Tulipanowiec afrykański

Tulipanowiec afrykański

fot. Tulipanowiec afrykański

Rodzina: Bignoniaceae
Pochodzenie: Afryka Zachodnia

Przeczytaj również: Irysy

Opis:Tulipanowiec afrykański (Spathodea campanullata) to jedno z najładniejszych drzew alejowych uprawianych w tropikach, kwitnące praktycznie cały rok. Wieczniezielone, szybkorosnące, kwiaty intensywnie pomarańczowoczerwone w kształcie tulipanów. Liście młode brązowe, w późniejszym okresie ciemnozielone, błyszczące.

Rozmnażanie: Nasiona/sadzonki

Przeczytaj: Dekoracje ogrodowe

Wysiew: Małe nasiona przykrywamy tylko bardzo lekko mieszanką ziemi do wysiewu z dodatkiem piasku lub perlitu. Umieszczamy je w jasnym i ciepłym miejscu o temp. 25°C. Ponieważ nasiona przykryte są bardzo cienką warstwą podłoża, które szybko przesycha, szczególną uwagę musimy zwrócić na nawadnianie.
Podłoże utrzymujemy w stanie lekko wilgotnym, ale nie mokrym.

Czas wysiewu: możliwy cały rok – najlepiej wiosną

Pielęgnacja: Tulipanowiec afrykański jest bardzo szybko rosnącym drzewem, które rozpoczyna kwitnienie w bardzo młodym wieku. Poprzez coroczne cięcie mozemy ograniczy jego wzrost do wysokości 1,5 – 2m. Latem wymaga bardzo dużo ciepła i światła, zimować powinien również w jasnym pomieszczeniu o temperaturze nie niższej niż 15°C. W czasie upałów ma duże zapotrzebowanie na wodę, dlatego wymaga regularnego, obfitego podlewania – należy jednak zwracać uwagę aby go nie przelać.
Nawozimy co miesiąc dobrym nawozem wieloskładnikowym lub wiosną – zaraz po rozpoczęciu wegetacji – mieszamy podłoże z nawozem o długotrwałym działaniu (6 miesięcy).

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)