Wszystkie kolory Orientu

dekoracje

fot. dekoracje

Styl orientalny we wnętrzu to nietuzinkowy pomysł, który nada każdemu mieszkaniu wyjątkowego charakteru. Bogata, eklektyczna kultura Dalekiego Wschodu pozwala wybierać spośród wielu różnorodnych konwencji, kolorystyki, stylu mebli i dodatków, a także materiałów. Marka Dekoral Fashion podpowiada, jak wprowadzić Orient dla wnętrza.

Przeczytaj: Ukołysz mnie mamo

Kiedy mówimy Orient, najczęściej przychodzą nam na myśl wnętrze inspirowane kulturą Japonii, Chin lub Indii – trzy sztandary Orientu, zupełnie od siebie odmienne, bazujące na różnych stylistykach. Każda z tych konwencji skupia się na jednej, symbolicznej kolorystyce oraz mocno kontrastujących, ciepłych i żywych barwach. Dzięki temu w tak szerokiej gamie pomysłów każdy znajdzie coś dla siebie.

Bogactwo barw rodem z Indii

salon

fot. salon

Kolorowe szaleństwo bez ograniczeń to coś dla fanów kultury Indii. Przepych, bogactwo materiałów i brak reguł w rozstawianiu mebli – to atrybuty artystycznego nieładu rodem z krainy Bollywood. Podążając za hinduskimi regułami, stworzymy pełną euforii i optymizmu przestrzeń, w której łączenie odważnych kolorów stanowi nadrzędną ideę. Jeśli więc na podłodze rozłożymy fioletowy lub ciemnoróżowy dywan, niech ściany nie ustępują tej kolorowej radości. Wybierzmy nasze ulubione, pełne życia odcienie, takie jak np. „namiętny wieczór”, „lodowe mohito” czy „światła neonów” z palety Colour & Style marki Dekoral Fashion.

Oczywiście przy wyborze dodatków także nie należy się ograniczać. Na czerwonej kanapie muszą znaleźć się atłasowe lub satynowe poduszki w kilku odcieniach, a obok niej okrągłe, duże pufy. Tradycyjne drzwi może zastąpić kotara z koralików układająca się w orientalny wzór, a zwykłą nudną lampę – żyrandol z kryształowymi wisiorami. W sypialniach sprawdzi się baldachim z delikatnego, wzorzystego tiulu i gruba, jaskrawa narzuta na łóżko. Klimat Indii to także przyprawy, pachnące oleje w różnokształtnych buteleczkach i kadzidła palące się w zdobionej podstawce z drewna.

Spokój Japonii

salon

fot. salon

Jeżeli cenisz sobie spokój w wewnętrzną równowagę, a zarazem chcesz, żeby mieszkanie wyrażało twoją filozofię życia postaw na stylistykę japońską. W tych prostych, harmonijnych wnętrzach łączy się stonowane barwy, takie jak beże, popiele i biele, z wyrazistą czerwienią lub czernią, tworząc elegancki kontrast: – Jeśli wypełnimy nasze wnętrze kontrastującymi barwami, z których żadna nie będzie dominować, osiągniemy harmonię typową dla kultury Japonii. Na ścianach sprawdzą się barwy z kolekcji Fashion Collection – np. „natchnienie” połączone z „energią” – które będą dobrze prezentować się w towarzystwie czarnych dodatków – wyjaśnia Anna Łatoszyńska, manager marki Dekoral Fashion.

Chiński zbytek
Z japońską prostotą zdecydowanie zrywa stylistyka wnętrz inspirowana kulturą Chin. Tutaj odchodzą w niepamięć skromne, nieskomplikowane formy – triumf świeca pomysłowe, pełne finezji detale i ciepłe, żywe kolory. Warto także posłuchać wskazówek specjalistów od filozofii feng shui i kierując się nimi, odpowiednio rozstawić kolorowe wachlarze, haftowane poduszki czy ceramiczne wazy. Amatorzy chińskich wnętrz nie odmówią sobie motywów kwiatów i drzew na obrazach, narzutach i dodatkach. Warto skupić się na jednym mocnym akcencie – niech w centru, pokoju stanie metalowe łóżko z kunsztownym zagłówkiem lub ciemnogranatowe fotele z oryginalnymi, szerokimi oparciami.

dekoracje

fot. dekoracje

Natomiast na ścianach niech zagoszczą wyraziste i intensywne kolory – „wypalona cegła”, „hebanowy brąz” czy „wysokie obcasy” z palety emulsji Dekoral Fashion Colour & Style. Aby dodać wnętrzu charakteru, można odstąpić od tradycyjnego malowania czterech ścian na jeden kolor i postawić na orientalną mieszankę barw.

Egzotyczna mieszanka
Tym, którzy nie mogą zdecydować się na jeden z trzech typowo orientalnych stylów wystroju, radzimy wyjście pośrednie, czyli wybór charakterystycznych azjatyckich elementów i stworzenie orientalnego miksu we wnętrzu. Postawmy więc na lekką, pstrokatą kolorystykę rodem z Indii. Wprowadźmy do wnętrza drewniane meble ozdobione chińskimi motywami oraz mandaryńskie wazy. Nie zapominajmy też o barwnych, wzorzystych tkaninach. Z kolei ściany udekorujmy prostymi, lecz bardzo eleganckimi japońskimi grafikami. Azja to kraina nieskończonych możliwości – dlatego jedyne, co ogranicza nas przy aranżacji orientalnych wnętrz, to tylko nasza wyobraźnia.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)