Wybieramy klinkier na elewację i do wnętrz

elewacje

fot. elewacje

Szeroka oferta barw i struktur klinkieru umożliwia wykonanie zarówno elewacji, jak i wnętrz budynków w dowolnym stylu. Kolor cegieł i płytek klinkierowych, a także ich faktura i sposób ułożenia decydują o charakterze bryły: nowoczesnym czy wręcz industrialnym lub bardziej tradycyjnym.

Nie tylko doskonałe parametry techniczne, ale także walory estetyczne wpływają na popularność cegieł i płytek klinkierowych. Do klasycznej, gładkiej czerwonej cegły, dzięki nowoczesnej technologii produkcji, dołączyła cała gama kolorów i różnorodnych struktur lica. W zależności od projektu – minimalistycznej, współczesnej bryły, tradycyjnego w formie domu czy śródziemnomorskiej hacjendy, możliwe jest uzyskanie zamierzonego efektu: wystarczy dobrać odpowiednią barwę i strukturę cegieł bądź płytek, a także format i rodzaj wiązania.

Krok pierwszy: kolor
Budowlany klasyk – cegła czerwona, bo na taki kolor wypala się przeważnie glina z dostępnych w Europie złóż, to wciąż bardzo popularny materiał elewacyjny, coraz częściej pojawiający się także we wnętrzach. Jak to z klasykami bywa, bardzo dobrze prezentuje się zarówno w tradycyjnych zestawieniach kolorystycznych jak i bardziej współczesnych, np. z antracytowym kolorem dachówki.

elewacje

fot. elewacje

Do wyboru mamy jednak mnóstwo barw, ich odcieni i melanży: od żółtopiaskowych, przez całą gamę czerwieni i jej pochodnych, po szarości, grafity i czernie.
Dostępne jest nawet klinkier w kolorze białym – Oferta naszej marki obejmuje kilkadziesiąt wariacji kolorystycznych cegieł i płytek klinkierowych i licowych. Znalezienie idealnego produktu dla swojego projektu nie będzie problemem – przekonuje Lidia Misiuna, kierownik marketingu w firmie Röben. Ten ogromny wybór kolorów cegieł klinkierowych i licowych jest wynikiem nowoczesnej technologii produkcji: angobowania i glazurowania powierzchni lica, barwienie w masie, stosowanie specjalnie dobranych domieszek mineralnych, które zmieniają kolor wypalonej gliny, redukcji tlenu podczas wypalania czy też wykorzystania złóż oryginalnie zawierających minerały wypalające się na inny niż czerwony kolor, np. kaolinit pozwalający na uzyskanie naturalnej, białej barwy.

Krok drugi: faktura

salon

fot. salon

Kolor to jednak nie wszystko. Decydując się na klinkier na elewacji czy we wnętrzu, musimy wybrać także strukturę lica cegły czy płytki. A jest z czego: dostępne są powierzchnie gładkie, ryflowane, piaskowane, łupane, ciosane, a nawet drapane. W połączeniu z odpowiednią barwą stwarza inwestorom i projektantom niemal nieograniczone możliwości aranżacji elewacji i wnętrz budynków. Gładkie powierzchnie sprawdzają się idealnie w przypadku nowoczesnych elewacji. Zastosowanie chłodnych barw, takich jak czerń, grafit lub biel, a do fugowania cienkiej spoiny dobranej do koloru cegły to rozwiązanie dla amatorów współczesnej architektury. Ściana z cegły łupanej, dzięki grze światła, przyciągnie wzrok, stanowiąc jednocześnie doskonały kontrast dla innych, zestawionych z nią elementów. Cegły i płytki piaskowane lub ręcznie formowane pozwolą na uzyskanie efektu starego muru.

Jeszcze format i wiązanie

kuchnia

fot. kuchnia

W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, możemy zdecydować się na kilka formatów cegieł i płytek. Uniwersalny, standardowy rozmiar NF (240/115/71 mm) dobrze prezentuje się zarówno na większych, jak i mniejszych powierzchniach i nadaje się do różnych wiązań. Możemy jednak wybrać cegły węższe i dłuższe, o zwiększonym lub zmniejszonym formacie. Na wygląd ceglanej ściany będzie mieć wpływ również sposób wiązania cegieł, a także grubość i kolor spoiny. Spoina zbliżona odcieniem do klinkieru pozwoli stworzyć jednolitą powierzchnię, a fuga kontrastująca barwą z materiałem podkreśli cegły w murze. Charakter muru różnicuje też jej grubość – cienka pasuje do nowoczesnych brył, szersza do bardziej tradycyjnych.

W parze z estetyką, muszą iść wysokie parametry techniczne
Cegły lub płytki klinkierowe gwarantują nie tylko osiągnięcie zamierzonego, pięknego efektu estetycznego. Nie należy zapominać o ich doskonałych parametrach technicznych, dzięki którym są odporne na mróz i szkodliwe działanie innych czynników atmosferycznych, mają trwały, nieblaknący kolor, trudno je uszkodzić mechanicznie i mają niską nasiąkliwość. W takich rozwiązaniach konstrukcyjnych jak ściana trójwarstwowa są jednym z czynników decydujących o odpowiedniej termoizolacyjności budynku.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)