Światło w kuchni

kuchnia

fot. kuchnia

Kuchnia jest miejscem, w którym spędzamy znaczną cześć każdego dnia. To tutaj przyrządzamy i spożywamy posiłki, spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi. Planując oświetlenie kuchenne pamiętajmy, aby było ono nie tylko dekoracyjne, ale przede wszystkim praktyczne.

Przeczytaj również: Lampa stołowa na salonach

Najczęściej spotykanym oświetleniem w kuchni jest lampa umieszczona pośrodku sufitu. Mimo że zyskujemy w ten sposób w miarę równomierne oświetlenie, takie rozwiązanie nie zapewni komfortowej pracy i może utrudniać korzystanie z pomieszczenia. Dlatego planując oświetlenie w kuchni, warto wziąć pod uwagę zasadę czterech źródeł światła.

Oświetlenie ogólne
Zainstalowane w centralnym miejscu na suficie światło jest niezbędne w każdej kuchni, ponieważ daje równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Warto jednak zaplanować je w taki sposób, aby najpierw odbijało się od sufitu a następnie padało na pozostałe sprzęty. W ten sposób unikniemy powstawania cieni.

Szeroki wybór opraw oświetleniowych na rynku z pewnością pozwoli dobrać odpowiednią – pasującą do stylu kuchni. Można zdecydować się na stylową lampę wiszącą lub plafon. Do bardziej nowoczesnych wnętrz najlepiej wybrać lampki halogenowe umieszczone w suficie podwieszanym lub system lampek np.: zamocowanych na linkach.

Przy wyborze oświetlenia do kuchni warto zwrócić uwagę na liczbę i moc żarówek, gdyż nie zawsze ilość idzie w parze z jakością. Przykładowo trzy tradycyjne świetlówki o mocy 40 W dają tyle samo światła, co jedna setka a przy tym zużywają o wiele więcej energii. Pamiętajmy jednak, że w większej kuchni centralna lampa nie wystarczy gdyż niektóre miejsca mogą być niedoświetlone.
Osobne źródło światła warto zamontować nad stołem. Światło powinno padać na cały blat stołu, równocześnie nie oślepiając osób przy nim siedzących.

Jasno nad blatem
Blaty kuchenne pod szafkami powinny być oświetlone mocnym, jasnym światłem. Ułatwi to wszelkie prace w kuchni. Najczęściej używane są lampki halogenowe lub taśmy ledowe montowane pod szafkami, jednak bez problemu można stosować różne inne źródła oświetlenia. Odległość pomiędzy poszczególnymi punktami świetlnymi powinna wynosić 40-60 cm. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się także umieszczone pod szafkami lampki na szynach, które w razie potrzeby można przesuwać w dowolne miejsce. Takie rozwiązanie pozwala także oświetlić blat, nad którym nie ma szafek.

Światło dekoracyjne
Planując tego rodzaju oświetlenie warto trzymać się zasady, że nie powinno ono dominować nad oświetleniem ułatwiającym pracę, lecz powinno je uzupełniać i tworzyć miły i przytulny klimat. Dobrze by było skierowane na przedmioty dotąd niedostrzegane. Ciekawym rozwiązaniem może być oświetlenie dekoracyjne LED w postaci małych lampek, umieszczonych we wnękach kuchennych lub w przeszklonych szafkach.

Ciekawym pomysłem może okazać się podświetlenie sufitu podwieszanego przy pomocy dekoracyjnych taśm ledowych. Umieszczone pod sufitem nie oświetlają bezpośrednio pomieszczenia, a jedynie tworzą nastrojową poświatę, która tworzy nastrój w pomieszczeniu. Alternatywą dla sufitowego oświetlenia są oprawy montowane w podłodze, które doskonale zaakcentują najniższe partie kuchennej zabudowy. REKLAMAPK

kuchnia

fot. kuchnia

oświetlenie

fot. oświetlenie

Odpowiednio dobrane oświetlenie w kuchni

fot. Odpowiednio dobrane oświetlenie w kuchni

kuchnia

fot. kuchnia

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)