Sufity – rodzaje

salon

fot. salon

Sufit to warstwa stropu, widoczna od wewnętrznej części pomieszczenia. Metody wykonania i wykończenia sufitu zależą od: rodzaju stropu, wysokości pomieszczenia i indywidualnego gustu. Najczęściej spotykanym rodzajem wykończenia jest tynk lub gładź. Czasem, ze względu na rozmieszczenie instalacji lub zbyt dużą wysokość pomieszczenia, stosuje się sufity podwieszane na całej powierzchni lub fragmentarycznie.

Prosty sufit pod stropodachem
Dom wybudowany w stylu modernistycznym charakteryzuje się kubiczną bryłą i dachem płaskim (tzw. stropodach, którego stopień nachylenia zawiera się między 5% a 20%). Niewątpliwymi korzyściami zastosowania stropodachu są: ergonomiczne wnętrza, bez skosów i oszczędność kosztów. Dach wielospadowy jest dużo droższy od dachu płaskiego.

Izolacja termiczna zawiera się pomiędzy stropem a warstwami zewnętrznymi stropodachu, dlatego sufit jest równy i wymaga nałożenia jedynie materiałów wykończeniowych: wyrównania tynkiem lub gładzią i pomalowania farbą.

Sufit podwieszany i sufit napinany

sufit

fot. sufit

Sufity podwieszane są powszechnie stosowane jako element wykończenia wnętrz o różnorodnym przeznaczeniu. Ta metoda pozwala obniżyć zbyt wysokie pomieszczenie lub ukryć instalacje podwieszone pod stropem.

Ruszt, na którym zostają przymocowane płyty gipsowo-kartonowe może być wykonany z drewna lub specjalnych profili metalowych. Ruszt drewniany lub metalowy mocowany jest bezpośrednio do stropu, bądź na wieszakach. Wieszaki – taśmowo-szczelinowy i noniuszowy – mają regulowaną długość, dzięki czemu można obniżyć sufit o wybraną odległość.
Do rusztu mocuje się płyty gipsowo kartonowe. Sufity podwieszane z płyt gipsowych można wykonać z gotowych konstrukcji dostępnych w marketach budowlanych, np. produkty Nida Gips, Thermatex, Knauf i Lafarge Gips.

sufit

fot. sufit

W obiektach wielkopowierzchniowych użyteczności publicznej dużym powodzeniem cieszą się sufity napinane. Folie PCV lub płótna, są rozpinane i naciągane pomiędzy listwami zamocowanymi na przegrodach pionowych lub poziomych.
Producenci tego rozwiązania oferują wykonanie wszelkich form architektonicznych w trójwymiarze, takich jak: pierścionki, fale, szyszki, bloki, kostki, piramidy, kopuły, łuki okrągłe, sklepienia, karnisze i inne.
W teatrach, na lotniskach, miejscach kultu religijnego i innych obiektach w których powstaje duży hałas stosuje się materiały perforowane, które zmniejszają akustykę pomieszczeń.

Sufit ze szkła

sufit

fot. sufit

To innowacyjne rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz. Geometryczne tafle szklane mocowane są do stropu przy pomocy specjalnych uchwytów i klamer.
Jeśli tafle szklane są elementem uzupełniającym płaszczyznę sufitu podwieszanego, można wykorzystać je do oświetlenia pomieszczenia.

Podświetlany sufit
Sufit podwieszany można wykorzystać do wielopunktowego oświetlenia pomieszczenia. Tak podświetlany sufit doskonale sprawdzi się w: kuchni, pokoju dziennym, gabinecie i łazience.

Sufit rastrowy

Sufity podwieszane

fot. Sufity podwieszane

Sufit rastrowy to typ sufitu podwieszanego, o konstrukcji ażurowej. Jego strukturę tworzą elementy o przekroju w kształcie litery U. Elementy konstrukcyjne to profile nośne, rozmieszczone względem siebie w równych odległościach, podwieszone na wieszakach umocowanych do stropu. Dzięki prześwitom, elementy sygnalizacyjne i zraszacze mogą znajdować się nad nim.

A może kasetony?
Wykończenie klasycznego sufitu nie musi być nudne. Urządzając wnętrze stylizowane, przy pomocy odpowiednich dekoracji, takich jak sztukateria i kasetony na sufit, można otrzymać ciekawy efekt. Sufit kasetonowy nie musi być brzydki. Dzisiejsze kasetony zdecydowanie różnią się od produktów sprzedawanych 30 lat temu. Ponadto ten rodzaj wykończenia zapewnia dodatkową izolację od wewnątrz pomieszania.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)