Telewizor na ścianie – jak sprawnie przeprowadzić montaż telewizora w salonie lub sypialni?

Telewizor na ścianie

Aranżując salon, warto zaplanować nie tylko rozmieszczenie mebli i dodatków, ale także zadbać o odpowiednie wkomponowanie telewizora. Najlepszym sposobem wyeksponowania odbiornika jest montaż telewizora na ścianie. W ten sposób nie tylko oszczędzimy sporo miejsca, ale także sprawimy, że będzie atrakcyjnie się prezentować.

Telewizor dopasowany do wystroju

fot. Telewizor dopasowany do wystroju

Jak powiesić telewizor na ścianie?

Przed zamontowaniem ekranu na ścianie trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie uchwyty mocujące. Przed ich zakupem należy sprawdzić niektóre parametry naszego odbiornika, takie jak:

  • waga – każdy uchwyt do telewizora ma swoją określoną wytrzymałość. Waga telewizora oraz typ ściany decydują o sposobie montażu;
  • rozmiar mocowania – prawie wszystkie telewizory mają na tylnej części obudowy specjalne otwory montażowe. W instrukcji obsługi sprzętu znajdziemy informację o odległości pomiędzy poszczególnymi otworami.

Można również wybrać specjalne ramię, pozwalające na zdalne sterowanie położeniem odbiornika. Taki uchwyt jest znacznie droższy od klasycznych rozwiązań, jednak znacząco poprawia komfort oglądania, umożliwiając dostosowanie kąta i wysokości ekranu do pozycji przyjmowanej przez użytkownika.

Telewizor na ścianie – maskownica kabli

Odsłonięte kable wyglądają zwykle bardzo nieestetycznie, a gdy umieszczamy telewizor na ścianie, wyjątkowo rzucają się w oczy. W takim przypadku świetnie sprawdzi się technologia bezprzewodowa, która pozwala całkowicie wyeliminować problem. To rozwiązanie jest jednak dość drogie i nie każdy może sobie na nie pozwolić.

Telewizor na ścianie w salonie

fot. Telewizor na ścianie w salonie

Alternatywę stanowią listwy lub maskownice do kabli, taśmy maskujące oraz specjalne rurki dostępne w różnych kolorach i średnicach. Takie rozwiązanie, mimo że pozostaje widoczne, pozwala nieco uporządkować przewody, a także sprawia, że aż tak nie rzucają się w oczy.

Montaż telewizora na ścianie  – wysokość odbiornika

Gdy mamy już wszystkie niezbędne elementy i narzędzia, pojawia się pytanie, na jakiej wysokości powinien wisieć telewizor, aby jego oglądanie było wygodne a przy okazji najmniej szkodliwe dla zdrowia. Odbiornik w salonie powinien być zamocowany tak, by środek ekranu znajdował się mniej więcej na wysokości oczu oglądającego. Warto wziąć pod uwagę wielkość telewizora, wysokość kanapy lub foteli, a także wzrost domowników, choć oczywiście trudno będzie znaleźć rozwiązanie idealne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Orientacyjna wysokość to około 110 cm nad podłogą. Istotne jest, by nie musieć zadzierać głowy, ponieważ w znaczący sposób wpływa to na komfort wypoczynku, a dodatkowo może powodować bóle w okolicy karku.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)