Sufity podwieszane – maskują i zdobią!

Nie ma domu, mieszkania, które nie miałoby sufitu. Gdy jest równy i ładnie pomalowany – zdobi. Co jednak gdy jest krzywy, nierówny, albo chcemy zamontować jakieś fantazyjne oświetlenie? Wtedy idealnie sprawdzi się sufit podwieszany. Pozwoli ukryć to co brzydkie i wyeksponować we wnętrzu to co ładne. Sprawdzi się również we wnętrzach użyteczności publicznej, gdzie stosowane są nawiewniki czy czujniki ppoż.

Sufit podwieszany – a co to?

Przykładowy sufit podwieszany

fot. Przykładowy sufit podwieszany

Najogólniej mówiąc sufit podwieszany jest powierzchnią przymocowaną do stropu w pewnej odległości od niego. Sufity podwieszane z płyt gipsowych (stosowanych najczęściej) opierają się na lekkiej konstrukcji (aluminiowej), mocowanej do stropu (lub więźby dachowej) za pomocą wieszaków. Sufity podwieszane charakteryzują się:

– szybkim montażem fabrycznie przygotowanej konstrukcji;
– regulowaną odległością od stropu;
– możliwością układania materiałów izolacyjnych;
– dużym bezpieczeństwem pożarowym – podwyższenie klasy odporności ogniowej;
– możliwością montażu oświetlenia i kratek wentylacyjnych;
– wolną przestrzenią na poprowadzenie przewodów.

Cechy te na pewno przekonują wykonawców do ich stosowania, szczególnie w biurowcach czy starych kamienicach. W biurach jest przydatne w przypadku montowania klimatyzacji. Mamy miejsce na ukrycie przewodów, na powierzchni jedynie widoczne są anemostaty. W przypadku starych kamienic ukryją stary, nierówny sufit, a przy okazji obniżą wysokie wnętrza.

Jak wykonać sufit podwieszany?

Przykładowy sufit podwieszany

fot. Przykładowy sufit podwieszany

Montaż sufitów podwieszanych jest prosty, jednak wymaga od nas dużej staranności i czasu. Podwieszanie sufitu polega na przymocowaniu do rusztu stalowego płyt. Stelaż może być jednokierunkowy (stosowany w pomieszczeniach podłużnych) lub krzyżowy (pomieszczenia o dużej powierzchni). Do ścian montujemy profile przyścienne, na których opierają się końce rusztu nośnego. Rozstaw tych profili zależy od grubości zastosowanej płyty oraz kierunku montażu. Jeśli profile przebiegają prostopadle do długości płyty to jest to montaż poprzeczny, gdy przebiegają równolegle jest to montaż podłużny. Na profilu nośnym montujemy płyty. Polega to na przykręceniu ich wkrętami samonawiercającymi. Należy pamiętać, żeby wkręty nie przecinały warstwy kartonu, gdyż wtedy płyta nie będzie podtrzymywana. Wkręty powinny być w rozstawie ok 20cm.

Dobre oświetlenie to podstawa
Projektanci w ciągu ostatnich kilku lat, podkreślają funkcje dekoracyjne sufitu podwieszanego. Najbardziej efektownym zabiegiem dla wnętrz jest właśnie odpowiednie oświetlenie sufitu. Projekty sufitów podwieszanych eksponują nam coraz to bardziej wyszukane rozwiązania. Na chwilę obecną, dużym powodzeniem cieszy się kierowanie w dól kilku ostrych punktów świetlnych, oraz rozproszenie na boki i w górę delikatnego światła. Odbijając się od powierzchni gipsowej, mamy wrażenie jakby świeciła cała powierzchnia sufitu. Oryginalnym pomysłem jest także skierowanie kilku smug światła no konkretne przedmioty, które chcemy wyeksponować w naszym wnętrzu.

Przykład sufitu podwieszanego

fot. Przykład sufitu podwieszanego

Dostępne wzory sufitów podwieszanych pozwalają nam spełnić wszystkie nasze fantazje. Możemy zrobić go w kilku poziomach, dowolnie formować łuki, skosy, podcienia. Zastosowanie do tego luster i gry świateł nada naszemu wnętrzu niepowtarzalny klimat.
Ciekawym rozwiązaniem jest także sufit podwieszany kasetonowy. Kasetony mają kształt kwadrata lub prostokąta, czasem koła. Materiał z jakiego są wykonane to najczęściej gips (lepiej izolują dźwięk, ich grubość to od 8 do 31mm), wełna mineralna (brud i kurz nie wnika w ich wnętrze), czasem metal (wykonane z blachy stalowej ocynkowanej lub aluminiowej, dobre właściwości akustyczne). Do mocowania kasetonów stosuje się ruszt o regularnych wymiarach dostosowanych do płyt wypełniających. Sufity kasetonowe nie wymagają dodatkowego wykończenia, a w razie usterki można łatwo zdemontować pojedynczy element i zamontować go ponownie.

Obecność produktów, których jeszcze kilka lat temu nie było, daje ludziom szerokie pole do popisu. Dlatego ozdobne sufity podwieszane cieszą się coraz większą popularnością. Po prostu, każdy chce mieć coś oryginalnego i wyjątkowego, nawet sufit.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)