Taras z płytkami na wysoki połysk

taras

fot. taras

Z tarasu zaczynamy korzystać już wczesną wiosną, a przy sprzyjającej pogodzie może nam służyć nawet do późnej jesieni. Jeśli pragniemy, by przetrwał w dobrym stanie kilka długich sezonów, powinniśmy zadbać o jego właściwe, staranne wykonanie oraz zabezpieczenie. W przeciwnym razie trzeba będzie się liczyć z częstymi i uciążliwymi naprawami.

Prawidłowa powierzchnia podstawą!
Planując budowę lub remont tarasu, zanim skupimy się na kolorze wymarzonych płytek, zwróćmy uwagę na kilka podstawowych spraw. Przede wszystkim warto wiedzieć, że płyta konstrukcyjna tarasu musi być zamontowana nieco niżej, niż podłoga w pomieszczeniu z którego prowadzi wyjście na taras. Dzięki temu unikniemy przelewającej się przez próg wody podczas intensywnych opadów deszczu. Aby zagwarantować bezpieczeństwo ścianom, należy także wykonać wylewkę, która zapewni spadek powierzchni, ok.15%, w kierunku zewnętrznym. Takie działanie zapobiegnie zawilgoceniu ścian. Wylewkę można wykonać przy pomocy odpowiedniej zaprawy, która stanie się podłożem pod nawierzchnię wykończeniową (tzw. warstwa dociskowa).

Stop wilgoci

Przeczytaj również: Eleganckie ogrodzenie panelowe
Taras z płytkami na wysoki połysk

fot. Taras z płytkami na wysoki połysk

Istotne, aby nie zapomnieć o niezbędnej termoizolacji płyty tarasu (o ile znajduje się on nad pomieszczeniem ogrzewanym) oraz zabezpieczeniu przeciwwilgociowym. W przypadku takiej izolacji, warto skorzystać z całych systemów przygotowanych z myślą o kompleksowych działaniach np. Atlas Woder Duo z dodatkowymi akcesoriami uszczelniającymi – taśmą, narożnikami i pierścieniami.

Pękające płytki
Ze względu na wysokie różnice, jakim poddawana jest płyta tarasu podczas eksploatacji, w trakcie jego budowy wykonuje się tzw. szczeliny dylatacyjne, czyli odpowiedniej szerokości przerwy w wylewce i warstwie zapewniającej spadek. Dzięki temu, zapobiegnie się naturalnym rozszerzeniom i kurczeniom się materiałów, z których zbudowany jest taras. W ten sposób zapobiegniemy pękaniu poszczególnych warstw, a w konsekwencji płytek. Dylatacje powinny być także przeniesione do warstwy okładziny ceramicznej.

Przeczytaj również: Mrozoodporne materiały na taras

Przyklejanie płytek

Taras z płytkami na wysoki połysk

fot. Taras z płytkami na wysoki połysk

Płytki na tarasie powinny nie tylko piękne, ale także mrozoodporne, nienasiąkliwe, a zarazem odporne na ścieranie. Do ich przyklejenia warto wybrać zaprawy odkształcalne np. klej ATLAS PLUS MEGA, który bardzo dobrze sprawdzi się także do przyklejania modnych obecnie podłogowych płytek dużych formatów. Z kolei klej ATLAS PLUS doskonale nadaję się do klejenia płytek ceramicznych, płyt cementowych, betonowych i kamiennych.

Jeśli fuga, to tylko elastyczna
Efekt pięknych płytek tarasowych łatwo można zepsuć niewłaściwie dobraną fugą, która szybko wyblaknie lub po prostu się zetrze lub będzie miała czarny nalot. Warto użyć takiej fugi, która jest odporna na tego rodzaju defekty i nie traci szybko koloru – na przykład fuga Atlas Artis. Jeśli posadzka tarasu wykonana jest z materiałów o porowatej strukturze, warto pokryć ją środkiem ochronnym o właściwościach impregnujących i antypoślizgowych ATLAS DELFIN.

Piękny taras może stać się ulubionym miejscem wypoczynku domowników. Zapewni nam mile spędzone chwile relaksu podczas ciepłych letnich i jesiennych wieczorów. Pamiętajmy jednak, że tak jak cały dom, także taras wymaga czasu i uwagi – od momentu budowy, przez kolejne lata użytkowania. Dzięki odpowiednio dobranym produktom, będzie nas cieszył przez wiele sezonów.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)