Uszczelki okienne – jakie uszczelki do okien drewnianych lub plastikowych wybrać?

Uszczelki okienne

Jednym z podstawowych, choć mało widocznych elementów wyposażenia nowoczesnego okna jest uszczelka. Odpowiednio zamocowane uszczelki do okien plastikowych albo drewnianych zabezpieczają wnętrze domu przed utratą ciepła, a także wnikaniem zanieczyszczeń, zapachów oraz dźwięków z zewnątrz. Uszczelki okienne montuje się obecnie zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie skrzydła oraz ościeżnicy, dzięki czemu okna zamykają się naprawdę cicho.

Uszczelki do szyb i ram okiennych – podstawowe rodzaje

Podstawowe uszczelki okienne dzielą się na uszczelki przylgowe, które dociskają skrzydło okna do ramy oraz przybyszowe, w oknach PCV stanowiące często element tak zwanej listwy przybyszowej.

Jakie uszczelki do okien PCV wybrać?

Nowoczesne uszczelki do okien wykonuje się zazwyczaj z kauczuku syntetycznego (EPDM) lub termoplastycznego elastomeru (TPE). Tworzywa te charakteryzują się elastycznością i odpornością na zmiany temperatur.

Najpopularniejsze uszczelki do okien plastikowych to gotowe systemy wykorzystujące jednocześnie dwa lub trzy materiały różnego rodzaju. Jeżeli więc zdarzy się tak, że woda dostanie się przez uszczelkę zewnętrzną, zostanie ona odprowadzona przez specjalne otwory wspomagane dodatkowo przez odpowiednio wyprofilowane płaszczyzny wewnątrz ramy.

Uszczelki do szyb

fot. Uszczelki do szyb

Przeczytaj: Moda na lofty

Uszczelki do okien drewnianych występują natomiast zwykle w wersji pojedynczej. Inne bardzo popularne rozwiązanie to system uszczelki środkowej. Jest on jednak narażony na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych takich jak promieniowanie UV, mróz czy też kwaśne deszcze. Najlepsze właściwości termoizolacyjne charakteryzują uszczelki silikonowe, natomiast uszczelki gumowo- silikonowe cechuje najdłuższy czas użytkowania.

Uszczelka powinna być dopasowana wielkością do szerokości szczeliny. Jeżeli jest ona taka sama na całej długości, można użyć uszczelek o przekroju prostokątnym. Częściej zdarzają się jednak szpary w jednym miejscu szerokie, w innym wąskie. Warto zastosować wtedy uszczelki gumowe, charakteryzujące się przekrojem przypominającym literę C, D, E lub P.

Innym sposobem na uszczelnienie naszych okien są silikony budowlane, wykorzystywane głównie do wypełniania pęknięć i szczelin powstających w elewacji. Mają one bardzo dobrą przyczepność do prawie wszystkich materiałów budowlanych. Warto wiedzieć, że nie nadają się do malowania, na szczęście szeroka oferta kolorystyczna dostępna na rynku budowlanym umożliwia dobranie odpowiedniego materiału do niemal każdego wnętrza.

Uszczelki okienne – szczelne czy nie?

Warto wiedzieć, że niewielka wentylacja w oknach także jest wskazana, jednak tylko w postaci specjalnie wykonanych nawiewników i otworów mikrowentylacyjnych, które są fabrycznie uwzględniane w uszczelkach. Nieszczelność nie może natomiast występować na styku ram okiennych z murem. Warto pamiętać, że nawet najlepszej jakości uszczelki okienne nie spełnią dobrze swojego zadania, jeśli nie zamontujemy ich precyzyjnie oraz nie dobierzemy właściwie do konkretnego modelu okien.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)