Wentylatory stojące a może sufitowe? Jaki wentylator do domu lub biura wybrać?

Klasyczne wentylatory stojące

Wentylator biurowy wciąż kojarzy się z wielu osobom z mało nowoczesnym urządzeniem wyposażonym w kilkuramienne śmigło napędzane przez wirnik. Dzięki niemu powietrze miesza się i oziębia, a przyjemny podmuch przynosi ulgę w upalne dni. Oferta dostępna na rynku staje się jednak coraz bogatsza. Hałaśliwe śmigła kręcące się z dużą prędkością to dziś niejedyna opcja. Bez trudu odnajdziemy w sklepach ciche wentylatory dopasowane do każdego wnętrza. Podpowiadamy więc, jaki wentylator kolumnowy bądź śmigłowy wybrać.

Nowoczesne wentylatory stojące

fot. Nowoczesne wentylatory stojące

Zobacz również: Styl secesyjny we wnętrzu

Wentylatory stojące ze śmigłem

Wentylatory stojące lub sufitowe wyposażone w śmigło wciąż cieszą się wśród kupujących największą popularnością. Klasyczne wentylatory stojące o rozpiętości łopatek wynoszącej około 40-50 cm przeznaczone do umieszczenia na biurku lub stoliku obejmują swoim zasięgiem nawet kilka metrów. Dzięki funkcji cyklicznego obrotu wirnika wokół osi pionowej chłodne powietrze może przynieść ulgę kilku osobom w pomieszczeniu, nie prowadząc jednocześnie do nadmiernego wychłodzenia. Jeśli zależy nam na dużej efektywności chłodzenia, warto zdecydować się na wentylatory stojące ze skrzydłami wirnika o większej rozpiętości oraz zapatrzyć się dodatkowo w teleskopowy stojak pozwalający ustawić urządzenie na wybranej wysokości.

Jaki wentylator do domu wybrać?

fot. Jaki wentylator do domu wybrać?

Należy jednak pamiętać, że im większy i wydajniejszy sprzęt tego typu wybierzemy, tym intensywniejszy hałas będzie on powodował, szczególnie w czasie pracy na wysokich obrotach. Jeśli więc planujemy zakupić wentylator do biura, warto zastanowić się nad innym, bardziej nowoczesnym rozwiązaniem, mniej utrudniającym koncentrację uwagi.

Wentylatory sufitowe

Wentylatory śmigłowe sufitowe montuje się na stałe do sufitu, wykorzystując przy tym typową instalację elektryczną 230 V. Niektóre modele mają dodatkowo wbudowane oświetlenie oraz posiadają bezgłośne silniki. Można je stosować zarówno w biurze, jak i w domu.

Wentylatory kolumnowe

Wentylatory kolumnowe przypominają nieco swoim wyglądem kolumny głośnikowe. W ich wnętrzu montuje się zwykle małe śmigiełka. Od niedawna na rynku znajdziemy również wyjątkowo ciche i dyskretne, niewywołujące podmuchu wentylatory kolumnowe bez śmigieł. Decydując się na ich zakup, musimy jednak przygotować się na spory wydatek.

 Wentylatory kolumnowe

fot. Wentylatory kolumnowe

Wentylatory przemysłowe

Kupując wentylator biurowy mający objąć swym zasięgiem dużą przestrzeń, na przykład o charakterze open space, warto wziąć pod uwagę także urządzenia przemysłowe, takie jak wentylatory promieniowe czy osiowe, stanowiące element całego systemu chłodzącego.

Wentylatory osiowe przypominają wyglądem dmuchawę bądź sprężarkę. Używa się ich w instalacjach wentylacyjnych, klimatyzacyjnych lub odpylających. Natomiast promieniowe, nazywane inaczej odśrodkowymi, służą do przetłaczania bardzo dużej ilości powietrza pod sporym ciśnieniem, dlatego świetnie sprawdzą się w roli wentylatorów kanałowych w kanałach okrągłych.

Idealny wentylator do biura, domu albo mieszkania

Wybierając wentylator stojący czy sufitowy, musimy wziąć pod uwagę zarówno rozmiar danego wnętrza, jak i jego przeznaczenie. Jeśli zakupimy urządzenie o zbyt małej mocy, efekty jego pracy nie zadowolą użytkowników. Osiągnięcie przyjaznej temperatury w pomieszczeniu zabierze bardzo dużo czasu, a chłodne powietrze dotrze tylko do osób znajdujących się w małej odległości od wentylatora. Z kolei zbyt duży wentylator wiatrakowy stanie się źródłem uciążliwego hałasu oraz niepotrzebnie zużyje energię elektryczną, a jego możliwości nie zostaną w pełni wykorzystane.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)