Wnętrze w stylu industrialnym

podłogi drewniane

fot. podłogi drewniane

Wnętrze w stylu industrialnym najlepiej prezentuje się na dużej przestrzeni, najlepiej w starych magazynach lub fabrykach. Ale takie wnętrze „z przeszłością” można także zaaranżować w domu jednorodzinnym czy w kamienicy.

Przeczytaj również: Tolomeo znaczy ideał

Loftami mogą się na razie pochwalić Warszawa, Gliwice, Białystok, Wrocław, Kraków czy Łódź. Do innych polskich miast moda na adoptowanie przestrzeni pofabrycznych na mieszkania dopiero dociera. Tak naprawdę wnętrze w stylu loftu możemy urządzić sobie niemal w każdym budynku.

Planując urządzenie takiego wnętrza, należy uważać, aby nie przesadzić z aranżacją. Główną zasadą jest prostota. Cegły powinny być surowe, nieotynkowane, a beton niewykończony, ze śladami szalunku. Lofty charakteryzują się także widocznymi instalacjami, stropami i dźwigarami, antresolami i otwartą, pozbawioną ścian działowych przestrzenią. W ten sposób surowe piękno loftów zyskuje coraz większe grono zwolenników minimalizmu.

Jeżeli mamy taką możliwość, odsłońmy cegły na jednej ze ścian. Innym sposobem jest wyszukanie na aukcjach internetowych specjalnie ciętych płytek z nawet ponad stuletnich starych cegieł. Takie płytki, kosztujące około 60 zl/m2, nadadzą wnętrzu industrialnego wyglądu. Stare cegły musimy dodatkowo odpowiednio zabezpieczyć, najlepiej specjalnym olejem. Będzie on nie tylko chronił przed kurzem, ale także dodatkowo wzmocni ich naturalny kolor.
Aby optycznie powiększyć pomieszczenie możemy zastosować tzw. układ warstwowy. Polega on na połączeniu ciemnej podłogi, jaśniejszych ścian oraz białego sufitu. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się być wyższe, niż jest w rzeczywistości.

podłogi drewniane

fot. podłogi drewniane

Podłoga w lofcie powinna być drewniana, najlepiej wybrać deski specjalnie postarzane. W nowej kolekcji firmy Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe, „Dęby z Charakterem”, znajdziemy deski idealnie budujące historię miejsca. – Postarzane, ręcznie heblowane deski Dębu Harlech, nadadzą wnętrzu szlachetnego charakteru. Ich brzegi wykończone są głęboką v-fugą, co dodatkowo podkreśla charakter postarzanych desek – mówi Katarzyna Wątor, dyrektor Działu Marketingu Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe – Są one wykończone woskiem twardym olejnym, który chroni drewno przed zabrudzeniami, jednocześnie pozwala deskom „oddychać”. Dzięki takiemu wykończeniu deski pozostają naturalne, ładnie i równomiernie się starzeją. Taka podłoga z każdym rokiem wygląda wręcz coraz lepiej – dodaje Wątor.

Zobacz również: Jak ożywić ściany?

Jeśli w pomieszczeniu znajduje się stara drewniana posadzka lub parkiet przemysłowy, możemy go odnowić. – Taka stara, drewniana podłoga, nadgryziona zębem czasu, tylko podkreśla charakter wnętrza. Nawet jeśli jest bardzo zniszczona możemy przeprowadzić jej renowację. Drewno szlifuje się, usuwając przy tym mniejsze mechaniczne uszkodzenia, następnie pokrywa się je nową warstwą lakieru lub barwionego wosku twardego olejnego – mówi Katarzyna Wątor – W ten sposób możemy uzyskać każdy, dowolnie wybrany kolor drewna, który będzie pasował do projektu wnętrza. To najlepszy dowód, że podłoga drewniana jest podłogą na długie lata.

Taką drewnianą, szlachetną podłogę, można swobodnie łączyć z ciemnymi kaflami, lub surowym betonem na podłodze w łazience czy kuchni. Taki beton będzie idealnie sprawdzał się w pomieszczeniach o podniesionej wilgotności, jeśli zabezpieczymy go przemysłową żywicą epoksydową. Można go wykorzystać na ścianach, koniecznie pamiętając o pozostawieniu śladów szalunków.

Ważnym elementem każdego wnętrza w stylu loft są schody wewnętrzne. Jeśli mamy możliwość zbudowania w mieszkaniu antresoli lub mieszkanie jest dwupoziomowe – powinniśmy zadbać o to, by schody wpisywały się w klimat loftu. – Do wnętrz „fabrycznych” polecam schody dwubelkowe, łączące metal z drewnem – mówi Katarzyna Wątor – Nasza firma ma w ofercie nie tylko schody drewniane, ale też typowo fabryczne, metalowe. Ale tak naprawdę schody wewnętrzne to sprawa indywidualna. Dla każdego, nawet najbardziej wybrednego klienta, jesteśmy w stanie wykonać schody pasujące nie tylko do wnętrza, ale też potrzeb mieszkańców – dodaje szefowa marketingu firmy Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe.

Meblując industrialne wnętrze musimy pamiętać o minimalizmie. Powinniśmy postawić na kilka wyrazistych elementów wystroju, niż zagracać pomieszczenie niezliczoną ilością bibelotów. Dobrze będą w nim wyglądać meble łączące surowe drewno z metalem. W komisach i sklepach ze starociami możemy znaleźć ciekawe i bardzo modne dodatki, które wpiszą się w klimat mieszkania i będą niepowtarzalną ich ozdobą. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)