Uprawa i pielęgnacja roślin w pojemnikach

Rośliny w pojemnikach

fot. Rośliny w pojemnikach

Hodowanie roślin w pojemnikach jest idealną formą szczególnie dla miłośników ogrodnictwa mieszkających w mieście, którzy nie mogą wygospodarować dużego zaplecza w postaci domowego ogródka, czy sadu. Szczególnie chętnie hodują rośliny doniczkowe umieszczając je na balkonach, parapetach, schodach. Jednak również zagorzali ogrodnicy, posiadający wielkie przestrzenie, często są zwolennikami donic, ponieważ uporządkowane w nich rośliny ubarwiają tarasy czy aleje urozmaicając w pełni architekturę zieleni.

Wsadzając rośliny do pojemników musimy pamiętać o tym, aby miały one rozległą przestrzeń do wzrostu (najlepiej minimum 20 cm doniczki) oraz były często podlewane i nawożone. Wszystkie pojemniki powinny mieć otwory zapewniające odpływ wody i przewiew a także stabilne podłoże. Kiedy sadzimy rośliny w pojemnikach, możemy umieścić kilka sadzonek w jednym pojemniku, lub każdą w osobnym. Oczywiście korzystniej jest sadzić je osobno, ponieważ pozwala to zaspokoić indywidualne potrzeby rośliny.

Jeśli jednak decydujemy się na sadzenie grupowe, powinniśmy wziąć pod uwagę to, że rośliny należy dobrać proporcjonalnie do rodzaju i wielkości pojemnika. Idealnie jest w tym przypadku, aby łączyć średniej wielkości rośliny o sztywnych pędach z bujnie rosnącymi płożącymi. Na dobór roślin wpływa również ich lokalizacja, ponieważ niektóre lubią stanowiska słoneczne, a inne miejsca zacienione. Ogrodnicy mają do dyspozycji szeroko dostępne na rynku pojemniki o różnorodnych kształtach i rozmiarach. Jednym z najatrakcyjniejszych materiałów do wyrobu pojemników jest terakota. Do jej minusów należy jednak fakt, że jest kosztowna, ciężka i podatna na działanie niskich temperatur. Lekki i tani, choć mnie efektowny jest plastik. Wykonane z niego pojemniki można wykorzystać jako bazę do większych donic lub kwietników okiennych. Pojemniki wykonane ze sztucznego kamienia są wytrzymałe i z biegiem czasu nabierają ciekawszych walorów estetycznych. Istnieje możliwość wypłukania ich w roztworze wapiennym lub obsadzenia mchami i porostami. Aby zapełnić puste miejsca i umożliwić lepsze wyeksponowanie rośli, często stosujemy pojemniki wiszące. Umieszczamy je na ścianach, słupkach czy drzewach.

Przeczytaj również: Difenbachia
Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)