Wnętrze w jasnych barwach

drzwi szklane

fot. drzwi szklane

Kolorystyka wnętrza wpływa nie tylko na jego estetykę, ale nastrój osób w nim przebywających. W tym sezonie królują optymistyczne, jasne tonacje, od czasu do czasu przełamane mocniejszym akcentem kolorystycznym.

Nie zawsze warto poddawać się sezonowym kaprysom mody w zakresie wystroju i wyposażenia wnętrz. Przemyślane zakupy są o tyle istotne, że meble zmieniamy stosunkowo rzadko, ten sam kolor ścian towarzyszy nam zazwyczaj przez kilka sezonów, a solidne drzwi wewnętrzne jeszcze dłużej. Istnieją jednak trendy, które z dużym prawdopodobieństwem będą stale powracać, może tylko w nieco zmodyfikowanej formie. Bo czy można się oprzeć jasnym, pełnym światła aranżacjom? Jasne kolory optycznie powiększają wnętrze, sprawiają, również że wygląda na harmonijne i bardziej stylowe niż to utrzymane w kolorowej pstrokaciźnie.

Kolory i ich właściwości
Nie ma wątpliwości, że kolory mają wpływ na nasze samopoczucie. Stanowią również odbicie naszej osobowości, temperamentu i marzeń. Żółty, pomarańczowy i czerwony to barwy energetyczne, pobudzające do działania, wybierane najczęściej przez ekstrawertyków i ludzi o wysokim poziomie motywacji. Niebieski czy zielony utożsamiane są z naturą i jako takie uspokajają oraz łagodzą emocje. Różne odcienie zieleni i niebieskiego, jak akwamaryna, turkus czy lazur spotykamy w biurach i dziecięcych pokojach, bo sprzyjają koncentracji i kreują przyjazną atmosferę. Czarny oznacza magię, tajemnicę i niedostępność. Jest bardzo elegancki, jednocześnie buduje dystans. Dlatego do ludzi ubranych na czarno podchodzimy na ogół z większą rezerwą, ale też postrzegamy ich jako bardziej kompetentnych i godnych zaufania. Stąd popularność ciemnych garniturów, garsonek, spódnic i żakietów w miejscach pracy. We wnętrzach czarny prezentuje się bardzo stylowo, ale na pewno nie w nadmiarze, gdyż optycznie zmniejsza pomieszczenie, przez co przytłacza i buduje poczucie alienacji. Biały natomiast przywodzi na myśl przestrzeń, czystość, subtelność, ale też chłód i powściągliwość. Wnętrze całościowo utrzymane w tej kolorystyce może wydawać się zbyt monotonne, a nawet sterylne. Wystarczy jednak kilka akcentów słonecznej żółci, czerni, intensywnego różu czy pomarańczy, by przekonać się jaki jest potencjał aranżacji z bielą w roli głównej.

drzwi wewnętrzne

fot. drzwi wewnętrzne

Jasne wybory
Tym, którzy planują remont i chcą być w zgodzie z aktualnymi trendami, polecamy drzwi w takich dekorach jak: dąb bielony, coimbra czy buk naturalny – mówi Joanna Dec-Galuk z firmy INVADO, producenta drzwi wewnętrznych. –Taką kolorystykę odnajdziemy w wielu modelach z oferty naszej firmy, mają ją między innymi TORINO, GWINEA czy D’ARTAGNAN – dodaje. Jasne drzwi będą świetnie prezentować się w towarzystwie ścian w zdecydowanych, nasyconych barwach. To właśnie biały wydobywa z innych kolorów, ich pełną ekspresję. Dlatego jasna kompozycja z nutą kontrastu sprawi, że wnętrze nabierze dynamiki i charakteru, nie tracąc przy tym nic ze swojej stylowości. Hegemonię bieli z powodzeniem przełamują drobne akcesoria, obrazy czy wazony w energetyzujących, ciepłych barwach, jak i meble w ciepłych brązach czy beżach. – Oczywiście, jeżeli mamy czuć się dobrze w naszych domach, powinniśmy dopasowywać aktualne trendy do naszych gustów, a nie na odwrót – podkreśla Joanna Dec-Galuk z INVADO. Nie jest to trudne, biorąc pod uwagę, że w kolekcjach drzwi INVADO, paleta dostępnych dekorów rozciąga się pomiędzy najjaśniejszą coimbrą czy dębem bielonym, a intensywną tonacją hebanu czy kasztana. Pomiędzy nimi znajdują się łagodne beże i szarości (wiąz, dąb verade, jesion szarozłoty), ciepłe brązy różnych orzechowców (orzech miodowy,orzech boliwijski, orzech amerykański, orzech czekoladowy) i z domieszką pomarańczy: wiśnia, cognac, badi.

Aby nie zgubić się w bogatym świecie kolorów i wzorów, warto przetestować nasze aranżacyjne pomysły w wirtualnej rzeczywistości. Na stronie www.invado.pl znajduje się bezpłatny door planner, dzięki któremu możesz sprawdzić jak wybrany przez Ciebie model drzwi będzie współgrał z różnymi kolorami ścian, podłóg i elementami wyposażenia wnętrz.

Zobacz również: Wanna i mała łazienka
Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)