Wertykulator i aerator

aerator

fot. aerator

Aby utrzymać trawnik w dobrym stanie, nie wystarczy jedynie koszenie trawy, zasilanie jej odpowiednimi nawozami i podlewanie. Należy także zadbać o korzenie roślin. Pozbycie się mchu i „sfilcowanej” darni sprawi, że do gleby trafi więcej składników odżywczych, zacznie ona oddychać i dzięki temu odzyska formę.

Przyczyną złej kondycji przydomowego trawnika są przeważnie pozimowe odpady, czyli kawałki roślin, obumarła trawa, resztki organiczne oraz niezebrane jesienne liście, które mogą tworzyć tzw. filc. To właśnie on sprawia, że do korzeni trawy nie docierają najpotrzebniejsze składniki, przez co jej wzrost jest słaby a wygląd niezadowalający. Przyczyną powstawania takiego filcu może być między innymi zbyt mocne skracanie oraz koszenie mokrej trawy. Aby tego uniknąć warto pamiętać, by kosić na sucho i nie więcej jak jedną trzecią wysokości.

W celu poprawienia przepuszczalności gleby oraz prawidłowego jej napowietrzania powinniśmy okresowo przeprowadzać aerację lub wertykulację.

Wertykulacja polega na pionowym nacinaniu darni, co niszczy zbitą warstwę filcu. Jest przeprowadzana w celu poprawienia warunków dopływu powietrza, wody i innych składników pokarmowych strefy korzeniowej. Do wykonania tego rodzaju zabiegu stosuje się wertykulatory, które mogą być:
ręczne – są stosowane przeważnie do małych powierzchni. Niektóre z modeli wyposażone są w koła ułatwiające prowadzenie. Jednak bez względu na specyfikacje, sprzęt wymaga od użytkownika dużej siły. Koszt takiego urządzenia często nie przekracza 100 zł;
elektryczne – przeznaczone są do trawników o średniej wielkości. Tego rodzaju wertykulator elektryczny jest wygodniejszy w użytkowaniu. Jego atutem jest także cicha praca. Cena takiego urządzenia waha się w granicach 400-1500 zł;
spalinowe – nadają się do niemal każdego trawnika. Wertykulator spalinowy działa wydajnie i szybko, ale na jego zakup należy przeznaczyć od 1000 do 3000 zł.

Wertykulator do trawy jest dość kosztownym zakupem, a używa się go przeważnie dwa razy do roku. Warto więc zastanowić się nad wypożyczeniem takiego sprzętu. Taką usługę w swojej ofercie bardzo często mają wypożyczalnie sprzętu ogrodniczego oraz sklepy ogrodnicze.

Zobacz również: Nawadnianie ogrodu

Aeracja natomiast polega na nakłuwaniu powierzchni trawnika w celu rozluźnienia zbitego podłoża, a tym samym poprawienia jego przepuszczalności. Otwory wykonane w trawie przepuszczają zbitą warstwę podłoża i ułatwiają wodzie i powietrzu przedostanie się do gleby. Aeracja przeprowadzana jest przy użyciu aeratora. Wyglądem przypomina walec, na powierzchni którego umieszczone są sprężyste kolce ze stali szlachetnej. Istotne jest, by aerator był dobrej jakości i miał możliwość wymiany części, np. kolców.

Aerację powinno przeprowadzać się stosunkowo regularnie, począwszy od wiosny, poprzez okres zasilania i podlewania trawnika, aż do późnego lata. REKLAMAPK

narzędzia ogrodowe

fot. narzędzia ogrodowe

wertykulacja

fot. wertykulacja

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)