Właściwa pielęgnacja litych podłóg drewnianych

podłogi

fot. podłogi

Lita podłoga drewniana uważana jest za ponadczasowe rozwiązanie. Często jednak zapominamy, że drewno, które jest surowcem naturalnym, pomimo obróbki technologicznej i profesjonalnego wykończenia, z czasem może ulec zużyciu. Wystarczy jednak zastosować się do kilku prostych wskazówek, aby utrzymać drewnianą powierzchnię w doskonałej kondycji przez wiele lat.

Jak właściwie dbać o litą podłogę drewnianą, zdradza Piotr Wójcikiewicz, Product Manager z firmy Baltic Wood, która ma w ofercie kolekcję podłóg litych Sélection du Sommelier.

Codzienna pielęgnacja
Jest to bardzo ważny punkt, który ma wpływ na żywotność naszej podłogi. Litą drewnianą podłogę należy sprzątać przynajmniej 2 razy w tygodniu. Powierzchnia powinna być regularnie zamiatana miękką zmiotką lub odkurzana specjalnie do tego celu przeznaczoną szczotką. Polecam także użycie mopa z mikrofibry, ponieważ w przeciwieństwie do mopa sznurowanego, nie pozostawia nadmiaru wody na podłodze.

podłogi

fot. podłogi

Pielęgnacja okresowa
Przynajmniej raz w miesiącu, warto użyć specjalnych preparatów do odświeżania drewnianej litej powierzchni. Tego typu konserwacji dokonujemy po wcześniejszym umyciu podłogi. Okresowe odświeżanie pozwoli nam długo cieszyć się naturalnym pięknem podług litych, które – jak np. te z kolekcji Sélection du Sommelier posiadające Gwarancję na Całe Życie – służyć będą i przyszłym pokoleniom.

Dedykowane środki do pielęgnacji
Wprawdzie na rynku dostępne są środki czyszczące określane mianem uniwersalne, ale często ich używanie narusza strukturę środka, którym uszlachetniona jest podłoga, co przyspiesza jej starzenie.

Stosowanie odpowiednich środków jest bardzo ważne, szczególnie w przypadku podłogi pokrytej olejem, która wymaga większej uwagi. Preparaty z serii Baltic Protect System™ do podłogi wykończonej olejem pozwalają stworzyć na jej powierzchni warstwę ochronną, dodatkowo zabezpieczającą ją przed uszkodzeniami oraz zużyciem. Podłoga pozostaje także antystatyczna – nie elektryzuje się i nie absorbuje kurzu.

Natomiast nie warto stosować środków zawierających silne detergenty, a w szczególności środków o silnym odczynie zasadowym lub kwaśnym.

salon

fot. salon

Podkładki ochronne
Nogi krzeseł lub mebli mogą porysować podłogę. Warto zabezpieczyć wszystkie przedmioty stojące na podłodze przy pomocy filcowych podkładek. W przypadku foteli obrotowych zastosujmy specjalne kółka do drewnianych powierzchni.

Zwierzęta domowe
Pamiętajmy o regularnym obcinaniu pazurów zwierzętom domowym. Dzięki temu unikniemy dodatkowych zarysowań. Wytarcie po spacerze łap pupila zapobiegnie natomiast przedostawaniu się zanieczyszczeń i piasku do wnętrz.

Wycieraczki
Piasek i woda, które są przynoszone na obuwiu, daje nam taki sam efekt jak papier ścierny. Wycieraczki położone przy drzwiach wejściowych i przy wejściu z tarasu mogą uchronić naszą podłogę przed jej szkodliwym działaniem. Dlatego warto utrzymywać wycieraczki w czystości i wymieniając je od czasu do czasu.

Wilgotność powietrza
Dla deski litej odpowiednia wilgotność powietrza to ok. 40-60%, przy temperaturze 20 stopni C. Zimą, kiedy wilgotność spada, stosujmy nawilżacze powietrza. Drewno dąży do równowagi higroskopijnej z otaczającym powietrzem. Zatem od czasu do czasu warto przewietrzyć mieszkanie.
REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)