Wybieramy rolety zewnętrzne

Nomenklatura dotycząca rolet zewnętrznych w prasie branżowej czy w internecie może być niezrozumiała, dla osób które chcą poznać typy zewnętrznych osłon okiennych i różnice pomiędzy nimi. Aby ułatwić przyszłym użytkownikom podjęcie właściwej decyzji, przedstawiamy krótką charakterystykę poszczególnych rodzajów rolet zewnętrznych.

Rolety zewnętrzne skutecznie chronią budynki przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Ponadto wpływają korzystnie na bilans energetyczny domu czy mieszkania i stanowią przeszkodę dla potencjalnych włamywaczy. To tylko niektóre zalety wynikające z posiadania rolet zewnętrznych, dlatego też zyskują coraz większą popularność wśród inwestorów, którzy planują budowę domu. O zainstalowaniu systemu rolet zewnętrznych warto pomyśleć na etapie projektu. Wśród rolet zewnętrznych wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje. Nie wszystkie wymagają montażu na etapie budowy domu. Niektóre z nich można stosować w budynkach istniejących.

1. Rolety zewnętrzne typu Standard – dla budynków istniejących i nowobudowanych

Przeczytaj również: Folie izolacyjne
rolety zewnętrzne

fot. rolety zewnętrzne

Nazywane również natynkowymi, adaptacyjnymi lub elewacyjnymi. Produkowane z wyprofilowanego, wysokogatunkowego aluminium, rolety spełniają najwyższe normy wytrzymałościowe. Rolety zewnętrzne typu standard, można montować w nowych budynkach jaki i w przypadku obiektów istniejących. – Jeśli chodzi o ten typ rolet, to skrzynka montowana jest na murze lub we wnęce okiennej, przez co są widoczne na elewacji, stąd często nazywane są właśnie elewacyjnymi. Rolety te występują w kilku kształtach skrzynek: prostokątnej, półokrągłej, ćwierćokrągłej oraz o klapie ściętej pod kątem 45 lub 20 stopni – mówi Marcin Miraś, dyrektor handlowy firmy Vertex, wiodącego na polskim rynku producenta osłon okiennych. Pokrywa rewizyjna umieszczona jest z przodu skrzynki rolety.
W  ofercie rynkowej dostępne są pancerze z pianką ocieplającą i bez pianki. Jednak najlepiej wybierać takie rolety natynkowe, których pancerz jest dodatkowo wypełniony pianką poliuretanową, ponieważ znacznie zwiększają izolację cieplną budynku. Produkt jest dostępny z napędem ręcznym lub z elektrycznym – tłumaczy Marcin Miraś.

Rolety zewnętrzne nakładane – dla budynków nowobudowanych

rolety zewnętrzne

fot. rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne nakładane (inaczej rolety naokienne lub nadstawne), nakłada się na na okno, przed zamontowaniem go w elewacji. Z tego względu decyzję o ich wyborze trzeba podjąć na etapie projektu lub podczas wymiany stolarki okiennej. Mogą być montowane na każdy typ stolarki: z PCV, drewna lub aluminium. Kaseta z roletą wykonana jest z twardego PCV, ocieplona styropianem lub neoporem. Pokrywa rewizyjna znajduje się z tyłu lub na dole kasety, można się do niej dostać od wewnątrz pomieszczenia. Rolety naokienne pozwalają na precyzyjną integrację zabudowy wnęki z oknem. Kolor skrzynek i prowadnic można dopasować do stolarki okiennej. Dzięki temu zabezpieczenie będzie niemal niewidoczne na elewacji. Do systemu nakładanego stosowana jest pełna gama systemów manualnych i elektrycznych. – Warto podkreślić, że rolety elektryczne można skonfigurować z systemem alarmowym, np. w ten sposób, że podczas uruchamiania alarmu wszystkie rolety zamkną się automatycznie – dodaje Marcin Miraś.

Rolety zewnętrzne podtynkowe – wysoka ochrona cieplna i akustyczna

przekrój rolety zewnętrznej

fot. przekrój rolety zewnętrznej

Rolety zewnętrzne podtynkowe stanowią nieodłączny element elewacji budynku, który pełni funkcję przeciwwłamaniową, chroni mieszkańców przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, a także ogranicza straty ciepła. – Pamiętajmy jednak, że decyzję o ich montażu trzeba podjąć odpowiednio wcześniej – już podczas projektu. Jest to podyktowane sposobem montażu – do wnęki nadproża, dzięki czemu są prawie niewidoczne na elewacji, a tym samym nie zakłócają czystości architektonicznej budynku – zaznacza Marcin Miraś. Rolety podtynkowe wykonane są z wysokiej jakości aluminium, natomiast pokrywa rewizyjna umiejscowiona jest u dołu skrzynki. Mogą być zasilane napędem ręcznym, jak i elektrycznym.

Rolety zewnętrzne RKS (lub nadprożowe)
To rozwiązanie preferowane przez architektów i inwestorów budowlanych, na które trzeba się zdecydować na etapie projektu. Skrzynka rolety montowana jest w nadprożu okna podczas wznoszenia budynku. Zwykle nadproża styropianowe RKS wykonane są z twardego styropianu, zbrojonego prętami stalowymi, natomiast boki obłożone są płytą suprema.
W naszej ofercie, do RKS-ów posiadamy wszystkie rodzaje uzbrojeń elektrycznych oraz ręcznych z obsługą na standardowe zwijacze. Aby jeszcze podnieść komfort ich użytkowania, warto skorzystać z zaawansowanych rozwiązań elektronicznych, którymi także dysponujemy – tłumaczy Marcin Miraś.

Główną zaletą wszystkich rodzajów rolet zewnętrznych jest to, że w znaczący sposób zmniejszają zapotrzebowanie budynku na energię, generując tym samym oszczędności w domowym budżecie. – Wszystkie rolety zewnętrzne, bez względu na typ, są przyjazne środowisku. Dzieje się tak, ponieważ przyczyniają się do zmniejszenie zużycia energii potrzebnej w zimie do ogrzewania, a w lecie do chłodzenia budynku. Dzięki temu mniej gazów cieplarnianych trafia do atmosfery – dodaje Marcin Miraś.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem, jest montaż rolet na etapie budowy domu. Skrzynka podtynkowa zostanie ukryta i nie ulegnie wychłodzeniu. Rolety okienne wpływają dodatnio na izolację akustyczną, w odczuwalny sposób obniżając poziom hałasu w pomieszczeniach. Zaletą osłon zewnętrznych jest także to, że pozwalają zachować prywatność oraz zapewniają domownikom poczucie bezpieczeństwa.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)