Wszechstronna ceramika budowlana

ogród

fot. ogród

Wiosenna i letnia aura ponagla prace ogrodowe. To dobra okazja do pełniejszego zagospodarowania przydomowej przestrzeni za pomocą… np. klinkieru.
Ceramika budowlana jest materiałem niezwykle wszechstronnym. Powstają z niej pustaki na ściany nośne i działowe (ceramika poryzowana), dachówki, cegły i płytki na elewacje – ale również wytrzymałe cegły brukowe do zastosowania na ogrodowych ścieżkach i podjazdach przed domem.

Niepozorny twardziel
Cegły brukowe mają wiele zastosowań. Układa się z nich ścieżki ogrodowe, podjazdy przy domach jednorodzinnych, miejsca parkingowe, tarasy i schody. Proces wytwarzania powoduje, że pojedyncza cegła brukowa może wytrzymać nacisk 170 N/mmkw. Mówiąc obrazowo, można porównać to z naciskiem jaki wywiera siedem pełnych ciężarówek. Warunkiem trwałości nawierzchni jest tutaj odpowiednie (zgodne ze sztuką budowlaną) przygotowanie podłoża, które amortyzuje dodatkowe obciążenia i zabezpiecza przed powstawaniem nierówności. O wytrzymałość samej cegły nie trzeba się obawiać. Od strony estetycznej klinkier brukowy to dziś bogactwo wzorów, kształtów, kolorów, łatwość układania i szlachetne piękno naturalnego surowca.

Zgodna z naturą
Niezależnie od upływającego czasu składniki cegieł klinkierowych nie wchodzą w żadne rekcje z otoczeniem. Są więc bezpieczne dla człowieka i środowiska. Różnorodność kolorów i odcieni (np. klasyczne, ziemiste, czerwono-niebieskie cieniowane, czarne cieniowane lub podpalane oraz kremowo-białe) sprawia, że ścieżki czy alejki dobrze komponują się z naturalną zielenią i barwami kwiatów, a także z architektura domu. Cegłę brukową można łatwo łączyć z innymi naturalnymi materiałami takimi jak granit, żwir czy drewno. Daje to szansę realizacji nawet najbardziej wymyślnych projektów zagospodarowania ogrodu czy podjazdu.

Wzory podłóg i ścieżek, które możemy uzyskać przy pomocy klinkierowych cegieł brukowych, są ograniczone w zasadzie jedynie wyobraźnią projektantów. Zaokrąglone, prostokątne lub owalne – dla wprawnego fachowca praktycznie wszystkie geometryczne formy nie będą trudne do ułożenia. Najłatwiejsze do wykonania są wiązania blokowe, w przypadku których klinkierowe cegły brukowe, podobnie jak przy parkiecie, łączone są w bloki 2- lub 3-elementowe. Cegły w ogrodzie efektownie prezentują się także, gdy są ułożone w wiązaniu w jodełkę, które jest ponadto bardzo trwałe.
Ścieżka ogrodowa o wymyślnym kształcie, trwały i zawsze suchy podjazd do garażu – to wyzwania łatwe do zrealizowania z użyciem klinkierowej cegły brukowej. Otoczenie domu jest wizytówką gospodarzy, dlatego tym bardziej warto zadbać o jego piękną i trwałą aranżację.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)