Technologie ekologiczne w budownictwie

wiatraki

fot. wiatraki

Edukacja ekologiczna buduje świadomość społeczeństwa, które przykłada coraz większą wagę do jakości produktów i technologii wdrażanych na rynek. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do zasilania gospodarstwa domowego i budowanie z ekologicznych materiałów od wielu lat jest propagowane, modne … i drogie.

Kolektory słoneczne, przydomowe wiatraki, czy piece ekologiczne to wciąż luksusy na które nie każdy może sobie pozwolić.
Eko domy technologicznie mają niewiele wspólnego z domami prezentowanymi przez pracownie architektoniczne w katalogach projektowych. Przy projektowaniu domu energooszczędnego trzeba mieć na uwadze tradycyjne zasady projektowania mówiące o: usytuowaniu budynku na działce, rozmieszczeniu funkcjonalnym pomieszczeń (ze względu na przeznaczenie i częstotliwość użytkowania), powierzchnie przeszkleń (przy uwzględnieniu lokalnych warunków nasłonecznienia), kącie nachylenia i rodzaju pokrycia dachu.

Elementy struktury powinny być dobrane tak, by wykorzystywały warunki środowiska zewnętrznego: nasłonecznienie i przewietrzanie. Nie bez znaczenia są także instalacje i rodzaj materiałów budowlanych. Ekologiczne budownictwo wykorzystuje energie odnawialne, takie jak: system solarny, pompy ciepła, magazyny gruntowe, piece na odpady, urządzenia odzyskujące ciepło z układów wentylacyjnych, ścieków itp.

system solarny

fot. system solarny

Przy projektowaniu budynku funkcjonującego na bazie niekonwencjonalnych i odnawialnych źródeł energii, wraz z architektem powinni współpracować wykwalifikowani inżynierowie i specjaliści (instalatorzy, elektrycy, a także specjaliści – konsultanci z zakresu wykorzystania niekonwencjonalnych i odnawialnych źródeł energii). Taka współpraca daje gwarancję energooszczędności inwestycji i przekłada się na koszt wykonania projektu, który jest znacznie większy od ceny projektu katalogowego.

Mała popularność i innowacyjność – to tylko dwa z wielu powodów wysokich cen zastosowania technologii ekologicznych w budownictwie. Koszt inwestycji energooszczędnej i ekologicznej nie zwraca się natychmiast, a inwestor ma wciąż alternatywę zastosowania tańszych materiałów budowlanych i tradycyjnych technologii.
Jednocześnie należy pamiętać, że energooszczędność i ochrona środowiska obecne we wszystkich dziedzinach życia, to wymogi narzucone prawem i przepisami UE. Jeśli Polska zamierza doścignąć nowoczesną Europę musi owe systemy wdrażać.

Zobacz przykładowe projekty domów energooszczędnych.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)