Szkło antyrefleksyjne

szkło

fot. szkło

Jeśli kiedyś zdarzy się, że nie zauważysz szkła w szybie wystawowej, to oznacza że jest to SGG VISION-LITE. Znakomicie przezierne, o bardzo niskich odbiciach zapewnia optymalną widoczność przedmiotów po drugiej stronie szyby. Tę kolekcję zalet warto uzupełnić o duże wymiary tafli – jako jedyne laminowane antyrefleksyjne szkło na rynku jest ono produkowane w formacie 321×600 cm.

Antyrefleksyjne szkło to sprzymierzeniec witryn sklepowych i muzealnych oraz gablot jubilerskich. Zapewnia znakomitą przezierność, a bardzo niskie odbicia (ośmiokrotnie niższe niż w przypadku zwykłego szkła) pozwalają uzyskać idealną widoczność przedmiotu. Dzięki tym właściwościom szkła obserwatorowi nie przeszkadzają ani refleksy światła, ani odbijające się w szkle elementy otoczenia, a wzrok nie męczy się, ponieważ przedmiot po drugiej stronie szyby ma taką samą ostrość i kolory jak w rzeczywistości.

Szkło SGG VISION-LITE uzyskuje się poprzez powlekanie jednej powierzchni szkła ekstra białego SGG DIAMANT tlenkami metali przy pomocy napylania katodowego w warunkach próżni. To właśnie tlenki tworzą powłokę antyrefleksyjną, która zapobiega powstawaniu odbić. Wersja laminowana (bezpieczna) szkła SGG VISION-LITE powstaje w wyniku połączenia dwóch tafli szkła SGG DIAMANT, z których każda posiada powłokę po jednej (zewnętrznej) stronie.

Galeria zastosowania laminowanego szkła antyrefleksyjnego jest duża i obejmuje zarówno użycie wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Jako że priorytetem jest dobra widoczność stosuje się je do wykonywania witryn muzealnych, gablot w sklepach oraz salach wystawienniczych, ścianek działowych w pomieszczeniach takich jak sterownie, czy kabin tłumaczy. Znakomicie sprawdza się również jako materiał witryn sklepowych, przeszklonych ścian w restauracjach, szyb oddzielających kibiców na stadionach, czy ekranów projekcyjnych. Często używane jest także w studiach telewizyjnych i nagraniowych, w wieżach kontrolnych na lotniskach oraz w kabinach dla operatorów sprzętu budowlanego w pojazdach takich jak dźwigi czy traktory.

Oprócz funkcji antyrefleksyjnej szkło SGG VISION-LITE może pełnić dodatkowe zadania, na przykład izolować akustycznie czy termicznie. (Aby uzyskać funkcję termiczną, jedną z powłok antyrefleksyjnych można zastąpić w szybie zespolonej powłoką niskoemisyjną, zaś stosując folię SILENCE zamiast klasycznej PVB możemy zwiększyć izolację akustyczną).

Warto zwrócić uwagę, że SGG VISION-LITE jako jedyne laminowane antyrefleksyjne szkło na rynku jest produkowane w formacie jumbo, czyli tafli o wymiarach 321×600 cm. Takie gabaryty zwiększają spektrum jego użycia np. w obiektach handlowych.

Antyrefleksyjne szkło laminowane SGG VISION-LITE powinno być przetwarzane i montowane zgodnie z zasadami obowiązującymi szkła z powłoką. Nie może być poddawane obróbce termicznej typu hartowanie, a przy montażu poziomym (gabloty, witryny muzealne lub sklepowe) należy uważać, żeby powłoka antyrefleksyjna nie była narażona na zarysowania lub ślady palców.

Więcej informacji na temat szkła antyrefleksyjnego SGG VISION-LITE można znaleźć na stronie internetowej: www.saint-gobain-glass.com

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)