Róże i ich sadzenie

kwiaty

fot. kwiaty

Róże są uprawiane niemal od 5000 lat. Są jednymi z najbardziej znanych krzewów. Różnorodność form i barw sprawia, że każdy znajdzie kwiat dla siebie. Większość łodyg tego krzewu ma charakterystyczne kolce. Liście są matowe lub błyszczące, bardzo często pokryte srebrzystym nalotem. Kwiaty pojedyncze lub zebrane w kwiatostany mają jedno lub dwubarwne płatki.

Róże najlepiej sadzić w porze jesiennej, ponieważ zdążą się ukorzenić jeszcze przed zimą. W ostateczności można wiosną – w marcu lub w kwietniu. Wiosną zaleca się sadzenie jedynie róż piennych. Przez cały rok możemy sadzić róże wyhodowane w pojemnikach.

Wybierając krzewy róż warto zwrócić uwagę na to by róża posiadała przynajmniej dwa silne i nieuszkodzone pędy. Korzenie powinny być mocne i posiadać wiele drobnych włośników. Najlepiej sadzić krzewy jednoroczne, które dobrze się ukorzeniają i szybko rosną. Krzewy dwuletnie mają już niestety ograniczone zdolności przyjmowania się na nowym miejscu. Można je rozpoznać po ściętych pędach zeszłorocznych z wyrastającymi pędami tegorocznymi. Warto zwrócić uwagę na pędy czy nie mają szarych lub brunatnych plam, które mogą być oznaką choroby.

Przeczytaj również: Kwiaty wiosenne w ogrodzie 
krzewy liściaste

fot. krzewy liściaste

Decydując się na kupno róż w pojemnikach należy zwrócić uwagę na powierzchnię ziemi, w której posadzony jest krzew. Jeśli na powierzchni ziemi nie ma mchu, przeważnie oznacza to, że krzew trafił do pojemnika niedawno i nie posiada typowych właściwości dla róż sprzedawanych w pojemnikach. Niestety taki krzew róży może nie nadawać się do sadzenia o każdej porze roku. Dobrze wiedzieć, że róże kupione u dobrych producentów będą zaopatrzone w etykiety, z których będziemy mogli dowiedzieć się o właściwościach i wymaganiach danej odmiany.

Najlepszą glebą do sadzenia krzewów róży jest ziemia gliniasto-piaszczysta. Na glebach zbyt lekkich i ciężkich róże rosną słabiej. Natomiast krzewy te nie tolerują gleb suchych, piaszczystych, podmokłych oraz gliniastych.
Idealnym współczynnikiem pH gleby, na której chcemy posadzić krzewy wynosi od 6 do 6.5. Jeżeli gleba jest zbyt kwaśna, należy dodać do niej wapna nawozowego lub kredę. Można także poprawić strukturę gleby, dodając materiały organiczne np. torf, kora sosnowa, węgiel brunatny lub obornik. Prócz dodania odpowiednich składników organicznych, glebę należy spulchnić nawet na głębokość 60cm, ponieważ krzewy te ukorzeniają się dość głęboko. Wyjątkiem jest gleba piaszczysta,której nie przekopujemy tak głęboko, ponieważ woda będzie bardzo szybko wsiąkać w ziemię.

Przeczytaj również: Plac zabaw – wakacje w ogrodzie

Róże lubią stanowiska słoneczne i przewiewne. Natomiast nie lubią gwałtownych podmuchów wiatru oraz przeciągów, które mogą uszkodzić długie łodygi i kwiaty. Warto także unikać miejsc zacienionych i wilgotnych, ponieważ gnicie korzeni może spowodować rozwój niektórych chorób.

kora

fot. kora

Przed posadzeniem róż należy usunąć podłamane części korzeni, a pozostałe skrócić do długości ok.25 cm. Następnie tak przycięte moczymy w wodzie z dodatkiem fungicydów. Po wyjęciu z zaprawy, różę należy jak najszybciej posadzić.

Przed posadzeniem róż należy przygotować dołek, który powinien być na tyle głęboki, by korzenie mogły w nim zwisać pionowo. Zasypując dołek, krzew należy delikatnie podnieść do góry, co zapewni lepsze przyleganie gleby do korzeni. Sadząc róże nie można zapomnieć o odstępach między roślinami. Zbyt duże spowodują wysuszenie gleby. Natomiast zbyt małe sprawią, że rośliny zaczną sobie przeszkadzać i staną się bardziej podatne na choroby. Odległość przede wszystkim zależy od sadzonej odmiany oraz żyzności gleby. Róże wielkokwiatowe sadzimy w półmetrowych odstępach, róże pnące co 120 cm., natomiast róże pienne co 60-80 cm.
Po posadzeniu krzewu, ziemię należy mocno ubić oraz obficie podlać. Wokół krzewu robimy 30 cm. kopczyk z ziemi, tab by uchronić roślinę przed przymrozkami. W grudniu, po nastaniu większych przymrozków, wokół krzewów należy rozsypać warstwę kory lub okryć sadzonkę warstwą gałązek z drzew iglastych.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat róż, zapraszamy do lektury artykułów:
Róże
Szczepienie róż
Jak sadzić róże?
Róże z kalendarza ogrodnika

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)