Wiosenne remonty: pokój dziecka

Już niebawem zawita wiosna, a wraz z nią czas wielkich porządków i remontów. Szczególną uwagę warto zwrócić na pokoik naszej pociechy.
Przebierając we wzorach tapet, komódkach, firankach i pościelach nie zapominajmy o bezpieczeństwie maleństwa.

Niestety, najwięcej wypadków z udziałem najmłodszych zdarza się właśnie w domu. Nieumiejętnie dostosowane pomieszczenia, złe rozlokowanie mebli oraz niektóre elementy dekoracyjne mogą zagrozić bezpieczeństwu dziecka. W jaki sposób ich uniknąć?

Pokoik niemowlaka

pokój dziecka

fot. pokój dziecka

W czasie swoich pierwszych miesięcy na świecie, najważniejszym miejscem dla malucha jest łóżeczko. Ważne, aby było wykonane z drewna pomalowanego farbą z atestami bezpieczeństwa. Odległość szczebelków łóżeczka nie może być mniejsza niż 5 centymetrów, aby dziecko nie miało możliwości przełożenia przez nie główki. Praktycznym rozwiązaniem są łóżeczka ze zdejmowanymi biegunami, dzięki którym sypialnia malucha może przemienić się w kołyskę. Projektując wystrój ścian ograniczajmy się do pastelowych kolorów. Wyraziste barwy tapet, przedstawiające bohaterów z kreskówek nie mają dobrego wpływu na niemowlaka. Dobierając dodatki takie jak zasłonki, koce lub dywany pamiętajmy, że najważniejsze dla maleństwa jest poczucie bezpieczeństwa i spokój. Ważnym elementem są dziecięce pościele. Dziecko przebywa z nimi bezpośrednio, dlatego ich jakość, miękkość oraz kolorystyka i wzory odgrywają ważną rolę w niemowlęcej percepcji.
Świetnym rozwiązaniem są baldachimy montowane nad łóżeczkiem wykonane z kremowego tiulu i bawełny. Dają dziecku poczucie bezpieczeństwa, a w okresie wiosennym i letnim chronią przed insektami. Dodatkowo są wspaniałym elementem dekoracyjnym pokoju dziecka – radzi Karolina Stradomska z firmy Feretti produkującej pościele dziecięce.

Pokój dziecka w wieku 1- 2

pokój dziecka

fot. pokój dziecka

Przeczytaj również: Niepowtarzalny efekt… betonu

Pokój dla dziecka, a raczej całe mieszkanie musi być przystosowane do jego pierwszych kroków, lecz także do pierwszych upadków.
Po pierwsze należy zabezpieczyć silikonowymi nakładkami wszelkie krawędzie: stołów, krzeseł, parapetów. Kolejnym bardzo niebezpiecznym elementem są schody. Należy zamontować specjalną zamykaną bramkę, która uchroni dziecko przed upadkiem. Zwróćmy uwagę na rośliny. Przełóżmy je w miejsce niedostępne dla malca, trujące właściwości niektórych gatunków mogą zaszkodzić ciekawskiemu maluchowi. Nie zapominajmy także o gniazdkach z prądem – dla raczkującego dziecka mogą okazać się atrakcyjne. Warto zainwestować w specjalne blokady – nakładki na gniazdka.

Nie istnieje złoty sposób zapobiegający zagrożeniem, które czyhają na małego domownika. Część z nich można wyeliminować, jednak nawet najlepsze zabezpieczenia nie są w stanie zastąpić czujnego, rodzicielskiego oka.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)