
fot. salon
Sufity podwieszane montuje się najczęściej z dwóch powodów – w celu uzyskania tzw. przestrzeni technologicznej bądź obniżenia wysokości pomieszczenia. Bywa jednak, że obniżenie sufitu lub jego części wykonuje się w celu stworzenia niestandardowej aranżacji. Jakie korzyści może przynieść montaż sufitu podwieszanego?
Sufit podwieszany kasetonowy
Sufity podwieszane kasetonowe wciąż kojarzone się z aranżacjami obiektów użyteczności publicznej, dlatego rozwiązania systemowe tego typu rzadko wykorzystuje się we wnętrzach mieszkalnych.
Stosuje się je co najwyżej w pomieszczeniach o charakterze gospodarczym, przydomowych pracowniach i garażach. W systemie paneli i kasetonów montuje się wówczas odpowiednie oświetlenie. Ponadto płyty sufitowe łatwo utrzymać w czystości. Aby usunąć z nich brud i kurz, wystarczy użyć mokrej ścierki lub szczotki z miękkim włosiem.
Sufity podwieszane w salonie i w kuchni
W przeciwieństwie do technologii kasetonowej, konstrukcja aluminiowa na wieszakach mocowanych w stropie, obudowywana płytami gipsowymi bardzo często stosowana jest we wnętrzach mieszkalnych. Poza ciekawym wyglądem i perfekcyjnie równą powierzchnią stropu jaką można w ten sposób uzyskać, nowoczesne sufity podwieszane charakteryzuje wszechstronna praktyczność. Poprawiają warunki akustyczne w pomieszczeniu i komfort cieplny. W wysokich mieszkaniach często obniża się sufit po to, by zaoszczędzić na ogrzewaniu.

fot. biuro
Elementy służące do montażu sufitów podwieszanych dostępne w sklepach budowlanych umożliwiają budowę zaawansowanych konstrukcji przy użyciu prostych narzędzi. Listwy aluminiowe można ciąć i wyginać w dowolny sposób. Dzięki temu budowa unikalnego trójwymiarowego sufitu w salonie lub w przedpokoju jest łatwa, choć bardzo pracochłonna.
W nowoczesnych aranżacjach sufit podwieszany pełni dodatkowo funkcję oprawy oświetleniowej dla węży ledowych i halogenów, które coraz częściej zastępują tradycyjne lampy sufitowe. REKLAMAPK