Urządzanie małej łazienki

łazienka

fot. łazienka

Urządzenie małej łazienki to nie lada wyzwanie. W niewielkim pomieszczeniu liczy się każdy centymetr, dlatego ważne jest rozmieszczenie zabudowy łazienkowej: mebli, armatury, ceramiki pralki oraz ogrzewania. Aranżacja małej łazienki często jest wynikiem nie tylko zastosowania różnych „trików”, ale nierzadko także wielu kompromisów i wyrzeczeń.

Jak urządzić małą łazienkę w bloku? Na to pytanie starają się znaleźć odpowiedź właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, których ten problem dotyczy najczęściej. Jednak także w domach jednorodzinnych można spotkać łazienki o niewielkim metrażu, pełniące najczęściej funkcję łazienki dla gości lub toalety na parterze. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na to, co i jak zrobić, aby małe łazienki były nie tylko eleganckie, ale także i funkcjonalne.

Jak urządzić małą łazienkę?

Przeczytaj również: Wnętrze domu w kolorach ziemi
łazienka

fot. łazienka

Urządzanie małej łazienki należy rozpocząć od uwzględnienia minimalnej wolnej przestrzeni przy każdym urządzeniu, tak by można było na co dzień wygodnie z niego korzystać. Ograniczona przestrzeń nie daje zbyt dużego pola manewru podczas wyboru sprzętów, które zostaną zainstalowane. Przede wszystkim należy zastanowić się, czy w łazience ma być wanna czy prysznic. Rozwiązaniem, które łączy funkcjonalność wanny i prysznica jest zamontowanie na wannie parawanu. Parawan na wannie uchroni łazienkę przed ochlapaniem podczas prysznica.

Mała łazienka często determinuje rozmiar ceramiki sanitarnej. Warto zdecydować się na niewielkie umywalki oraz wanny. Obecnie na rynku producenci ceramiki sanitarnej posiadają w swojej ofercie produkty specjalnie przeznaczone do małych łazienek. Najmniej miejsca zajmują miski ustępowe montowane na stelażu podtynkowym. Dodatkowo przestrzeń nad stelażem można ładnie i funkcjonalnie wykorzystać na szafkę lub podświetloną półkę.

Przeczytaj również: Awangarda we własnym M
łazienka

fot. łazienka

W niewielkiej toalecie doskonale spisze się także umywalka narożna, jej zastosowanie pozwali na zagospodarowanie drugiego kąta na tej samej ścianie. Niestety problemem może okazać się brak możliwości wygodnego zamontowania szafek oraz lustra. Można go jednak rozwiązać, jeśli niewielka umywalka będzie połączona z szafką na drobiazgi. Takie niewielkie estetyczne zestawy sprawią, że nie tylko pomieścimy wiele drobiazgów, ale łazienka nabierze eleganckiego wyglądu.

Kolory w małej łazience
Aby łazienka wydawała się przestronniejsza i większa, należy stosować jasne kolory. Warto zdecydować się na błękity, morskie zielenie oraz biel. Kolory te można z powodzeniem przełamać akcentem z ciemnego drewna lub fantazyjnym dekorem. Ciekawym rozwiązaniem jest także ułożenie pasu z płytek w innym kolorze niż bazowy. Taki zabieg sprawi, że wnętrze łazienki będzie wydawać się szersze niż w rzeczywistości.

łazienka

fot. łazienka

Małe łazienki można także optycznie powiększyć przy użyciu luster. Najkorzystniejszy efekt osiągniemy stosując minimum dwa lustra, które będą powtarzać swoje odbicia. Odważnym i oryginalnym pomysłem jest zastosowanie lustrzanych płytek ceramicznych. Poza optycznym powiększeniem dadzą ciekawy efekt dekoracyjny.

Oświetlenie
Ważną rolę we wnętrzu łazienkowym odgrywa także oświetlenie. Pomieszczenie będzie wydawać się większe, gdy zastosujemy w nim oświetlenie punktowe. Światło należy umieścić w najważniejszych częściach łazienki. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także zamontowanie na ścianach kinkietów. Warto pamiętać, że jeśli w łazience nie ma dostępu do światła dziennego, sztuczne oświetlenie powinno mieć barwę zbliżoną do naturalnego. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)