Szerszenie i osy

owady

fot. owady

Gdy za oknem wiosna i wszystko zaczyna rozkwitać to znak, że z zimowego snu budzą się także owady. Szczególnie niemile widziane są osy i szerszenie, których ukąszenie dla wielu osób może być bardzo niebezpieczne. Owady te wlatują do naszych mieszkań i domów, siadają na słoikach i opakowaniach, w których przechowywane są słodkie produkty.

Zobacz również: Ogród ekologiczny

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że osy atakują gdy ich gniazdo jest zagrożone lub niszczone. Wtedy mogą intruza zaatakować nawet całym rojem. Drażnią je także gwałtowne ruchy ludzi i zwierząt, mocne zapachy np. perfum i kosmetyków, a także jaskrawe barwy.

Aby zniechęcić te owady do zakładania gniazd, warto wiosną przeglądać szopy, altanki, poddasza budynków mieszkalnych oraz wszystkich otworów, którymi mogą przedostać się do środka. Warto takie miejsca odpowiednio zabezpieczyć, aby nie powstało gniazdo os w domu.

Gniazdo os

fot. Gniazdo os

Zwalczanie szerszeni i os jest czynnością dość niebezpieczną. Najlepiej zlokalizować gniazdo szkodników i zniszczyć je wraz z owadami. Jeśli nie ma dobrego dostępu do gniazda, można spróbować niszczyć robotnice w miejscach, do których masowo przylatują. Natomiast gniazda, które zbudowane są w ziemi, można zalać wrzącą wodą lub też opryskiwać specjalnymi preparatami owadobójczymi. Warto takie zabiegi przeprowadzić, gdy aktywność owadów jest mała.
Jeżeli zabieramy się sami za zwalczanie szerszeni, należy koniecznie zabezpieczyć się przed ukąszeniami. Żądła szerszeni są długie, dlatego najlepiej ubrać kilka warstw na siebie.

Usuwanie gniazd powinniśmy powierzyć fachowcom – straży pożarnej lub firmom wyspecjalizowanych w tej kwestii. Posiadają oni sprzęt ochronny, drabinki i podnośniki.

Zobacz również: Drzewo trawiaste

W sklepach dostępne są także specjalne preparaty w sprayu na osy i szerszenie. Jest to dość duży pojemnik z substancją trująca pod ciśnieniem. Substancja wyrzucana jest z pojemnika z dużą siłą tak, by opylić całe gniazdo nawet z odległości 3-4 metrów. Taki oprysk dobrze jest wykonać wieczorem, gdy wszystkie owady są w gnieździe. Po wykonaniu zabiegu, należy jak najszybciej się oddalić by uniknąć ataku owadów.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)