Wapno gaszone, wapno palone czy ciasto wapienne – czym jest właściwie wapno budowlane?

Wapno jako spoiwo budowlane

Wapno budowlane to spoiwo powietrzne, czyli takie, które twardnieje tylko na powietrzu. Jego głównymi składnikami są tlenki, wodorotlenki wapnia z małą domieszką wodorotlenku magnezu, dwutlenku krzemu, tlenku glinu i tlenku żelaza. Zazwyczaj wapno służy jako dodatek do innych spoiw – cementu lub też gipsu. W ten sposób poprawiają się ich właściwości ciepłochronne, urabialność oraz reguluje się czas wiązania.

Wapno gaszone - Mur

fot. Wapno gaszone – Mur

Do czego służy wapno?

Wapno służy do sporządzania zapraw murarskich oraz tynkarskich. Stanowi dodatek, który poprawia nakładanie oraz wyrównywanie. Zaprawy zawierające wapno nie rozwarstwiają się i łatwiej można je wyrównać.

Rodzaje wapna budowlanego

W zależności od rodzaju surowca wyróżnia się trzy rodzaje wapna budowlanego:

  • CL – czyli inaczej wapno wapniowe powstające z czystych wapieni;
  • DL – czyli wapno dolomitowe wytwarzane z wapieni zdolomityzowanych;
  • HL – inaczej wapno hydrauliczne. Stosowane do betonów, murowania ścianek fundamentowych lub też do zapraw, które zastępują zaprawy wapienno – cementowe. Wytwarzane z wapieni ilastych dostarczanych w gotowych opakowaniach.

Wapno palone

inaczej niegaszone, które otrzymywane jest poprzez wypalanie kamienia wapiennego w piecach wapiennych o temperaturze 900 – 1250°C. Po wypaleniu wapno ma formę bryły, której barwa zależy od domieszek. Im mniej domieszek, tym wapno bardziej białe. Tego rodzaju wapno bardzo łatwo wchłania wilgoć z powietrza, wchodzi w reakcję chemiczną, w wyniku której powstaje wodorotlenek wapnia. Jest to półprodukt do otrzymywania innych form wapna.

Wapno gaszone

Zwane inaczej lasowanym. Proce gaszenia wapna może odbywać się metodą na mokro, w wyniku której otrzymuje się ciasto wapienne i mleko wapienne lub na sucho, z użyciem minimalnej ilości wody niezbędnej do prawidłowej reakcji chemicznej. W wyniku tej reakcji otrzymywane jest wapno hydratyzowane;

Ciasto wapienne

Otrzymywane z wapna gaszonego poprzez połączenie wapna z dużą ilością wody. Prawidłowo zgaszone ciasto wapienne powinno mieć kolor biały lub lekko szary. Jeżeli ma kolor brązowy, oznacza to, że została użyta zbyt mała ilość wody. Dobre ciasto wapienne jest lepkie, tłuste i jednolite. Przechowywanie w dołach pod niewielką warstwą piasku chroni wapno przed wysychaniem. W ten sposób wapno może być przechowywane przez wiele lat.

Mleko wapienne

Otrzymuje się poprzez rozcieńczenie ciasta wapiennego wodą. Zazwyczaj używane jest jako dodatek do zapraw wapienno – cementowych oraz do bielenia ścian budynku i pomieszczeń gospodarczych. Cechuje się silnymi właściwościami odkażającymi.

Ciasto wapienne - Biały mur

fot. Ciasto wapienne – Biały mur

Wapno hydratyzowane

Czyli inaczej suchogaszone, jest suchym proszkiem pakowanym do toreb 50-kilogramowych. Używane do zapraw wapiennych i cementowo – wapiennych. Wapno powinno być przechowywane w suchych, szczelnych pomieszczeniach. Spoiwo to używane jest do zapraw murarskich i tynkarskich oraz do przygotowywania tynków szlachetnych.

Właściwości wapna budowlanego

Warto pamiętać, że prawie wszystkie rodzaje wapna zawierają niewielkie ilości chromu i mogą wywoływać tzw. wypryski murarzy, czyli egzemę chromową. Wapno suchogaszone ma bardzo silne działania żrące, dlatego szczególnie trzeba uważać na oczy i śluzówkę. Jednak warto wiedzieć, że wapno ma dobre właściwości użytkowe i polepsza klimat wnętrza. Reguluje wilgotność powietrza, ma wysoką zdolność sorpcyjną, przepuszczalność pary oraz działania bakteriobójcze.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)