Tynki z agregatu

tynki

fot. tynki

Tynki maszynowe wykorzystywane są w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szpitalach oraz wszystkich innych pomieszczeniach, w którym przebywają ludzie. Można je stosować w miejscach o zwykłej wilgotności oraz w tych, gdzie jest ona podwyższona. Takie pokrywanie ścian tynkiem z agregatu, wymaga zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy, która posiada odpowiedni sprzęt.

Tynki gipsowe można kłaść na podłożu z betonu, betonu komórkowego, gipsu, cegły ceramicznej oraz wapienno piaskowej. Zaprawę uzyskuje się poprzez połączenie gotowej suchej mieszanki z odpowiednią ilością wody w agregacie.
Podłoże pod tynk maszynowy musi być czyste, wolne od wszelkiego rodzaju zatłuszczeń oraz starych farb. Te wykonane z gazobetonu czy z cegły silikatowej, należy zagruntować emulsją gruntującą. Elementy wykonane ze stali należy zabezpieczyć przed korozyjnym działaniem gipsu, poprzez nałożenie antykorozyjnych powłok malarskich.
Tynk gipsowy kładziony jest najpierw na suficie, a następnie na ścianach. Praca ta mimo, że jest łatwa, wymaga wiedzy oraz praktyki.

Tynkowanie za pomocą agregatu jest bardzo szybkie, dlatego tynk powinien charakteryzować się wydłużonym czasem wiązania. Dzięki temu możliwe będzie wygładzenie i wyrównanie. Odpowiedni czas wiązania takiego tynku powinien wynosić około 4 godzin. Tynk maszynowy powinien wiązać się równomiernie.
Wpływ na wiązanie mokrej zaprawy gipsowej może mieć wyższa temperatura przygotowania zaprawy, podłoże chłonące wodę czy gęstsza konsystencja masy, spowodowanej użyciem mniejszej ilości wody.
Oczywiście rodzaj podłoża, na którym kładziony jet tynk ma bardzo duży wpływ na jego jakość. Dlatego bardzo ważne jest zagruntowanie powierzchni tynkowanej.

Tynki gipsowe maszynowe nakładane są równomiernie i jednowarstwowo, za pomocą sprężonego powietrza. Ciśnienie pozwala na osiągnięcie odpowiedniej przyczepności, ponieważ zaprawa wyrzucana jest przez końcówkę natryskową z dużą siłą. Po natrysku, zaprawa rozprowadzana jest za pomocą dużej łaty o profilu h. Następnie po upływie około 100 minut, powierzchnię wyrównuje się za pomocą łaty trapezowej. Po zwilżeniu tynku wodą, za pomocą pacy gąbczastej, usuwa się wszelakiego rodzaju nierówności. Kiedy tynk gipsowy trochę podeschnie, należy wygładzić go kielnią szwajcarską.

Zastosowanie maszynowych tynków zapewnia krótszy czas realizacji oraz gładszą i estetyczną powierzchnię. Dodatkowo tynki te są niepalne, ponieważ w swoim składzie chemicznym mają związaną wodę. Nadają pomieszczeniom przyjemnego mikroklimatu, poprzez uwalnianie bądź absorbowanie wilgoci oraz ciepła, dzięki znajdującemu się w porach tynku powietrzu. Dodatkową zaletą tego rodzaju tynków jest to, że nie powodują alergii.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)