Tynki japońskie

Tynk natryskowy

fot. Tynk natryskowy

Tynki japońskie jeszcze do niedawna były wykorzystywane głównie przez profesjonalistów podczas dekoracji biur, restauracji czy innych budynków użyteczności publicznej. Ze względu na swoją praktyczność oraz łatwość w wykonaniu, coraz częściej tynki japońskie zdobią ściany mieszkań.

Te dekoracyjne i efektowne materiały wykończeniowe, często zwane tapetami natryskowymi lub płynnymi, pochodzą z kraju kwitnącej wiśni. Jest to produkt ekologiczny, ponieważ jest to nic innego jak mieszanina włókien celulozowych i bawełny, skrawków jedwabiu oraz kleju roślinnego. Tynki te stosuje się również na podłoża mineralne, sprzedawane w postaci suchych mieszanek, do których można dodać pigment. Podkład rozrabiany jest wodą.

Odpowiednie łączenie kolorów i pokryć o różnej ziarnistości włókien umożliwia osiągnięcie bardzo oryginalnych efektów dekoracyjnych. Po nałożeniu, taki tynk warto pomalować bezbarwnym lakierem, który zabezpiecza ścianę przed pochłanianiem kurzu i wilgoci.

Tynk japoński stosuje się znacznie szybciej niż układanie tradycyjnych tapet. Odpowiedni dobór materiałów umożliwia stworzenie ciepłego i przytulnego wnętrza. Właściwie dobierając materiał pokrycia, można także poprawić właściwości izolacji termicznej i akustycznej ścian. Wybierając tynk z grubymi włóknami celulozy można stworzyć chropowatą nawierzchnię, która wyciszy pomieszczenie. Natomiast tynk z drobnymi włóknami bawełny, może w nieznacznym stopniu ocieplić pomieszczenie.

Grubość kładzionej warstwy na ścianie nie powinna przekraczać 2 cm. Kilogram takiej mieszanki powinien więc wystarczyć na udekorowanie ok. 4 metrów kwadratowych ściany. Kładzenie tynku japońskiego nie jest łatwe. Przed położeniem tynku należy zadbać, aby ściana była sucha i czysta. Większość płynnych tapet nakłada się za pomocą pistoletów natryskowych. Mieszanki, które po rozdrobnieniu tworzą gęstą masę, można nakładać pacą tynkarską lub wałkiem. Dzięki tej technice można uzyskać ciekawe efekty dekoracyjne.

Dużą zaletą tynków japońskich jest łatwość usunięcia ich ze ściany. Pomocna przy tym będzie gąbka oraz letnia woda. Podobnie można także uzupełnić uszkodzony lub zabrudzony fragment tynku. Warto wiedzieć, że podczas uzupełniania nie ma różnicy koloru w uzupełnianym miejscu. Chropowata struktura tapety doskonale maskuje miejsca łączenia starej warstwy z nową.
Warto pamiętać, że tynki nielakierowane należy czyścić miękką szczotką lub odkurzaczem, natomiast te pokryte warstwą lakieru można przecierać wilgotną ściereczką.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)