie. Placki kleju powinny mieć grubość 2 cm i średnice ok. 10 cm.

Ważne jest także spoinowanie płyt – miejsca łączenia należy zaszpachlować i dodatkowo zabezpieczyć taśmą zbrojącą. Ze względu na różnice między powierzchnią płyty, a łączeniem, ściany należy dobrze zagruntować, zanim zaczniemy je ostatecznie wykańczać.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)