Trendy w wyborach klientów na rynku nieruchomości

kredyty hipoteczne

fot. kredyty hipoteczne

Rok 2012 przyniesie poważne zmiany w krajowej gospodarce nieruchomościami. Nowa Rekomendacja S i ustawa deweloperska nie wpłyną korzystnie na poprawę kondycji rynku nieruchomości. Jakie mieszkania i domy będą poszukiwane przez kupujących w najbliższym czasie?

Przede wszystkim: tanie i niewielkie. Cena metra kwadratowego zarówno nieruchomości nowych, jak i z rynku wtórnego, wciąż jest wysoka. Nowe zapisy Rekomendacji S mogą obniżyć zdolność kredytową niektórych wnioskodawców, nawet o kilkanaście procent. W konsekwencji będą oni poszukiwali mieszkań mniejszych i tańszych, bądź odłożą zakup w czasie, oczekując na poprawę warunków kredytowych i zgromadzenie odpowiedniej sumy wkładu własnego.

Ustawa deweloperska, która ma wejść w życie z końcem kwietnia, spowodowała reakcję deweloperów już teraz. Deweloperzy starają się sprzedać inwestycje gotowe, aby rozpocząć realizację planowanych nieruchomości, jeszcze przed wejściem nowej ustawy w życie. Za spadkiem cen z rynku pierwotnego idą obniżki nieruchomości z drugiej ręki. To wystarczające powody, aby stwierdzić, że pierwszy kwartał 2012 roku, może być korzystnym czasem na kupno mieszkania lub domu.

Analitycy pośrednictwa sprzedaży nieruchomości spostrzegli spowolnienie budownictwa indywidualnego. Domy na sprzedaż będą więc rzadziej pojawiały się w ofertach sprzedażowych. Kupujący poszukują niewielkich lokali mieszkalnych, na które otrzymają kredyt. Szacuje się dalsze spadki cen mieszkań, ponieważ popyt maleje.

Najwyższe ceny nieruchomości wciąż odnotowywane są w stolicy. Ogłoszenia znalezione pod hasłami: mieszkania Warszawa, nieruchomości Warszawa i mieszkania do wynajęcia Warszawa wskazują, że najwyższe ceny są w Śródmieściu. Średnia cena metra kwadratowego w tej dzielnicy oscyluje w zależności od zestawienia, w granicach od 12 000 zł do 14 000 zł. Pomimo wysokich cen mieszkania w centrum i śródmieściu Warszawy dobrze się sprzedają, ze względu na prestiżową lokalizację i doskonałe połączenia komunikacyjne. Wśród kupujących modne są także obszary Ochoty i Mokotowa. To wszystko oferty nieruchomości dla osób dysponujących zasobnym portfelem. Jakie rejony zamieszkują osoby o przeciętnych zarobkach? Najtańsze lokale na sprzedaż pochodzą z: Pragi-Północ, Białołęki i Ursusa.

Sprzedaż mieszkań i mieszkania na wynajem w Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu charakteryzują się znacznie niższymi cenami za metr kwadratowy w porównaniu Warszawy. Mimo to lokale oczekują przeciętnie ponad 100 dni na nowego nabywcę. Być może, w obecnej sytuacji, czas sprzedaży dodatkowo wydłuży się.
Coraz mniejszym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości do całkowitego remontu. Kupujący przywiązują dużą wagę do standardu wykończenia lokalu, za który niejednokrotnie oddają cały zapas oszczędności.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)