Trwałe i efektowne ogrodzenie murowane – o czym powinniśmy wiedzieć, chcąc wykorzystać cegły klinkierowe do budowy ogrodzenia?

Cegły klinkierowe kształtowe

Gdy prace budowlane dobiegają wreszcie końca, wiele osób zastanawia się nad wymianą prowizorycznego płotu z desek czy siatki na coś bardziej efektownego, lepiej wpasowującego się w charakter całej posesji. Jednym z chętnie wybieranych rozwiązań są trwałe, a zarazem eleganckie ogrodzenie klinkierowe.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrodzenie z klinkieru?

Murowane ogrodzenie jest trwalsze od konstrukcji drewnianej czy metalowej. Stawiając je, warto wykorzystać cegły klinkierowe. Jest to materiał mało nasiąkliwy oraz odporny na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych. Prawidłowo wykonane ogrodzenie z klinkieru będzie służyło wiele lat.

Budujemy ogrodzenie klinkierowe

Po wytyczeniu miejsca, przez które przebiegać będzie murowane ogrodzenie posesji, pora przygotować teren pod fundamenty. Ich rodzaj zależy od sposobu wykonywania ogrodzenia. Jeśli murowane będą tylko same słupy, wykop wykonujemy pod stopy fundamentowe. W sytuacji, gdy  ogrodzenie ma mieć podmurówkę, należy wykonać większy wykop pod ławę fundamentową.

Fundament pod ogrodzenie z klinkieru musi być stosunkowo głęboki. Na gruntach podatnych na zamarzanie i zwiększających w związku z tym swoją objętość powinniśmy go posadowić poniżej punktu przemarzania, czyli od 80 cm do około 140 cm pod powierzchnią ziemi. W pozostałych przypadkach wystarczy głębokość około 60 cm. Szerokość fundamentów powinna natomiast odpowiadać zakładanej grubości muru.

Wylewając beton, nie wolno zapomnieć o niewielkich szczelinach wypełnionych papą, czyli dylatacjach. Na ławę fundamentową, przy pomocy papy lub masy bitumicznej, należy położyć izolację poziomą.

Cegły klinkierowe zaczynamy układać od narożników w kierunku środka, wypełniając przestrzenie pomiędzy narożnikami. Warto mieszać ze sobą cegły z różnych palet, ponieważ poszczególne partie mogą różnić się kolorystycznie od siebie.

Ogrodzenie klinkierowe krok po kroku

fot. Ogrodzenie klinkierowe krok po kroku

Do murowania najlepiej stosować zaprawę przeznaczoną do klinkieru. Ważne jest, aby przestrzegać zasad jej przygotowania i postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Użycie niewłaściwego produktu może spowodować tworzenie się wykwitów na cegłach. Nieprawidłowe wykonanie fug prowadzi często natomiast do pojawienia się mało estetycznych, białych zacieków na powierzchni płotu.

Ogrodzenie klinkierowe może być wykonane w całości z cegieł lub na przykład z wykorzystaniem metalowych bądź drewnianych przęseł. Takie elementy montujemy przeważnie przy użyciu kołków rozporowych. Przęsła powinny być osadzane na przegubach, ze względu na ich rozszerzalność cieplną.

Ogrodzenie murowane – krok po kroku

Ogrodzenie klinkierowe nie jest szczególnie trudne do wybudowania, należy jednak pamiętać, że nie można wykonywać tych prac, w czasie deszczu oraz gdy temperatura spada poniżej 5°C.

Budujemy ogrodzenie murowane

fot. Budujemy ogrodzenie murowane

Wnętrze słupków zbroimy prętami stalowymi i wypełniamy betonem o takiej samej konsystencji jak zaprawa z klinkieru. Aby wykończyć słupek, najlepiej zrobić tzw. daszek z cegieł kształtowych czy prefabrykatów kapturowych. Mają one przeważnie kształt stożka, który umożliwia szybkie odprowadzenie wilgoci. Wykańczając ogrodzenie z klinkieru, stosuje się klej elastyczny.
Na podmurówce, bezpośrednio pod przęsłem, cegły klinkierowe układamy krótszym bokiem na zewnątrz muru. Do wykończenia doskonale nadają się cegły kształtowe. Ostatnim etapem budowy jest fugowanie przy użyciu specjalnej fugi.

Ogrodzenie z klinkieru na lata

Po zakończeniu murowania ogrodzenie z klinkieru powinno być przez jakiś czas zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych. Zaleca się też otoczenie przestrzeni wokół niego opaską żwirową. Odpowiednia dbałość o świeżo wybudowaną konstrukcję sprawi, że będzie ona służyła przez naprawdę długi czas.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)