Szkoła bez hałasu

Szkoła bez hałasu

fot. Szkoła bez hałasu

Połowa wakacji już za nami, a dzieci wkrótce rozpoczną kolejny rok szkolny. Jest to idealny moment, żeby zastanowić się nad tym, jak stworzyć dzieciom lepsze środowisko do nauki, szczególnie pod względem akustyki.

Szkoła jest miejscem, w którym zdobywa się wiedzę, rozwija zainteresowania i zdolności. Niestety większość polskich placówek edukacyjnych nie sprzyja efektywnej nauce i skupieniu. Duża część obiektów to wiekowe i nieprzystosowane do swojej funkcji budynki, w których dominuje uciążliwy hałas wynikający m.in. z braku odpowiednich warunków akustycznych. Jak temu zaradzić? O rozwiązaniach dedykowanych dla obiektów edukacyjnych, zarówno nowych jak i tych starych opowiada Anna Baczkowska – architekt i menadżer wsparcia technicznego z firmy Armstrong, czołowego producenta sufitów podwieszanych.

Szkolna akustyka – hałas

Szkoła bez hałasu

fot. Szkoła bez hałasu

Coraz więcej dzieci w wieku szkolnym ma trudności w nauce. Wiele kłopotów związanych jest bezpośrednio z osłabieniem lub trwałym uszkodzeniem słuchu, spowodowanym przez nadmierny hałas. Najczęściej spotykane problemy to m.in. kłopoty ze skupieniem i koncentracją, lęki, nadpobudliwość czy nawet agresja. Hałas towarzyszy dzieciom niemal wszędzie – na korytarzach w trakcie przerwy, na szkolnych stołówkach, w salach gimnastycznych, a także w klasach, gdy niechciane i rozpraszające uwagę dźwięki docierają z ulicy lub z urządzeń serwisowych np. wentylatorów.

Szkolna akustyka – nieodpowiednie rozchodzenie się dźwięku
Niejednokrotnie podczas lekcji w klasie, dzieci siedzące w dalszych ławkach nie słyszą lub nie rozumieją nauczyciela. Powodem takiej sytuacji może być nieodpowiednie rozchodzenie się dźwięków, ich niekontrolowane odbicia oraz zbyt długi lub zbyt krótki czas pogłosu. Niedostateczna słyszalność i nierozumienie mowy powoduje, że dziecko musi mocno wytężać słuch, ale najczęściej skupia swoją uwagę na czymś innym, nie koniecznie związanym z lekcją.

Poprawa komfortu akustycznego w klasie i czytelni

Szkoła bez hałasu

fot. Szkoła bez hałasu

Zapewnienie odpowiedniego środowiska akustycznego w obiektach szkolnych pozostaje nie lada wyzwaniem. Aby zapewnić dobre warunki do pracy i nauki, pomieszczenia takie jak klasy czy sale wykładowe muszą spełnić odpowiednie parametry w zakresie komfortu akustycznego, a w szczególności akustyki pasywnej. Pomóc w tym mogą odpowiednie materiały wykończeniowe, m.in. mineralne sufity podwieszane, które znacząco poprawiają rozumienie mowy, a także mogą zmniejszyć poziom hałasu wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. Oto 3 podstawowe kwestie dla uzyskania dobrego środowiska akustycznego w szkołach:
R jak rozumienie mowy. Aby podczas zajęć nauczyciel był rozumiany i słyszany z każdego miejsca w sali, konieczne jest zastosowanie rozwiązań, które zapewnią optymalne pochłanianie dźwięku oraz odpowiedni czas pogłosu. Polecane produkty to m.in.: płyty ULTIMA oraz PERLA.
P jak poufność rozmów. W momencie gdy konieczne jest zachowanie dyskrecji rozmów , tak by dźwięki nie wydostawały się na zewnątrz pomieszczenia, należy użyć odpowiednich materiałów izolujących, o dobrym poziomie pochłaniania dźwięku oraz wysokiej izolacyjności akustycznej. Polecane produkty to m.in.: płyty PERLA dB oraz SAHARA MAX.
K jak koncentracja. W niektórych pomieszczeniach szkolnych, takich jak biblioteka czy czytelnia, najważniejsza jest możliwość skupienia i koncentracji, a jednocześnie ograniczenia rozprzestrzeniania się hałasu. Aby osiągnąć odpowiednie warunki w tym względzie, można zastosować sufit podwieszany o zwiększonym współczynniku pochłaniania dźwięku. Polecane produkty to m.in.: PERLA OP, ULTIMA OP czy płyty metalowe z mikroperforacją i wkładem z czarnej fizeliny akustycznej.

Pozostałe pomieszczenia

Szkoła bez hałasu

fot. Szkoła bez hałasu

Rozwiązanie trudności z akustyką w klasach i czytelniach nie rozwiąże problemu najbardziej uciążliwego hałasu panującego na korytarzach, holach i stołówkach. Budując odpowiednie środowisko akustyczne w szkole, nie można pominąć takich pomieszczeń. Takie „pozalekcyjne” przestrzenie, wymagają rozwiązań, które umożliwiają osiągnięcie właściwej równowagi pomiędzy pochłanianiem dźwięku, a jego izolacyjnością. tutaj doskonale sprawdzą się sufity podwieszane (m.in. SAHARA Planks, ULTIMA Planks, PERLA, ULTIMA) wsparte dodatkowo elementami aktywnymi akustycznie.

Co oprócz akustyki?
Właściwie dobrane sufity, zapewnią nie tylko odpowiednią akustykę, ale mogą także zapewnić komfort wizualny wnętrz. Dzięki optymalizacji poziomu odbicia światła, wspomagają jak najlepsze wykorzystanie światła dziennego w pomieszczeniach i ograniczają konieczność używania energii elektrycznej. Ponadto sufity pomagają zachować czystość i estetykę przestrzeni, są trwałe, łatwe w montażu i utrzymaniu oraz bezpieczne w użytkowaniu. To zatem dobre rozwiązanie na lata.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)