Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o drewnianym tarasie

taras

fot. taras

Decydując się na materiał na taras, możemy postawić na solidny kamień, eleganckie płytki albo przytulne drewno. Ostatnie rozwiązanie cieszy się szczególnym uznaniem, zwłaszcza wśród osób lubiących otaczać się naturalnymi surowcami. Często jednak użytkownicy mają wiele pytań o to, jak dobrać drewno na taras i w jaki sposób je najlepiej zabezpieczyć.

Doradca techniczny Altax, Andrzej Wójcik, zebrał te, z którymi spotyka się najczęściej za pośrednictwem infolinii Altax.

Jakie gatunki sprawdzą się na tarasie?
Budowa drewnianego tarasu to duża inwestycja, dlatego warto dobrze przemyśleć, jakie drewno wybierzemy. W Polsce dobrze sprawdzą się gatunki egzotyczne, które dzięki naturalnym olejkom, są bardzo odporne na wilgoć. Niestety merbau, teak czy ipe nie należą do najtańszych surowców. Z krajowych gatunków warto dać szansę modrzewiowi i dębowi – gatunkom twardym i wytrzymałym.

taras

fot. taras

Płytki na tarasie łatwo umyć, a co z drewnem?
To mit, że drewno trudno utrzymać w czystości. Sekret tkwi w regularnej pielęgnacji, która pozwoli cieszyć się pięknem tarasu wiele lat. Należy dobrać odpowiednie produkty, najlepiej te przeznaczone do ochrony drewna tarasowego. Usuną one brud, tłuszcz, mech, pleśń i glony. Niektóre środki, nałożone na deskę przed produktami ochronno-dekoracyjnymi, zwiększą ich przyczepność.

Czy ryflowanie zawsze jest konieczne? Czemu właściwie służy?
Ryflowanie, czyli żłobienie deski, nie jest konieczne, ale w znacznym stopniu podnosi bezpieczeństwo domowników. Kiedy spadnie deszcz, taras może być śliski, a wtedy o wypadek na nieryflowanym drewnie nietrudno. Dodatkowo, zapobiega ono nadmiernej pracy deski, a wcięcia lepiej odprowadzają wodę, dzięki czemu deska szybciej wysycha.

Zobacz również: Alternatywa dla drewna

Jak zabezpieczyć drewno przed szybkim niszczeniem?
Taras jest wystawiany na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Niestety w czasie opadu deszczu czy śniegu nie da się go schować, tak jak mebli ogrodowych, czy też osłonić przed palącym słońcem. Dlatego o zabezpieczenie trzeba zadbać zawczasu.

Krok 1: Ochrona przed grzybami, pleśnią i owadami. Jeszcze przed kupnem desek w sklepie czy tartaku, warto upewnić się, że zostały one zaimpregnowane ciśnieniowo impregnatem technicznym. Można to poznać po charakterystycznej, zielonkawej barwie deski. Jeśli nie jesteśmy pewni, spytajmy o poradę sprzedawcę.

Krok 2: Ochrona przed deszczem i słońcem. Przeważnie, przy wyborze środka ochronno-dekoracyjnego, zastanawiamy się nad zakupem lakieru lub oleju. Najlepiej sprawdzi się tutaj olej, ponieważ lakier tworzy twardą powłokę, która jednak z czasem będzie pękać i łuszczyć się. W szczelinach powłoki będzie zbierać się woda, a ta działa niszcząco na deskę. Olej natomiast wniknie w deskę, chroniąc ją przed wilgocią i zmianą koloru pod wpływem słońca. Regularne odnawianie powłoki doskonale zabezpieczy drewno na długie lata.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)