Sypialnia na poddaszu – czy aranżacja sypialni na poddaszu to dobry pomysł?

Sypialnia na poddaszu - inspiracje

Wiele osób decydujących się na adaptację poddasza postanawia urządzić tam właśnie sypialnię. Efektowne skosy czy okna dachowe pozwalają stworzyć w tym miejscu naprawdę wyjątkowy, niepowtarzalny klimat. Należy jednak wziąć pod uwagę, że praktyczna i komfortowa aranżacja sypialni na poddaszu bywa w rzeczywistości dużo trudniejsza niż w przypadku pomieszczeń o standardowym kształcie.

Sypialnia na poddaszu – inspiracje

Aranżacja sypialni na poddaszu to z reguły niełatwe zadanie. Bardzo często wyposażenie wnętrza ze skosami wymaga wykonania mebli na wymiar, co niesie za sobą dodatkowe koszty. Możemy jednak dzięki temu osiągnąć naprawdę wyjątkowe efekty, których nie uzyskalibyśmy w żadnej innej części domu.

Romantyczna sypialnia na poddaszu - inspiracje

fot. Romantyczna sypialnia na poddaszu – inspiracje

Umeblowanie

Jeżeli pomieszczenie jest niewielkie, warto ograniczyć umeblowanie do minimum, żeby zapobiec wrażeniu ciasnoty. Aby urządzić wygodny kącik do snu i relaksu po ciężkim dniu, wystarczy nam tak naprawdę wygodne łóżko, szafka nocna oraz nastrojowe oświetlenie. Jeśli sypialnia ma nam służyć także za garderobę, na którą nie wyznaczono osobnego pomieszczenia, dobrym rozwiązaniem może okazać się zamówienie pojemnej szafy na wymiar z drzwiami przesuwnymi. Dzięki temu nie będziemy musieli stawiać w pomieszczeniu innych zabierających przestrzeń mebli.

Wystrój sypialni

Ciekawie urządzona sypialnia na poddaszu nie wymaga często wielu ozdób, aby wyglądać efektownie. Warto na przykład podkreślić niektóre drewniane elementy konstrukcyjne, takie jak belki poprzeczne czy podciągi. Zabezpieczone lakierem będą doskonale pasować do drewnianej podłogi z desek bądź paneli. Jeśli pomieszczenie ma wyjątkowy kształt, możemy wyeksponować także jedną ze ścian ze skosami, pokrywając ją choćby płytkami z piaskowca, cegły bądź kamienia naturalnego.

Choć w większości przypadków dopasowujemy wystrój sypialni do reszty domu, to biorąc pod uwagę, że sypialnia na poddaszu jest w pewnym sensie oddzielona od pomieszczeń na dole, możemy pozwolić sobie na pewne odstępstwa od tej reguły. Bardzo często zdarza się na przykład, że nawet miłośnicy minimalizmu i nowoczesności chcą dodać temu wnętrzu nieco więcej ciepła i przytulności. Osiągniemy to w stosunkowo prosty sposób, wykorzystując miękkie dywany, narzuty, poduszki i inne tkaniny oraz wybierając pastelowe barwy czy elementy drewniane. Klasyczne odcienie bieli, beżu, jasnego fioletu czy szarości nie tylko będą świetnie prezentować się w większości wnętrz przeznaczonych do wypoczynku, ale także pomogą zrelaksować się i wyciszyć po stresującym dniu pracy.

Niepowtarzalna aranżacja sypialni na poddaszu

fot. Niepowtarzalna aranżacja sypialni na poddaszu

Prócz klasycznych sypialni, coraz większą popularność zyskują także wnętrza urządzone w stylu skandynawskim bądź eko – pragmatyczne, a jednocześnie naturalne i przytulne. Jeśli nie mamy oryginalnego pomysłu na wystrój sypialni, a z różnych powodów nie chcemy korzystać z usługi projektanta, zawsze możemy postawić na bezpieczne, sprawdzone rozwiązania oraz dodać im charakteru, dobierając dopasowane do gustu domowników detale.

Aranżacja sypialni na poddaszu – wyzwanie, które warto podjąć

Nawet mała sypialnia na poddaszu przy odrobinie wysiłku może stać się idealnym miejscem do wypoczynku i oazą spokoju w naszym domu. Choć jej aranżacja wymaga niekiedy zastosowania niekonwencjonalnych rozwiązań efekty, które możemy osiągnąć dzięki nietypowym skosom czy oknom dachowym, bywają naprawdę olśniewające. Dobrym pomysłem bywa zasięgnięcie porady projektanta wnętrz, jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, rozwiązaniem może okazać się ponadczasowa, urządzona w pastelowych barwach klasyczna lub skandynawska sypialnia na poddaszu. Inspiracje znajdziesz choćby na Projektoskopie.

Adaptacja poddasza pod sypialnię

fot. Adaptacja poddasza pod sypialnię

Sending
Ocena artykułu
4 (1 głos)