Sufity podwieszane – estetyka i funkcjonalność

Stosowane od dawna w architekturze biurowej sufity podwieszane, są coraz częściej spotykane w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach. Dzięki najnowszym technologiom szereg barier w projektowaniu sufitów zostało przełamanych. Do zaprojektowania ciekawego sufitu warto się przyłożyć – jest przecież pierwszym co widzimy po przebudzeniu, a jego kształt będzie nas cieszyć również w czasie odpoczynku na kanapie po ciężkim dniu w pracy. Ciekawie zaaranżowane oświetlenie pomoże stworzyć niepowtarzalną atmosferę na każdą okazję…

sufit podwieszany

fot. sufit podwieszany

Każdy globtroter, który choć raz w życiu odwiedził piękną Barcelonę, z całą pewnością zapamiętał projekty autorstwa Antonio Gaudiego. Charakterystyczne dla zaprojektowanych przez niego budynków łuki, skosy i fale, wzbudzają zachwyt niemalże u każdego. Po takiej podróży powrót do „kwadratowej”, szarej rzeczywistości, nie jest przyjemny. Dzięki nowoczesnym technologiom uzyskanie ciekawych skosów, łuków, fal i kopuł a także innych niekonwencjonalnych form jest w zasięgu ręki. Świetnie nadają się do tego płyty gipsowo – kartonowe Knauf. Każdy z nas może się wcielić w postać Antonio Gaudiego i zaprojektować pełne inwencji, wnętrze.

Pięknie i funkcjonalnie

Podwieszany sufit firmy Knauf

fot. Podwieszany sufit firmy Knauf

Płyty Formplatte dają możliwość zbudowania niemal dowolnego kształtu sufitu. Może być ona gięta zarówno na sucho jak i na mokro. Jednak ciekawy wygląd to nie jedyny atut podwieszanego sufitu – tak samo ważna jest również funkcjonalność tego rozwiązania. Systemy sufitowe firmy Knauf pozwalają nie tylko zakryć niedoskonałości stropów. Stanowią także doskonałe podłoże do montowania opraw oświetleniowych, kratek wywiewnych wentylacji i klimatyzacji oraz osłonę całego systemu rur i instalacji, bez których nie może istnieć obecnie żaden budynek. Dzięki sufitom podwieszanym bez problemu ukryjemy również połączenia kablowe pomiędzy poszczególnymi elementami kina domowego. Nie da się zaprzeczyć, że poczucie komfortu jest mocno uzależnione od właściwości akustycznych pomieszczenia, w którym przebywamy. Odgłosy z sąsiedniego mieszkania lub pokoju na górze często nie pozwalają nam ani na pracę, ani na odpoczynek. Przed hałasującym sąsiadem ochronić nas może właśnie sufit podwieszany, wypełniony wełną mineralną. Jeśli obłożymy go płytą Cleaneo Akustyk zlikwidujemy w pomieszczeniu pogłos i podniesiemy walory akustyczne pomieszczenia, istotne w odbiorze dzwięku np. kina domowego.

Światło w domu
Przy projektowaniu pomieszczenia należy pamiętać, że podstawowe znaczenie we wnętrzu odgrywa oświetlenie górne, sufitowe, którego zadaniem jest zapewnienie dobrego widzenia w każdej strefie pomieszczenia. Systemy sufitowe firmy Knauf dają możliwość zastosowania różnorodnego źródła światła. Oświetlenie montowane w oprawach wbudowanych w sufit lub tuż pod nim, przylegając do jego płaszczyzny, oprawy wiszące o dekoracyjnych formach i zróżnicowanej kolorystyce, lampy wbudowane w sufit, możliwości jest wiele. Poprzez odpowiednią, dekoracyjną oprawę oświetleniową z każdego, nawet wyjątkowo nieatrakcyjnego pomieszczenia, można wydobyć odpowiedni, pożądany przez nas, stylowy nastrój.

sufit

fot. sufit

Zadaniem oświetlenia dekoracyjnego jest wyeksponowanie wybranych szczegółów we wnętrzu pomieszczenia takich jak obraz, ramka na zdjęcia, mebel czy roślina. Dzięki własnej inwencji i pomysłowości lub z pomocą architekta można osiągnąć znacznie więcej. Gra światła i cienia, zastosowanie oświetlenia w różnych kolorach, zmiana rzeczywistych barw materiałów pomoże nam stworzyć nowe, atrakcyjne oblicze każdego pomieszczenia.

Dobrze zaprojektowany sufit to połączenie wielu wzajemnie uzupełniających się elementów. Łatwość i szybkość montażu płyt gipsowo-kartonowych, powoduje, że zwolenników stosowania sufitów podwieszanych ciągle przybywa.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)